Takovou hádku Brusel nezažil. Orbán to schytal kvůli diskriminaci gayů, Babiš mlčel

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
25. 6. 2021 15:05
Dlouholetí zpravodajové v Bruselu se shodují, že takovou hádku summit šéfů členských států EU dosud nezažil. Debata o právech sexuálních menšin přitom původně nebyla ani na programu právě skončené schůzky. Nakonec jí ale věnovali více než dvě hodiny času. Přítomní mluví o nebývale ostré výměně názorů a často osobních výpadech, které přes stůl mířily na hlavu Viktora Orbána.
Foto: Reuters

Od naší zpravodajky v Bruselu - Důvodem pro hádku se stala novela maďarského zákona o ochraně dětí z poloviny června, který řada politiků i lidskoprávních aktivistů označila za diskriminační vůči homosexuálům.

Norma zakazuje šířit mezi lidmi do osmnácti let jakékoli materiály zobrazující homosexualitu nebo informující o změně pohlaví. Zároveň ve školách znemožňuje osvětu ohledně sexuálních menšin. Maďarská vláda tvrdí, že cílem zákona je zajistit "zdravý tělesný a duševní vývoj dětí".

Belgický premiér inicioval dopis adresovaný evropským institucím, aby dbaly o ochranu práv lidí z LGBT komunity a přezkoumaly, zda maďarský zákon není v rozporu se základní smlouvou EU, která zapovídá diskriminaci na základě sexuální orientace.

Dopis podepsalo postupně 17 z 27 lídrů členských států, český premiér Andrej Babiš mezi nimi nebyl. Předseda summitu Charles Michel téma ad hoc zařadil na program schůzky a na ní se pak většina politiků do maďarského premiéra Viktora Orbána pustila.

Jako první si vzal slovo lucemburský premiér Xavier Bettel, sám homosexuál, a ostatním převyprávěl svůj příběh o zničeném vztahu s matkou poté, co se jí snažil vysvětlit, že homosexualita není volba odkoukaná z televizních filmů. Následoval belgický premiér Alexandre de Croo, který dodal, že zatímco homosexualita není věcí volby, "být homofobem je".

Nejostřeji orbánovské Maďarsko napadl Holanďan Mark Rutte, který stav právního státu v zemi dlouhodobě kritizuje. Nizozemský premiér poukázal na Orbánovo setrvalé podkopávání hodnot, na nichž stojí EU, a zeptal se: "Proč vlastně v EU zůstáváte? S takovým zákonem nemáte v EU co dělat."

Hypotézu, že Maďarsko a také konkrétně Orbánova rodina těží ze štědrých evropských fondů, a proto v EU zůstává, veřejně vyslovil šéf švédské vlády. "Musím říct, že švédští občané nemají nejmenší chuť posílat peníze státu, který takto jedná," řekl Stefan Löfven.

Orbán: Zákon nemíří proti homosexuálům

Viktor Orbán se bránil, že maďarský zákon nemíří proti homosexuálům, ale že má ochránit "právo rodičů na sexuální výchovu jejich dětí, kteří jediní jsou za ni zodpovědní". "Nechceme EU opustit, chceme ji zbavit pokrytectví," dodala na Twitteru maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Kritiku slyšel Orbán takřka od všech vystupujících politiků, zastali se ho jen premiéři Polska a Slovinska. Oba v tom smyslu, že Maďarsko má právo chránit zákonem výchovu a vzdělání dětí.

Kritika snášející se na Orbánovu hlavu nebude mít bezprostřední dopad. Evropská komise nicméně oznámila, že se na maďarský zákon podívá, jestli nepředstavuje porušení principu nediskriminace.

Český premiér zůstal mlčet

Šéf české vlády Andrej Babiš (ANO) si nevzal slovo. Podle svých slov musí nejprve zjistit, kdo má pravdu, jestli Orbán, nebo jeho kritici. Ze stejného důvodu se Česko nepřipojilo k apelu 17 zemí ve prospěch práv homosexuálů a ministři se teprve rozmyslí, zda se připojí.

Orbán podle informací z české diplomacie nepožádal kolegy z V4 na předsummitové schůzce o podporu, zbylí premiéři mu nicméně dali najevo, že se k očekávané kritice maďarského zákona nepřidají.

"Nevystupoval jsem v debatě, protože jsem chtěl slyšet ty interpretace, abych si udělal názor. Je tu pozice Maďarska, která říká, že jde o ochranu dětí a rodičů, a pak je tu kritika, oprávněná, že někdo dává na roveň homosexualitu s pedofilií a pornografií," řekl ještě v Bruselu před odletem na Moravu zničenou tornádem Babiš. Podle jeho slov si nechá analyzovat nový maďarský zákon na Úřadu vlády a podle toho se rozhodne. "Probereme to, musíme si v tom udělat jasno, a pak na vládě rozhodneme, zda se připojíme," dodal na dotaz, jestli se Česko poté podepíše pod výzvu 17 zemí.

Český premiér odjížděl na summit s tím, že chce hlavně "řešit migraci". Té však politici věnovali jen několik minut. Shodli se, že je potřeba chránit vnější hranici a spolupracovat se státy - včetně přiznání finanční pomoci -, odkud migranti míří do Evropy. To nikdo nerozporoval.

Na programu bylo i Rusko

Naopak další intenzivně diskutované téma bylo Rusko. Francie s Německem před summitem narýsovaly teze možné strategie k Rusku a mimo jiné v nich navrhly summit sedmadvacítky s Vladimirem Putinem. Polsko a Pobaltí a také Nizozemsko, Dánsko a Švédsko ale ambice tandemu Angela Merkelová - Emmanuel Macron zchladily.

Evropští lídři odmítli setkání s ruským prezidentem ve formátu 27 lídrů na pozadí pokračující agrese ruskému státu vůči Evropě. Naopak podpořili přípravu "možných nových ekonomických sankcí", pokud Rusko bude pokračovat ve svých nepřátelských akcích na kontinentu.

Takový výsledek se považuje za vítězství kritičtějšího křídla EU vůči Moskvě a zabránění "bezdůvodným námluvám s Putinem", jak to definoval jeden východní diplomat. Andrej Babiš ani k tomuto tématu na summitu nemluvil. Českým novinářům v Bruselu jen řekl, že s výsledkem debaty souhlasí, protože ještě "nenastala chvíle na setkání s Putinem".

Video: Nechci si nechat líbit řeči o buzerantech. Zbili nás jen kvůli tomu, kým jsme, říká Starý.

Až budu znovu brát partnera na ulici za ruku, budu mít strach. Kdybychom se za ruce nedrželi, tak by se to nestalo, říká šéfredaktor magazínu LUI. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy