Vlna veder v Evropě. Španělsko trápí rozsáhlé lesní požáry, v Itálii zemřeli dva lidé

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2019 20:22
Vlna veder, která tento týden dorazila do velké části Evropy, v některých zemích nepatrně polevila. Například v České republice a v Německu, kde padaly ve středu teplotní rekordy, byly čtvrteční teploty o něco nižší. Naopak ve Španělsku a na jihu Francie mají teploty ještě stoupat, vrchol, zřejmě až 44 stupňů Celsia, čekají v těchto zemích o víkendu. Už v pátek by mohl padnout rekord ve Francii.
Lesní požár v Katalánsku | Video: Reuters

Na severovýchodě Španělska, v Katalánsku, vedra ztěžují práci hasičům, kteří tam od středy bojují s rozsáhlým lesním požárem.

Několik lidí v této vlně veder v Evropě zemřelo, například v Německu ve středu tři lidé při koupání, zatímco ve Francii se tento týden v moři utopili tři senioři.

V některých částech severního Španělska a jižní Francie ve čtvrtek teploty podle agentury Reuters vystoupaly až ke 44 stupňům Celsia. Francouzská meteorologická služba Météo-France však uvedla, že v jihofrancouzské obci Grospierres bylo naměřeno 42 stupňů, což znamená nový červnový teplotní rekord pro Francii. V pátek má být 42 až 45 stupňů, takže by mohl padnout francouzský teplotní rekord 44,1 stupně, který byl naměřen v srpnu 2003 v departementu Gard na jihu země.

Asi 350 hasičů bojuje s pomocí 15 letadel od středy s lesním požárem nedaleko Tarragony, podle katalánských médií už shořelo na 5000 hektarů lesa. Asi 30 lidí muselo být z oblasti evakuováno, úřady také z preventivních důvodů uzavřely pět místních silnic. Hasiči odhadují, že oheň může zničit až 20 000 hektarů.

Vysoké teploty a silný vítr plameny stále znovu rozdmýchávaly. "Nečelili jsme tak závažnému požáru už 20 let," uvedla podle agentury AFP katalánská vláda.

Ve Francii v pátek předpovídají meteorologové až 44 stupňů v dolním toku řeky Rhony. Padnout by tak mohl francouzský teplotní rekord 44,1 stupně, který byl naměřen v srpnu 2003 v departementu Gard na jihu země. Pařížané zažijí letošní nejteplejší den zřejmě v sobotu, kdy se ve francouzské metropoli čeká 38 až 40 stupňů.

Úřady v Paříži, Lyonu, Marseille a Štrasburku zavedly omezení v automobilové dopravě, aby snížily koncentraci škodlivého přízemního ozonu. Některé školy odložily letní zkoušky a v částech severní Francie byly kvůli suchu omezeny dodávky vody firmám, farmářům i domácnostem. Francouzský ministr zemědělství vyhlásil zákaz přepravy živých zvířat. Hotelová skupina Accor, která ve Francii provozuje téměř 1700 hotelů, otevřela klimatizované prostory starším lidem.

Ve Španělsku čekají teplotní maxima o víkendu, kdy by mohla rtuť teploměru také vystoupat až na 44 stupňů. K teplotnímu rekordu to ale stačit nebude, španělský teplotní rekord je z července 2017, kdy v Córdobě naměřili 46,9 stupně.

Dvě oběti v Itálii

V Itálii si vlna veder vybrala první dvě oběti, informovala agentura ANSA. Zmizení první z nich, 82letého muže, nahlásila ve středu večer jeho rodina. Tělo bylo nalezeno ve čtvrtek na venkově nedaleko města San Benedetto del Tronto na jaderském pobřeží ve střední Itálii. Druhý muž ve věku 60 až 70 let byl dnes ráno nalezen mrtvý v zahradách u milánského hlavního nádraží. Italské ministerstvo vnitra vyhlásilo nejvyšší varování dnes pro šest měst, v pátek pro 16 měst, například pro Milán, Turín či Benátky.

Vedro je také v Řecku. Poblíž přístavu Lavrio jihovýchodně od Atén propukl velký požár lesního porostu. Silný vítr a sucho tam komplikovaly hasicí práce. Kvůli kouři musel být evakuován menší uprchlický tábor, informovala televize ERT.

Vysoké teploty sužují několik dní také Rakousko. V noci na čtvrtek byla tropická noc zaregistrována téměř v celém Rakousku, kromě spolkových zemí Korutany a Tyrolsko. V centru Vídně bylo v noci naměřeno 25,9 stupně a například v Retzu poblíž české hranice u Znojma měli 24,8 stupně Celsia.

Už ve středu přitom byly na 26 stanicích rakouského meteorologického ústavu ZAMG zaznamenány absolutní teplotní rekordy, například v tyrolském Seefeldu bylo 32,7 stupně.

Ve východním Německu bylo ve středu naměřeno 38,6 stupně, což je tam červnový rekord. Ve městech Löhne a Bad Oeynhausen na severozápadě Německa je teď používání pitné vody omezeno na "životní potřeby", pod pokutou 1000 eur (téměř 25 500 Kč).

Video: Extrémní vedra trápí celou Evropu. Očekává se teplota přes 40 stupňů

Extrémní vedra trápí celou Evropu. Očekává se teplota přes 40 stupňů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 51 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 54 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Další zprávy