reklama
 
 

Experiment: Mladíci předčítali lidem na ulici z bible. Tvrdili jim, že jde o korán

7. 12. 2015 14:28
Experiment odhalil míru předsudků, se kterými mnoho lidí k islámu přistupuje.
Na míru předsudků, se nimiž mnoho lidí přistupuje ke koránu a islámu vůbec, vtipně poukázala dvojice nizozemských youtuberů. Rozhodli se zabalit bibli do obalu koránu a předčítat její nejkontroverznější úryvky lidem na ulici. Poté se jich ptali na názory. Překvapení, které pro ně odhalení pravého zdroje citovaných pasáží představovalo, ukázalo na neznalost a předsudky, kterými se lidé často řídí.

Amsterodam - Duo nizozemských youtuberů představilo zajímavý experiment. 

Sacha Harland and Alexander Spoor na svém kanálu na populárním videoserveru zveřejnili záznam, na němž lidem na ulici předčítají pasáže z bible. Předstírají ale, že jde o korán, posvátnou knihu islámu.

"Muslimové jsou obviňováni z následování víry, která nemá v naší západní kultuře místo. Ale co křesťanství, náboženství, které naši kulturu ovlivnilo do velké míry?" ptají se mladíci v úvodu svého videa.

Pokusili se proto zjistit, jak dobře lidé znají korán a náboženství, které odsuzují. A jak dobře znají bibli a křesťanství, které z velké míry definovalo evropskou kulturu.

Zabalili bibli do obalu z koránu a vybrali si pasáže, které považovali za kontroverzní. Lidem předčítali věty o podřízenosti žen nebo například o trestech pro homosexuály.

Ve videu tak zazní pasáže, kde se hovoří o usekávání končetin či o tom, že "ženy by se měly učit v mlčení a plné podřízenosti".

Je bible opravdu pokojnější?

"Pokud jste byl vychováván na základě této knihy a takových myšlenek, bude to mít vliv na váš způsob myšlení," reagoval jeden kolemjdoucích na úryvky, které považoval za korán.

"Jak v tohle někdo může věřit? Přijde mi to neuvěřitelné," glosuje pasáže jedna z oslovených žen.

Na dotazy, jaké jsou hlavní rozdíly mezi biblí a koránem, další žena odpověděla, že "bible je mnohem méně agresivní a trochu pokojnější".

Překvapení, které po odhalení skutečného zdroje výroků následovalo, poukázalo na předsudky, se kterými lidé na islám nahlížejí.

Experiment také ukázal, jak moc jsou lidé při kritizování koránu neznalí bible a některých krajností, které obsahuje.

autor: Zahraničí | 7. 12. 2015 14:28

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama