Potvrzeno: Chodorkovskij je po 10 letech na svobodě

Jiří Just Jiří Just
20. 12. 2013 12:08
Po milosti prezidenta Putina zatouží po klidu, říká v rozhovoru expert Michail Remizov.
Michail Chodorkovskij.
Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ruský podnikatel Michail Chodorkovskij opustil vězení v karelském městě Segeža a je na svobodě.

Deníku Aktuálně.cz to exkluzivně potvrdila jeho mluvčí Olga Pispaněnová.

"Ředitel nápravné kolonie nám potvrdil, že Michail Borisovič je skutečně na svobodě," uvedla doslova.

Vladimir Putin nečekaně oznámil, že je připraven omilostnit svého dávného oponenta.
Vladimir Putin nečekaně oznámil, že je připraven omilostnit svého dávného oponenta. | Foto: REUTERS/Mikhail Metzel/RIA Novosti/Kremlin

Na otázku, kam teď Chodorkovskij zamíří, Pispaněnová odpověděla: "Myslím si, že první, koho bude chtít vidět, je jeho rodina. Proto se nejdříve setká se svými blízkými."

Krátce předtím udělil někdejšímu ropnému magnátovi milost ruský prezident Vladimir Putin.

O propuštění Chodorkovského informovala jako první agentura Interfax. Zprávu ale nikdo nechtěl potvrdit.

"Michail Chodorkovskij odjel z trestanecké kolonie přibližně ve 12:20 (09:20 SEČ)," uvedl anonymní zdroj citovaný Interfaxem.

Ruský list Kommersant napsal, že za Chodorkovským přišli do vězení pracovníci zvláštních služeb a v nepřítomnosti advokátů ho upozornili, že se zhoršil zdravotní stav jeho matky, trpící rakovinou. Proto prý požádal Putina o milost.

Kdysi nejbohatší Rus byl za mřížemi v Karelii na severu země přes 10 let. Za daňové úniky a podvody. Ve vězení Chodorkovskému zbývalo už jen několik měsíců.

Podle prezidenta ruského Institutu národní strategie Michaila Remizova ale omilostnění Chodorkovského není "projevem Putinovy slabosti". Deníku Aktuálně.cz to řekl v Moskvě.

Za současné situace v zemi se podle něj ruský prezident nemusí Chodorkovského obávat.

Aktuálně.cz: Jak hodnotíte nečekané rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina omilostnit Michaila Chodorkovského?

Michail Remizov: Podle mého názoru si to prezident Putin může dovolit, protože to nebude považováno za projev jeho slabosti. Na rozdíl od politicky bouřlivého roku 2012 byl letošní rok v Rusku ve znamení obnovy kontroly Kremlu nad vnitropolitickým procesem.

Proto si Putin může dovolit taková gesta, aniž by se musel obávat, že tím utrpí jeho reputace.

A.cz: Chodorkovskij vyšel z vězení po 10 letech. V liberální části ruské společnosti se ale těší stále vysoké popularitě. Může se z něho stát vůdce protikremelské opozice?

Soudím, že ne. Je to spojeno s osobností samotného Michaila Chodorkovského, který není duší politik.

První, po čem po desetiletém vězení se vší pravděpodobností zatouží, bude klid. Alespoň na nějakou dobu.

Soudě podle jeho chování v posledních letech bude Chodorkovskij spíš tíhnout k roli veřejné autority, autority pro opozici, nikoliv po roli lídra opozice. Morální, intelektuální autority. O to se zcela jistě pokusí. Zdá se mi, že po deseti letech strávených ve vězení není připraven čelit rizikům spojeným s případnými politickými aktivitami.

A.cz: Jak jde osvobození dohromady se spekulacemi o novém procesu s Chodorkovským, které se nedávno objevily v médiích?

Spekulace žijí svým životem. Je zřejmé, že pokud dojde k omilostnění, další soudní stíhání Chodorkovského nebude aktuální.

Nehledě na postulát o nezávislosti soudní moci v Rusku, naše soudní moc je součástí systému, který je řízen prostřednictvím signálů, které jdou seshora. To se zejména týká sledovaných případů, mezi něž proces s Chodorkovským patří.

Proto prezidentská milost bude zcela jasný signál pro bezpečnostní orgány, aby snížily svou motivaci zahájit nový proces proti Chodorkovskému.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy