Exploze v bangladéšské mešitě usmrtila 17 lidí, za nehodou stojí zřejmě únik plynu

ČTK ČTK
5. 9. 2020 16:32
Sedmnáct lidí přišlo o život a dalších téměř 40 bylo v noci na sobotu zraněno při výbuchu plynovodního potrubí a následném požáru v mešitě na okraji bangladéšské metropole Dháka. Tragédie se stala v době večerních modliteb, napsala s odvoláním na místní úřady agentura Reuters. Příčinu požáru nyní úřady vyšetřují.
Na místě výbuchu podle agentury AP zemřel 17letý mladík a další podlehli zraněním v nemocnici. Další hospitalizovaní mají popáleniny až na 90 procentech těla.
Na místě výbuchu podle agentury AP zemřel 17letý mladík a další podlehli zraněním v nemocnici. Další hospitalizovaní mají popáleniny až na 90 procentech těla. | Foto: Reuters

Podle hasičů výbuch mohl být způsoben únikem plynu, který se pak nahromadil v mešitě, kde byla zavřená okna. Spouštěčem exploze mohly být jiskry při zapnutí klimatizace.

Nejméně 37 lidí bylo převezeno na popáleninové oddělení místní nemocnice. Stav většiny z nich lékaři označili za kritický. Někteří mají popáleniny až na 90 procentech těla. Na místě podle agentury AP zemřel 17letý mladík a další podlehli zraněním v nemocnici.

Samanta Senová z popáleninového oddělení uvedla, že zemřelo 17 lidí včetně dítěte. Doplnila, že bilance obětí by vzhledem k velmi vážnému stavu dalších zraněných mohla stoupat. Podle hasičů explodovalo také šest klimatizačních jednotek v mešitě.

"Viděl jsem, jak se z mešity po náhlé explozi provázené hlasitým třeskem line kouř. Lidé křičeli. Někteří z nich se váleli na ulici, kde se snažili uhasit plameny na svých tělech," uvedl svědek Muhammad Ratan.

Podobné tragédie v průmyslových zařízeních a domech v Bangladéši se dávají do souvislosti s nedostatečnými protipožárními opatřeními. Loni v únoru si požár v historické čtvrti Dháky vyžádal 71 mrtvých. O měsíc později při požáru ve 22podlažní budově v moderní části metropole přišlo o život 25 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy