Exkluzivně: Keňané nejdou spát. Fandí svému Obamovi

Pavel Vondra
4. 11. 2008 16:20
V Nairobi zuří obamománie, v rauši je ale i zbytek Afriky
Portréty Obamy jsou všude. Třeba na těchto hodinách, které nabízí prodavač ve městě Kisumu.
Portréty Obamy jsou všude. Třeba na těchto hodinách, které nabízí prodavač ve městě Kisumu. | Foto: Reuters

Nairobi (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Kdyby prezidenta Spojených států letos místo Američanů vybírali Keňané, volební účast by nepochybně dosáhla rekordních hodnot.

A jisté je i to, že mezi počtem celkově odevzdaných hlasů a těch určených Baracku Obamovi by byl sotva rozeznatelný rozdíl.

Podporovat Johna McCaina se v Keni prakticky rovná vlastizradě. Co na tom, že momentálně nejslavnější "syn národa" byl v zemi svých předků všehovšudy třikrát a od jeho poslední návštěvy už uplynuly více než dva roky?

Obama ve slumu i v Národním divadle

Není pochyb, že až dnes o půlnoci začnou přicházet první výsledky z volebních místností v USA, tak bude celá Keňa na nohou.

"Spát nepůjdu. Chci být u toho, až to oznámí," prohlašoval rezolutně Mike Makoto, majitel několika stánků v nairobské tržnici se suvenýry, kde se kromě tradičních rukodělných výrobků prodávají i trička s Obamovým portrétem či kožené náramky s jeho jménem poskládaným do zdobné mozaiky z drobných barevných korálků.

"Začali jsme je vyrábět hned, jak zahájil prezidentskou kampaň. A prodávají se víc než dobře," potvrzuje obchodník. To je ostatně vidět všude kolem. Trička s Obamou nosí i obyvatelé největšího nairobského slumu Kibera, kteří jinak mnoho peněz nazbyt nemají.

Krátkou návštěvu illinoiského senátora v srpnu 2006 si v tomto téměř milionovém chudinském sídlišti, jednom z největších v celé Africe, místní dobře pamatují a nepochybují, že příště už přijede jako prezident.

Nejeden bar v Nairobi už také na dnešní noc avizoval prodloužený provoz se sledováním živě přenášeného sčítání volebních výsledků.

K dalším viditelným projevům obamománie v Nairobi patří auta polepená samolepkami se jménem kandidáta Demokratické strany. Ušetřeny nezůstaly ani tzv. matutu, tedy minivany, které zde suplují městskou hromadnou dopravu.

To, že Barack Obama vstoupí do dějin, je podle ugandského deníku Monitor hotovou věcí.
To, že Barack Obama vstoupí do dějin, je podle ugandského deníku Monitor hotovou věcí. | Foto: Naďa Straková

S dobou se ale například snaží jít i aktuální produkce keňského Národního divadla, kde od neděle uvádějí původní keňský muzikál s všeříkajícím názvem Obama.

Pozdvižení v Obamově vesnici

Ještě více než keňská metropole ale prezidentskými volbami za oceánem žije vesnička K'Ogelo asi šest hodin jízdy odsud. Právě tam se kdysi narodil a vyrostl Obamův otec a právě tam se v těchto dnech shromáždilo veškeré jeho zdejší příbuzenstvo, aby společně oslavilo jeho očekávané vítězství.

Za tím účelem, jak velí místní tradice, se podle Obamova nevlastního bratra Malika Abong'a chystají ve vesnici porazit býka. A dá se předpokládat, že proudem poteče i místní pivo značky Senator, kterému se spontánně začalo přezdívat (jak jinak?) Obama.

Možnost, že by volby dopadly jinak než porážkou Johna McCaina si tu navenek nechce nikdo připustit. Obchodník Mike Makoto se přesto Aktuálně.cz svěřil se svou tajnou obavou:

"Bojím se, aby Američané nehlasovali podobně, jako se hlasuje tady. Lidé tu totiž volí naprosto spolehlivě podle kmenové příslušnosti. Hlavou státu proto bývá kandidát největšího kmene Kikuyu, z něhož pochází i náš nynější prezident (Mwai Kibaki). Snad tedy v Americe tentokrát znovu nezvítězí kandidát z kmene Republikánů," dodal s úsměvem.

Fandí celá Afrika

Obamománie se ale neomezuje jen na Keňu. Podle posledního průzkumu Gallupova ústavu, jehož výsledky pouhý den před volbami ovládly titulní stránky zdejšího tisku, si vítězství demokratického kandidáta přeje prakticky celý svět.

Pro africký kontinent má pak účast prvního Afroameričana v boji o Bílý dům zcela osobitý význam. Jak v říjnovém čísle měsíčníku New African napsal jeho hlavní editor Baffour Ankomah, Američané nyní mají "v očích celého světa příležitost vykoupit se" (ze svých hříchů):

Keňský výtvarník a pouliční prodavač Samuel, kterému se pro hlavní artikl jeho uměleckých i obchodních aktivit přezdívá Obama, o vítězství svého favorita ve volbách nepochybuje
Keňský výtvarník a pouliční prodavač Samuel, kterému se pro hlavní artikl jeho uměleckých i obchodních aktivit přezdívá Obama, o vítězství svého favorita ve volbách nepochybuje | Foto: Naďa Straková

"Za 232 let své nezávislosti Američané do Bílého domu posílali pouze lidi evropského původu. 4. listopadu budou mít šanci ukázat světu skutečnou barvu své demokracie, svobody a rovných příležitostí."

Že si Afrika od Obamova případného vítězství slibuje víc, než jen symbolické odčinění historických křivd, vyplývá i z toho, jak velká očekávání od jeho prezidentství v některých zemích kontinentu mají.

Ugandský vládní deník New Vision například rovný týden před volbami obrovským titulkem na první straně oznamoval, že "Uganda vévodí Obamově agendě".

List přitom vycházel z obecného vyjádření Obamova zahraničně politického poradce Howarda Wolpeho, podle něhož by se kandidát Demokratické strany v případě svého vítězství zaměřil na nastolení míru v africké oblasti Velkých jezer.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy