Experti: Hackeři Islámského státu dokážou paralyzovat média

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 6. 2015 20:30
Kybernetické útoky islamistů z celého světa už jsou tak sofistikované, že mohou vyřadit z provozu i ta největší světová média. Třeba před teroristickým útokem.
Islámský stát otevřel novou - kybernetickou - frontu.
Islámský stát otevřel novou - kybernetickou - frontu. | Foto: Thinkstock

Milpitas - Radikální organizace Islámský stát (IS) disponuje skupinami hackerů, jejichž schopnosti si nezadají s čínskými či ruskými armádními jednotkami pro kybernetickou válku.

Kybernetické útoky islamistů mohou být navíc mnohem ničivější, protože je Západ nedokáže předvídat, a tudíž se jim ani nemůže účinně bránit.

Ve své zprávě před tím varují experti z americké společnosti FireEye, která se globálními internetovými hrozbami zabývá.

Je spoustu lidí, kteří odcházejí do Sýrie a Iráku, ale je tu ještě jiný, mnohem snazší způsob, jak bojovat.

"Je spousta lidí, kteří odcházejí do Sýrie a Iráku, ale je tu ještě jiný, snazší způsob, jak bojovat. Můžete bojovat z domova, stačí mít připojení k internetu a potřebné dovednosti," shrnul pro BBC technologický šéf FireEye David Merkel.

Něco takového se hackerům ještě nikdy nepovedlo

Kybernetický chalífát, jak si hackeři pracující ve službách Islámského státu říkají, kybernetickou válku zahájil masivním útokem na francouzskou satelitní televizi TV5Monde. Podařilo se mu na několik hodin přerušit vysílání a na weby i účty TV5Monde na sociálních sítích umístil jména francouzských vojáků, kteří údajně bojují proti IS.

Odborníci na internetovou bezpečnost upozorňují, že je to podle všeho vůbec poprvé, co se hackerům podařilo přerušit televizní vysílání. Rozhodně u tak velké a vlivné televize.

Pro národní bezpečnosti západních států z toho vyplývají dvě zásadní skutečnosti, varuje FireEye; islamisté jsou schopni vyřadit z provozu hlavní zpravodajské kanály, což by mohlo mít například v době teroristického útoku katastrofální následky, a dokážou zasahovat do samotného mediálního obsahu.

Celosvětově řeší problém kybernetické bezpečnosti méně než třetina firem. Hrozba kyberútoku se přitom týká dvou společností ze tří. Odborníci se problémem zabývají v diskusním pořadu HN Face to Face.
6:55
Celosvětově řeší problém kybernetické bezpečnosti méně než třetina firem. Hrozba kyberútoku se přitom týká dvou společností ze tří. Odborníci se problémem zabývají v diskusním pořadu HN Face to Face. | Video: Karel Tinl

Útoky menšího rozsahu už hlásily i další stanice s celosvětovým dosahem. Mimo jiné CNN, BBC nebo ICT struktura britského deníku The Guardian.

To, co začalo jako prosté hackování facebookových či twitterových účtů, přerostlo v plnohodnotné a hmatatelné ohrožení. Ochránit klíčové systémy před útoky islamistů na webu je navíc velmi složité, protože se zdá, že - podobně jako islamisté na bitevním poli - nemají jasnou hierarchii a fungují spíš jako změť na sobě spíš nezávislých buněk.

Tato absence jasné struktury nicméně neznamená, že by kyberútoky nemohly být a nebudou koordinované - pro sympatizanty Islámského státu ze všech koutů světa není problém setkat se online a na společném postupu se domluvit.

 

Právě se děje

Další zprávy