Exilový vůdce gruzínské opozice nečekaně zemřel

rst
13. 2. 2008 15:05
Případ vyšetřují britští policejní specialisté
Syn malého muže - jak zní v překladu jeho příjmení - vydělal své jmění během chaotického rozpadu Sovětského svazu
Syn malého muže - jak zní v překladu jeho příjmení - vydělal své jmění během chaotického rozpadu Sovětského svazu | Foto: Reuters

Tbilisi/Londýn - Klíčový hráč gruzínské opozice, mediální magnát a vlivný podnikatel Badri Patarkatsišvili zemřel ve středu v Londýně. Přesná příčina úmrtí dvaapadesátiletého politika zatím není známa.

Jak uvedla britská Sky TV, případ byl postoupen britskému policejnímu oddělení pro odhalování závažných zločinů.

Boris Berezovskij, ruský miliardář a přítel hlavního rivala gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho předtím naznačil, že si Patarkašvili při jejich poslední schůzce krátce před smrtí stěžoval na srdeční problémy.

Britský list Sunday Times v listopadu publikoval článek o údajném plánu Patarkatsišviliho zavraždit. Podnikatel tehdy vyzval gruzínskou vládu, aby okamžitě začala s vyšetřováním.

Kampaň vedl z exilu

Dvaapadesátiletý byznysmen patřil k nejvlivnějším mužům zakavkazské Gruzie. Poté, co jej úřady v loňském roce obvinily z pokusu o převrat, emigroval a usadil se v Londýně.

Západ prezidenta Saakašviliho považuje za demokratického prezidenta. V Gruzii jej podporuje polovina obyvatel. Jeho silná pozice stojí také na neschopnosti opozice se sjednotit
Západ prezidenta Saakašviliho považuje za demokratického prezidenta. V Gruzii jej podporuje polovina obyvatel. Jeho silná pozice stojí také na neschopnosti opozice se sjednotit | Foto: Reuters

V lednových prezidentských volbách kandidoval jako jeden ze zástupců opozice. I když do Gruzie vůbec nemohl, protože se bál zatčení, získal 7 procent hlasů.

Více o volbách: V Gruzii vyhrál Saakašvili. Opozice ho ale neuznala

"Syn malého muže" - jak zní v překladu jeho příjmení - vydělal své jmění během chaotického rozpadu Sovětského svazu.

Poslední léta kriticky vystupoval proti prezidentu Saakašvilimu, který se k moci dostal po nekrvavé "revoluci růží" v roce 2004.

Z jeho podnikatelských aktivit stojí za zmínku spoluvlastnictví nezávislé televizní stanice Imedi, která vysílala zpravodajství o protivládních demonstracích. Prezident Saakašvili se ji proto rozhodl v listopadu zakázat.

Celý svět tehdy obletěla videonahrávka, kdy v živém vysílání moderátor ze studia komentoval příchod policie až do poslední chvíle, když studio zhaslo a kdosi vysílání odstřihl.

Vlivní lidé gruzínské politické scény

 

Přečtěte si původní reportáže z Gruzie


Foto: Aktuálně.cz
Do Gruzie se vrací kvalitní čaj. S českou pomocí

Nad gruzínským Tkibuli vlaje česká vlajka

Revoluce růží nepomohla. Z Gruzie se masově utíká

Chcete vědět, kde se v Gruzii vyrábí nejlepší sýr?

Batumi láká turisty, ztrácí ale vlastní lidi

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy