Výzkumníci wuchanské laboratoře byli v listopadu v nemocnici, tvrdí tajné služby USA

ČTK ČTK
24. 5. 2021 12:52
Tři výzkumníci virologického institutu v čínském městě Wu-chan byli v listopadu 2019 v nemocniční péči. S odvoláním na dosud nezveřejněné informace amerických tajných služeb to v neděli napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). O prvních případech nákazy novým koronavirem, které byly zaznamenány právě ve Wu-chanu, Čína oficiálně informovala koncem prosince 2019.
Virologický institut ve Wu-chanu.
Virologický institut ve Wu-chanu. | Foto: Reuters

Americký deník napsal, že zpráva zpravodajských služeb poskytuje nové podrobnosti o počtu zasažených výzkumníků, o době onemocnění a o jejich návštěvách nemocnice. Tyto údaje podle WSJ dodávají na váze volání po rozsáhlejším vyšetření, zda virus způsobující nemoc covid-19 neunikl z laboratoře.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien v pondělí prohlásil, že zpráva o onemocnění tří zaměstnanců wuchanského virologického institutu je "zcela nepravdivá". "Spojené státy pokračují ve zveličování teorie o úniku viru z laboratoře," uvedl.

Zpráva se objevila před jednáním rozhodovacího orgánu Světové zdravotnické organizace (WHO), který má probrat další fázi vyšetřování původu covidu-19. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) podle agentury Reuters ujistila, že americká vláda společně s WHO a dalšími členskými státy podporuje expertní zkoumání původu koronaviru, "bez zasahování nebo politizace". Mluvčí připustila, že administrativa prezidenta Joea Bidena si nadále klade "závažné otázky ohledně prvních dní pandemie covidu-19, včetně jejího původu v Čínské lidové republice".

Teorii, že se virus rozšířil z wuchanského virologického institutu, razil bývalý americký prezident Donald Trump, který loni prohlásil, že existuje dostatek důkazů o tom, že koronavirus unikl právě odtud. Experti WHO, kteří počátkem letošního roku pátrali po původu nového koronaviru v čínském městě Wu-chan, naopak označili za vysoce nepravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 unikl z čínské laboratoře, a uvedli, že je pravděpodobně přírodního původu. Světová zdravotnická organizace si ale stěžovala, že Peking neposkytl jejím odborníkům přístup ke kompletním datům.

 

Právě se děje

Další zprávy