Expedice: Vikingové dopluli z Dánska do Dublinu

lem, ČTK, Reuters
15. 8. 2007 14:17
Loď urazila téměř dva tisíce kilometrů

Dublin - Novodobí Vikingové zopakovali tisíc let starou, riskantní cestu z Dánska do Irska. Na třicet metrů dlouhém drakkaru plula posádka šest týdnů.

Z dánského Roskilde vyplulo plavidlo, které Vikingové používali v 11. století 2. července. Na palubě bylo pětašedesát členů posádky.

Mořský hřebec vyplouvá

Slavnostnímu vyplutí Mořského hřebce, jak se plachetnice jmenuje, přihlíželo na 4000 diváků, mezi nimi například irský ministr životního prostředí Dick Roche.

Pokus doplout k irským břehům dobrodruzi pojímají jako rekonstrukci riskantní plavby, kterou prý jejich vikinští předkové podnikli před zhruba tisíci lety.

Nadšenci mořeplavby a milovníci historie tak dnes zdolali 1900 kilometrů dlouhou cestu do irské metropole Dublinu, který založili v 9. století právě Vikingové. 

Expedice vnesla více světla do představ o tom, s jakými překážkami se museli Vikingové na svých dlouhých cestách po moři potýkat.

Nejambicióznější rekonstrukce lodi

Drakkar dánských experimentátorů je považován za dosud největší a nejambicióznější rekonstrukci vikinské lodě.

Zkonstruován byl podle válečné lodě, která byla v roce 1962 vyzdvižena ze dna Roskildského fjordu, na němž spočívala téměř 950 let. Na dno fjordu loď poslali koncem 11. století konkurenční norští Vikingové.

"Vikingové se vracejí. Buďte připraveni," provolal kapitán plavidla Carsten Hvid před nastoupením na palubu. "Budete při této příležitosti vřele vítáni v Dublinu," opáčil ministr Roche.

Na dřevěném plavidle nebylo úkrytu před dotírajícími vlnami, větrem či deštěm. Na rozdíl od Vikingů byla však posádka dnešních dobrodruhů vybavena satelitním navigačním systémem GPS a radarem a doprovázela ji podpůrná loď se zdravotníky a záchranáři.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 20 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy