Experti varují: Skleníkových plynů je nejvíc v historii

hp, jem
23. 11. 2009 19:16
Na rostoucí množštví skleníkových plynů upozornila Světová meteorologická organizace
Tající ledy v Grónsku. Ilustrační foto.
Tající ledy v Grónsku. Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Ženeva - Hodnoty skleníkových plynů v atmosféře jsou nejvyšší, jaké kdy byly naměřeny a stále rostou. Tvrdí to alespoň Světová meteorologická organizace (WMO), již zaštiťuje OSN.

Jak řekl agentuře Reuters ředitel organizace Michel Jarraud, bude-li vše pokračovat tak, jako dosud, lze v příštích desetiletích očekávat stále větší oteplování atmosféry. Proto je podle něj třeba urychleně jednat.

"Obsah oxidu uhličitého v atmosféře v roce 2008 vzrostl rychleji, než tomu bylo za posledních deset let, kdy přibýval tempem 1,9 částic na milion," řekl Jarraud. V loňském roce se tempo růstu množství oxidu uhličitého zvýšilo na více jak dvě miliontiny částic.

Stejně znepokojující je nárůst metanu a oxidu dusného dalších - dalších dvou nejdéle se rozkládajících plynů. Proto jsme podle Jarrauda velmi blízko k naplnění těch nejpesimisčtějších předpovědí.

Důkaz o zrychlujícím se tání ledovců přinesli také američtí a britští vědci, kteří nedávno zveřejnili studii, v níž uvedli, že je na zeměkouli nejtepleji za posledních čtrnáct tisíc let. Jen za posledních padesát let se průměrná teplota na Antarktidě zvýšila o tři stupně celsia.

Na summitu o globálních změnách  klimatu, který se konal v červenci tohoto roku v Itálii, se zástupci tzv. G8 a dalších velkých ekonomik shodli, že je třeba snížit oteplování pod dva stupně celsia ročně.

"Kodaňský" protokol nejspíš nebude

Klimatickými změnami se má zabývat i prosincová konference OSN v dánské Kodani. Politici se však shodují na tom, že letos žádnou smlouvu o klimatu s největší pravděpodobností neuzavřou.

Dohodě zřejmě zabrání nesouhlas chudších zemí se zpřísněním ekologických opatření. "Čím déle budeme opatření odkládat, tím budou dopady horší," varuje ale před pasivitou Michel Jarraud. Platnost mezinárodní smlouvy o omezení produkce skleníkových plynů, takzvaného Kjótského protokolu z roku 1997, kterým se dosud měly země řídit, totiž za dva roky vyprší.

V rámci tzv. Kjótského protokolu (název je odvozen od města v Japonsku, kde byla dohoda uzavřena) se vyspělé země, vyjma Spojených států, zavázaly snížit emise skleníkových plynů do roku 2012 o pět procent pod hodnoty emisí v roce 1990.

Světová meteorologická organizace monitoruje emise skleníkových pomocí sítě meteorologických stanic ve více než padesáti zemích. Od roku 2005 na toto téma vydává roční bulletin.

 

Právě se děje

Další zprávy