reklama
 
 

Experti nepochybují, že v Sýrii byl použit sarin či podobná látka. Vyšetřování vedou v Turecku

19. 4. 2017 21:49
Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) je jednoznačně přesvědčena, že při útoku na syrské města Chán Šajchún byl použit sarin nebo podobná chemická látka. Odborníci, kteří jsou na místě, pokračují v práci a jsou připraveni odjet do Chán Šajchúnu, jestliže to bezpečnostní situace dovolí.

Haag - Při nedávném útoku v Sýrii byl jednoznačně použit sarin nebo jemu podobná chemická látka. Oznámila to ve středu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která útok ze 4. dubna vyšetřuje. V její pravomoci ale není určit viníka incidentu. Jde o útok na město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kde zemřelo více než 80 lidí.

V Haagu jednal výkonný výbor OPCW a generální ředitel této organizace Ahmet Üzümcü přítomné seznámil s výsledkem dosavadního vyšetřování. Odborníci OPCW odjeli minulý týden do Turecka, kde zjišťují fakta o útoku. Několik obětí a zraněných bylo ze Sýrie převezeno právě do Turecka.

Üzümcü řekl, že ve dvou laboratořích byly prověřeny biologické vzorky odebrané při pitvě z těl tří obětí. Vzorky z těl sedmi zraněných, kteří jsou v nemocnici, byly prověřeny na dalších dvou pracovištích pověřených OPCW. Všechny výsledky svědčí o tom, že tito lidé byli vystaveni sarinu či podobné látce. Sarin je smrtící nervový plyn, jehož výroba je zakázána od roku 1993.

"I když detailní analýza laboratorního vyšetřování bude ještě následovat, výsledky, které máme už teď k dispozici, jsou nevyvratitelné," řekl Üzümcü.

Odborníci, kteří jsou na místě, pokračují v práci a jsou připraveni odjet do Chán Šajchúnu, jestliže to bezpečnostní situace dovolí.

Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim. Ten ale tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí i v tomto případě na straně Damašku a minulý týden vetovalo v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která požadovala přísné vyšetření. O útoku má rada znovu jednat ve čtvrtek.

Spojené státy o vině syrského režimu od počátku nepochybovaly a 7. dubna v odvetě zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu v Homsu.

Izraelská vojenská rozvědka se podle agentury AP domnívá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada vlastní až tři tuny chemických zbraní. Kloní se i k názoru, že za útokem v Idlibu je Asadova armáda. Podle rozvědky dali k útoku v Chán Šajchúnu rozkaz velitelé armády, ale těžko bez Asadova vědomí.

Asadův režim byl z chemického útoku obviněn i v roce 2013 a aby se tehdy vyhnul chystané americké vojenské odvetě, nechal vyvézt a zničit svůj chemický arzenál. Zničena byla také infrastruktura, která se používá k výrobě těchto zbraní.

Nejmenovaný izraelský zdroj listu The Jerusalem Post se domnívá, že útok na Chán Šajchún je výrazem Asadových problémů. Má sice podporu Ruska a Íránu, ale plně kontroluje pouze západní část Sýrie a není schopen získat pod kontrolu celé území. Tento zdroj také nepředpokládá, že se syrský konflikt podaří v nejbližší době vyřešit politickou cestou. "Sýrie, jak jsme ji znali, je pryč a už nikdy se nevrátí," řekl.

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký |  10:19

autor: ČTK | 19. 4. 2017 21:49

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama