Bouře ničila evropská města. Mrtvých už je šestnáct

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2013 21:33
Desítky tisíc domácností se ocitly bez proudu, doprava v mnoha zemích zkolabovala.
Amsterodam.
Amsterodam. | Foto: Reuters

Londýn/Paříž - Spojené království, Francii a další evropské země zasáhla bouře, která byla na mnoha místech nejsilnější za posledních pět let.

Nejméně 16 lidí přírodní živel připravil o život, z toho sedm na severu Německa. Bilance obětí v této zemi ale bude zřejmě vyšší, policie totiž u dvou dopravních nehod nevyloučila, že na nich mělo špatné počasí podíl. Čtyři mrtvé hlásí Británie, kde úřady pohřešují stále pohřešují 14letého chlapce, kterého strhla do rozbouřeného moře vlna. Dva lidé zemřeli v Dánsku a Belgii, po jednom v Nizozemsku a Francii.

V Pobaltí i ve Skandinávii zůstaly statisíce lidí bez elektrického proudu.

Ve Velké Británii dosahoval vichr v nárazech až 159 kilometrů v hodině. Na pobřeží Bretaně a Normandie naměřili 147, Němci hlásí na některých místech dokonce až 191 kilometrů v hodině.

Podle svátku svatého Judy, který se v Británii slavil, začala média bouři přezdívat svatojudská.

Pobřeží Newheaven na jihovýchodě Anglie.
Pobřeží Newheaven na jihovýchodě Anglie. | Foto: Reuters

Desítky tisíc domácností na obou stranách Lamanšského průlivu se ocitly bez dodávek elektřiny, lodní doprava mezi Doverem a francouzským Calais se na několik hodin zastavila. Silniční dopravu v Evropě stále komplikují popadané stromy. Nejezdily ani některé vlaky v Německu. Provoz na železnici na severu země se podle úřadů vrátí do normálu nejdříve ve středu, železnice nefungovala ani v Dánsku.

Nejvíce zasaženou oblastí ve Spojeném království byla jižní i střední Anglie a Wales. Právě na jihu Anglie přílivová vlna strhla čtrnáctiletého chlapce, kterého stále pohřešují.

Dvojice reaktorů v jaderné elektrárně Dungeness B na jihu Anglie se automaticky odstavila poté, co se komplex ocitl bez proudu. Na londýnském předměstí Hounslow padající strom způsobil výbuch plynu, jenž zničil tři domy a další dva poškodil.

Zrušeny musely být také železniční spoje Eurostar mezi Francií a Anglií. Bouře se teď přesouvá ke Skandinávii. Podle informací BBC však ve Spojeném království stále zůstávalo bez proudu 57 000 domácností.

Snímek z města Dawlish v jižní Anglii.
Snímek z města Dawlish v jižní Anglii. | Foto: Reuters

Nizozemci zavřeli letiště

V Amsterdamu kvůli bouři zavřeli letiště. Nizozemsko už hlásí i první oběti - padající strom zabil ženu, další dva lidé utrpěli vážné zranění, když se na jejich auto vyvrátil strom.

V Dánsku podle místních médií připravila bouří shozená cihla o život jednoho muže.

Plné ruce práce mají v úterý také hasiči v Belgii. Na mnoha místech odstraňují spadané větve, stromy či elektrické dráty, které zablokovaly silnice.

V Bruselu, Antverpách i dalších městech byly kvůli silnému větru, uzavřeny parky, zoologická zahrada či dětská hřiště.

Na budovu úřadu vlády v centru metropole spadlo rameno jeřábu. Vicepremiér Nick Clegg kvůli poškozené stavbě musel zrušit pravidelnou tiskovou konferenci. Ulice Whitehall
Na budovu úřadu vlády v centru metropole spadlo rameno jeřábu. Vicepremiér Nick Clegg kvůli poškozené stavbě musel zrušit pravidelnou tiskovou konferenci. Ulice Whitehall | Foto: Reuters

Bez elektřiny jsou podle DPA také statisíce lidí v pobaltských státech. Jenom v Lotyšsku se podle místního národního distributora elektřiny muselo bez proudu obejít kolem 100.000 domácností. Nejhůře postižená jsou města Ventspils, Kuldiga a Talsi, uvedl deník Diena na svém webu. Z lotyšské metropole Rigy v úterý ráno neodletěly spoje do Kodaně.

V Estonsku je kvůli poškozeným rozvodům bez proudu až 60.000 domácností, informoval místní rozhlas. Nejrozsáhlejší škody byly zaznamenány v pobřežních oblastech kolem města Pärnu.

Bouře postihla i tři oblasti na severozápadě Ruska, kde podle serveru newsru.com zůstaly bez elektřiny stovky obcí s 22.000 obyvateli. Petrohradu se však díky uzavření hrází podařilo vyvarovat 310. povodni v historii města, i když hladina řeky Něvy stoupla téměř o půldruhého metru. Živel částečně narušil štafetu s olympijským ohněm v ruské enklávě u Kaliningradu na západě země; loď s pochodní nemohla vyplout z přístavu Baltijsk. Před zimní olympiádou v Soči nyní oheň putuje po Rusku.

 

Právě se děje

Další zprávy