reklama
 
 

Exnáměstek ředitele FBI McCabe byl propuštěn z úřadu. Pokračující válka Trumpovy vlády, komentoval

Aktualizováno 17. 3. 2018 21:11
McCabe se významným způsobem podílel na prověřování skandálu kolem služební elektronické pošty Hillary Clintonové.

Washington - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions propustil s okamžitou platností z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) někdejšího náměstka ředitele FBI Andrewa McCabea. McCabe hrál důležitou roli při vyšetřování kauzy údajného ruského ovlivňování předloňských amerických prezidentských voleb a byl opakovaně kritizován šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, uvedla agentura Reuters.

McCabe se rovněž významným způsobem podílel na prověřování skandálu kolem služební elektronické pošty neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové. Bývalá ministryně zahraničí rozesílala e-maily ze soukromého poštovního účtu, což FBI označil za krajně lehkomyslné, nikoli ovšem trestné.

McCabe prohlásil, že jeho propuštění je součástí "pokračující války Trumpovy vlády proti FBI" a proti pátrání vedenému zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem. Jeho tým byl pověřen prověřováním údajných ruských volebních zásahů.

Agentura Reuters s odvoláním na informované anonymní zdroje napsala, že McCabe si vedl podrobné zápisky o všech svých kontaktech s Trumpem. Podobné zápisky má i jeho nadřízený, bývalý šéf FBI James Comey, kterého Trump loni v květnu nečekaně odvolal pro ztrátu důvěry. Na twitteru prezident vyzýval i k odvolání McCabea, kterého obviňoval z politické zaujatosti. McCabe v lednu rezignoval na funkci náměstka ředitele, v FBI ale zůstal.

Trump už dřív popřel, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy nebo že by on sám byl v nějakém spojení s Ruskem. Podle některých amerických komentářů by zneuznaný McCabe mohl Muellerovi své důvěrné zápisky o Trumpovi poskytnout. McCabe dostal výpověď dva dny před svými padesátinami. Kdyby setrval v úřadu do 50. narozenin, měl by nárok na odchod do důchodu s plnou penzí.

Propuštění McCabea bylo doporučeno na základě interního vyšetřování, které dospělo k závěru, že McCabe "neoprávněně vyzrazoval informace médiím".

autor: ČTK | 17. 3. 2018 7:35

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama