Expedice: Vikingové dopluli z Dánska do Dublinu

lem, ČTK, Reuters
15. 8. 2007 14:17
Loď urazila téměř dva tisíce kilometrů

Dublin - Novodobí Vikingové zopakovali tisíc let starou, riskantní cestu z Dánska do Irska. Na třicet metrů dlouhém drakkaru plula posádka šest týdnů.

Z dánského Roskilde vyplulo plavidlo, které Vikingové používali v 11. století 2. července. Na palubě bylo pětašedesát členů posádky.

Mořský hřebec vyplouvá

Slavnostnímu vyplutí Mořského hřebce, jak se plachetnice jmenuje, přihlíželo na 4000 diváků, mezi nimi například irský ministr životního prostředí Dick Roche.

Pokus doplout k irským břehům dobrodruzi pojímají jako rekonstrukci riskantní plavby, kterou prý jejich vikinští předkové podnikli před zhruba tisíci lety.

Nadšenci mořeplavby a milovníci historie tak dnes zdolali 1900 kilometrů dlouhou cestu do irské metropole Dublinu, který založili v 9. století právě Vikingové. 

Expedice vnesla více světla do představ o tom, s jakými překážkami se museli Vikingové na svých dlouhých cestách po moři potýkat.

Nejambicióznější rekonstrukce lodi

Drakkar dánských experimentátorů je považován za dosud největší a nejambicióznější rekonstrukci vikinské lodě.

Zkonstruován byl podle válečné lodě, která byla v roce 1962 vyzdvižena ze dna Roskildského fjordu, na němž spočívala téměř 950 let. Na dno fjordu loď poslali koncem 11. století konkurenční norští Vikingové.

"Vikingové se vracejí. Buďte připraveni," provolal kapitán plavidla Carsten Hvid před nastoupením na palubu. "Budete při této příležitosti vřele vítáni v Dublinu," opáčil ministr Roche.

Na dřevěném plavidle nebylo úkrytu před dotírajícími vlnami, větrem či deštěm. Na rozdíl od Vikingů byla však posádka dnešních dobrodruhů vybavena satelitním navigačním systémem GPS a radarem a doprovázela ji podpůrná loď se zdravotníky a záchranáři.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy