Expert o euru: Jdeme správně, hrozba kolapsu ale trvá

Roman Chlupatý, spolupracovník Aktuálně.cz
23. 7. 2012 6:30
Rozhovor Aktuálně.cz s Luisem Costou, stratégem londýnské pobočky Citibank
Foto: Reuters

Londýn (od našeho spolupracovníka) - Evropští politici si plní své domácí úkoly. Ani zdaleka při tom ale nepostupují tempem, které by si přál trh.

Právě proto bude zřejmě ve vzduchu ještě nějakou dobu cítit napětí, které může přerůst v bouři. I tu by ale současný systém, posílený bojem s opakovanou hrozbou kolapsu, měl zvládnout, říká Luis Costa, stratég londýnské pobočky Citibank.

Aktuálně.cz: Situace v Evropě zůstává napjatá. Vypadá to, že se na tom v krátkodobém horizontu asi moc nezmění. Co nás podle vás čeká ve střednědobém výhledu?

Měli bychom se dočkat postupného zlepšení nálady na trzích. Evropští lídři si totiž krok po kroku plní domácí úkoly.

I přesto ale máme před sebou hodně náročné období. A na tom nic nezmění ani dobré zprávy, jako třeba vítězství konzervativní Nové demokracie v řeckých volbách.

Něco podobného určitě přinese dočasné uklidnění. Politika ale bude i nadále budit rozruch. To zaprvé. Druhou proměnnou hýbající trhem pak jistě bude likvidita, kterou drží centrální banky.

Luis Costa, stratég londýnské pobočky Citibank
Luis Costa, stratég londýnské pobočky Citibank | Foto: Roman Chlupatý

A.cz: Podle vás je tedy možné, že centrální bankéři v dohledné době opět začnou ve větší míře pumpovat peníze do ekonomiky - a tím pádem budou také ve velkém ovlivňovat trhy?

Určitě, teď bude hodně záležet na tom, jak se bude v následujících několika měsících chovat Evropská centrální banka. Dosud se, řekněme, držela při zdi. Podle mě ale nakonec - z pochopitelných důvodů - bude muset být agresivnější než americký Fed.

I když, i od Fedu se můžeme dočkat další akce. Možná, že k tomu dojde už na konci léta a nebo na začátku podzimu. Takže ano, likvidita od centrálních bank a obecněji schopnost bank ovlivnit trhy prostřednictvím různých programů je další z proměnných, které mohou dát trhům směr.

A.cz: Jak dlouho bude trvat, než se podaří krizi překonat a banky svoji aktivitu utlumí?

Nechci znít jako přehnaný optimista; ale ani jako příliš velký škarohlíd. Myslím si, že stabilita bude čím dál tím větší. A to díky tomu, že evropští lídři i nadále budou kráčet tím správným směrem.

Je totiž celkem jasné, že krach eura a evropské měnové unie by poškodil všechny. Včetně těch nejsilnějších zemí eurozóny, jmenovitě Německa. Nikdo by tak skutečně ze zásadního vyhrocení krize nic nezískal. Proto je to také podle mě vyloučené.

Jistě, můžeme se dočkat toho, že některé země eurozónu opustí. Ale, jak už jsem se zmínil, důležité je a bude, že politici i nadále jdou krůček po krůčku tím správným směrem.

A.cz: No a jak dlouho tedy bude trvat, než se tímto tempem dostaneme tam, kde potřebujeme být?

Jak dlouho něco podobného bude trvat? To bych také rád věděl... Nebude to asi rok 2012 ani 2013. Což, pochopitelně, není příliš povzbudivá zpráva. Pozitivní ale je, že kráčíme správným směrem.

Na druhou stranu je pravda, že tato krize už nějakou dobu trvá. Dluhová krize je důsledkem kreditní krize a snah o oddlužení, které sledujeme od roku 2007. Prvním signálem byly problémy s americkými subprime hypotékami, které málem způsobily run na americké banky - a pár jich položily.

Vítězství Samarase a jeho Nové demokracie v řeckých volbách je pro trhy dobrá zpráva.
Vítězství Samarase a jeho Nové demokracie v řeckých volbách je pro trhy dobrá zpráva. | Foto: Reuters

No, a teď je možné sledovat oddlužení - a nebo volání po oddlužení - států. Je tu tak společný jmenovatel: razantní oddlužení a pomalý růst.

A.cz: Bude to platit i nadále?

Tato krize - teď se píše rok 2012, začali jsme v létě anebo na podzim roku 2007 - je jeden velký problém, který se pomalu řeší. Asi ne tak rychle, jak by si trh přál. Ale berte to tak, že například evropští lídři na nic podobného nebyli připraveni. Při vší úctě, jsou to eurokraté. Nejsou to centrální bankéři.

Navíc, i někteří centrální bankéři z Evropské centrální banky nezvládali reagovat tak rychle, jak trh chtěl, aby reagovali. No a možná by ani neměli reagovat tak rychle, jak trh chce. Čímž chci říct, že se prostě postupně učíme žít s realitou.

A.cz: Jaká je ta realita?

Před více než deseti lety přišli s měnovou unií. Ta funguje dobře - pokud má trh správný směr. Což teď nemá. Potřebujeme tak fiskální unii; potřebujeme, aby státy za závazky zodpovídaly společně; a potřebujeme, aby se přijala další opatření, která mohou být pro některé země poměrně bolestivá.

K tomu je třeba přičíst, že je kvůli evropským dohodám třeba 100procentní podpory všech zúčastněných. A to je obtížné. Jen si představte, že se rodina, která má stovky členů, snaží najít společnou řeč. Přesně v takové jsme teď situaci.

A.cz: Na jedné straně jsou tak pomalu jednající politici, na druhé je nervózní trh. Je možné, že trh želví tempo politických lídrů nevydrží a že začnou masové výprodeje, že začne chaos?

To je určitě možné. Jak vysoká je pravděpodobnost, že se něco podobného stane, to je ale těžké odhadnout. Nicméně, berte to tak, že existuje zhruba 30procentní šance, že Řecko během příštích dvanácti měsíců odejde z eurozóny.

Řešení jeho problémů se totiž opakovaně odkládá. Může tak dojít na další vyhrocení situace, což už unavení politici prostě nezvládnou... Takže ano, to, o čem mluvíte, se může stát. S tím musíme počítat.

A.cz: Řekněme tedy, že by nastal chaos. Zvládli bychom to?

Co se zkušeností týče, tak systém jako takový je podle mě připraven. Poučil se z prudkých propadů, kterých jsme byli v poslední době svědky. Jak po krachu investiční banky Lehman Brothers, tak po dalších potížích. Vždyť máme jeden zásadní propad každé čtvrtletí. No a centrální banky se z toho poučily. Obecně bych tak řekl, že jsou připraveny zasáhnout.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy