Výzkumníci wuchanské laboratoře byli v listopadu v nemocnici, tvrdí tajné služby USA

ČTK ČTK
24. 5. 2021 12:52
Tři výzkumníci virologického institutu v čínském městě Wu-chan byli v listopadu 2019 v nemocniční péči. S odvoláním na dosud nezveřejněné informace amerických tajných služeb to v neděli napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). O prvních případech nákazy novým koronavirem, které byly zaznamenány právě ve Wu-chanu, Čína oficiálně informovala koncem prosince 2019.
Tým WHO ve Wu-chanu pátrá po příčinách pandemie.
Tým WHO ve Wu-chanu pátrá po příčinách pandemie. | Foto: Reuters

Americký deník napsal, že zpráva zpravodajských služeb poskytuje nové podrobnosti o počtu zasažených výzkumníků, o době onemocnění a o jejich návštěvách nemocnice. Tyto údaje podle WSJ dodávají na váze volání po rozsáhlejším vyšetření, zda virus způsobující nemoc covid-19 neunikl z laboratoře.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien v pondělí prohlásil, že zpráva o onemocnění tří zaměstnanců wuchanského virologického institutu je "zcela nepravdivá". "Spojené státy pokračují ve zveličování teorie o úniku viru z laboratoře," uvedl.

Zpráva se objevila před jednáním rozhodovacího orgánu Světové zdravotnické organizace (WHO), který má probrat další fázi vyšetřování původu covidu-19. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) podle agentury Reuters ujistila, že americká vláda společně s WHO a dalšími členskými státy podporuje expertní zkoumání původu koronaviru, "bez zasahování nebo politizace". Mluvčí připustila, že administrativa prezidenta Joea Bidena si nadále klade "závažné otázky ohledně prvních dní pandemie covidu-19, včetně jejího původu v Čínské lidové republice".

Teorii, že se virus rozšířil z wuchanského virologického institutu, razil bývalý americký prezident Donald Trump, který loni prohlásil, že existuje dostatek důkazů o tom, že koronavirus unikl právě odtud. Experti WHO, kteří počátkem letošního roku pátrali po původu nového koronaviru v čínském městě Wu-chan, naopak označili za vysoce nepravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 unikl z čínské laboratoře, a uvedli, že je pravděpodobně přírodního původu. Světová zdravotnická organizace si ale stěžovala, že Peking neposkytl jejím odborníkům přístup ke kompletním datům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Za použití pyrotechniky na sportovních utkáních bude hrozit pokuta až 100 tisíc korun

Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun. Hrozit jim bude rovněž zákaz vstupu na stadiony. Změny přinese přestupková novela, kterou dnes schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních i v souvislosti s jejich konáním. Pachatelům bude hrozit zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhlo ministerstvo vnitra nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů. Vztahovat se to má také na drogové přestupky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy