Takovou hádku Brusel nezažil. Orbán to schytal kvůli diskriminaci gayů, Babiš mlčel

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
25. 6. 2021 15:05
Dlouholetí zpravodajové v Bruselu se shodují, že takovou hádku summit šéfů členských států EU dosud nezažil. Debata o právech sexuálních menšin přitom původně nebyla ani na programu právě skončené schůzky. Nakonec jí ale věnovali více než dvě hodiny času. Přítomní mluví o nebývale ostré výměně názorů a často osobních výpadech, které přes stůl mířily na hlavu Viktora Orbána.
Foto: Reuters

Od naší zpravodajky v Bruselu - Důvodem pro hádku se stala novela maďarského zákona o ochraně dětí z poloviny června, který řada politiků i lidskoprávních aktivistů označila za diskriminační vůči homosexuálům.

Norma zakazuje šířit mezi lidmi do osmnácti let jakékoli materiály zobrazující homosexualitu nebo informující o změně pohlaví. Zároveň ve školách znemožňuje osvětu ohledně sexuálních menšin. Maďarská vláda tvrdí, že cílem zákona je zajistit "zdravý tělesný a duševní vývoj dětí".

Belgický premiér inicioval dopis adresovaný evropským institucím, aby dbaly o ochranu práv lidí z LGBT komunity a přezkoumaly, zda maďarský zákon není v rozporu se základní smlouvou EU, která zapovídá diskriminaci na základě sexuální orientace.

Dopis podepsalo postupně 17 z 27 lídrů členských států, český premiér Andrej Babiš mezi nimi nebyl. Předseda summitu Charles Michel téma ad hoc zařadil na program schůzky a na ní se pak většina politiků do maďarského premiéra Viktora Orbána pustila.

Jako první si vzal slovo lucemburský premiér Xavier Bettel, sám homosexuál, a ostatním převyprávěl svůj příběh o zničeném vztahu s matkou poté, co se jí snažil vysvětlit, že homosexualita není volba odkoukaná z televizních filmů. Následoval belgický premiér Alexandre de Croo, který dodal, že zatímco homosexualita není věcí volby, "být homofobem je".

Nejostřeji orbánovské Maďarsko napadl Holanďan Mark Rutte, který stav právního státu v zemi dlouhodobě kritizuje. Nizozemský premiér poukázal na Orbánovo setrvalé podkopávání hodnot, na nichž stojí EU, a zeptal se: "Proč vlastně v EU zůstáváte? S takovým zákonem nemáte v EU co dělat."

Hypotézu, že Maďarsko a také konkrétně Orbánova rodina těží ze štědrých evropských fondů, a proto v EU zůstává, veřejně vyslovil šéf švédské vlády. "Musím říct, že švédští občané nemají nejmenší chuť posílat peníze státu, který takto jedná," řekl Stefan Löfven.

Orbán: Zákon nemíří proti homosexuálům

Viktor Orbán se bránil, že maďarský zákon nemíří proti homosexuálům, ale že má ochránit "právo rodičů na sexuální výchovu jejich dětí, kteří jediní jsou za ni zodpovědní". "Nechceme EU opustit, chceme ji zbavit pokrytectví," dodala na Twitteru maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Kritiku slyšel Orbán takřka od všech vystupujících politiků, zastali se ho jen premiéři Polska a Slovinska. Oba v tom smyslu, že Maďarsko má právo chránit zákonem výchovu a vzdělání dětí.

Kritika snášející se na Orbánovu hlavu nebude mít bezprostřední dopad. Evropská komise nicméně oznámila, že se na maďarský zákon podívá, jestli nepředstavuje porušení principu nediskriminace.

Český premiér zůstal mlčet

Šéf české vlády Andrej Babiš (ANO) si nevzal slovo. Podle svých slov musí nejprve zjistit, kdo má pravdu, jestli Orbán, nebo jeho kritici. Ze stejného důvodu se Česko nepřipojilo k apelu 17 zemí ve prospěch práv homosexuálů a ministři se teprve rozmyslí, zda se připojí.

Orbán podle informací z české diplomacie nepožádal kolegy z V4 na předsummitové schůzce o podporu, zbylí premiéři mu nicméně dali najevo, že se k očekávané kritice maďarského zákona nepřidají.

"Nevystupoval jsem v debatě, protože jsem chtěl slyšet ty interpretace, abych si udělal názor. Je tu pozice Maďarska, která říká, že jde o ochranu dětí a rodičů, a pak je tu kritika, oprávněná, že někdo dává na roveň homosexualitu s pedofilií a pornografií," řekl ještě v Bruselu před odletem na Moravu zničenou tornádem Babiš. Podle jeho slov si nechá analyzovat nový maďarský zákon na Úřadu vlády a podle toho se rozhodne. "Probereme to, musíme si v tom udělat jasno, a pak na vládě rozhodneme, zda se připojíme," dodal na dotaz, jestli se Česko poté podepíše pod výzvu 17 zemí.

Český premiér odjížděl na summit s tím, že chce hlavně "řešit migraci". Té však politici věnovali jen několik minut. Shodli se, že je potřeba chránit vnější hranici a spolupracovat se státy - včetně přiznání finanční pomoci -, odkud migranti míří do Evropy. To nikdo nerozporoval.

Na programu bylo i Rusko

Naopak další intenzivně diskutované téma bylo Rusko. Francie s Německem před summitem narýsovaly teze možné strategie k Rusku a mimo jiné v nich navrhly summit sedmadvacítky s Vladimirem Putinem. Polsko a Pobaltí a také Nizozemsko, Dánsko a Švédsko ale ambice tandemu Angela Merkelová - Emmanuel Macron zchladily.

Evropští lídři odmítli setkání s ruským prezidentem ve formátu 27 lídrů na pozadí pokračující agrese ruskému státu vůči Evropě. Naopak podpořili přípravu "možných nových ekonomických sankcí", pokud Rusko bude pokračovat ve svých nepřátelských akcích na kontinentu.

Takový výsledek se považuje za vítězství kritičtějšího křídla EU vůči Moskvě a zabránění "bezdůvodným námluvám s Putinem", jak to definoval jeden východní diplomat. Andrej Babiš ani k tomuto tématu na summitu nemluvil. Českým novinářům v Bruselu jen řekl, že s výsledkem debaty souhlasí, protože ještě "nenastala chvíle na setkání s Putinem".

Video: Nechci si nechat líbit řeči o buzerantech. Zbili nás jen kvůli tomu, kým jsme, říká Starý.

Až budu znovu brát partnera na ulici za ruku, budu mít strach. Kdybychom se za ruce nedrželi, tak by se to nestalo, říká šéfredaktor magazínu LUI. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy