Takovou hádku Brusel nezažil. Orbán to schytal kvůli diskriminaci gayů, Babiš mlčel

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
25. 6. 2021 15:05
Dlouholetí zpravodajové v Bruselu se shodují, že takovou hádku summit šéfů členských států EU dosud nezažil. Debata o právech sexuálních menšin přitom původně nebyla ani na programu právě skončené schůzky. Nakonec jí ale věnovali více než dvě hodiny času. Přítomní mluví o nebývale ostré výměně názorů a často osobních výpadech, které přes stůl mířily na hlavu Viktora Orbána.
Foto: Reuters

Od naší zpravodajky v Bruselu - Důvodem pro hádku se stala novela maďarského zákona o ochraně dětí z poloviny června, který řada politiků i lidskoprávních aktivistů označila za diskriminační vůči homosexuálům.

Norma zakazuje šířit mezi lidmi do osmnácti let jakékoli materiály zobrazující homosexualitu nebo informující o změně pohlaví. Zároveň ve školách znemožňuje osvětu ohledně sexuálních menšin. Maďarská vláda tvrdí, že cílem zákona je zajistit "zdravý tělesný a duševní vývoj dětí".

Belgický premiér inicioval dopis adresovaný evropským institucím, aby dbaly o ochranu práv lidí z LGBT komunity a přezkoumaly, zda maďarský zákon není v rozporu se základní smlouvou EU, která zapovídá diskriminaci na základě sexuální orientace.

Dopis podepsalo postupně 17 z 27 lídrů členských států, český premiér Andrej Babiš mezi nimi nebyl. Předseda summitu Charles Michel téma ad hoc zařadil na program schůzky a na ní se pak většina politiků do maďarského premiéra Viktora Orbána pustila.

Jako první si vzal slovo lucemburský premiér Xavier Bettel, sám homosexuál, a ostatním převyprávěl svůj příběh o zničeném vztahu s matkou poté, co se jí snažil vysvětlit, že homosexualita není volba odkoukaná z televizních filmů. Následoval belgický premiér Alexandre de Croo, který dodal, že zatímco homosexualita není věcí volby, "být homofobem je".

Nejostřeji orbánovské Maďarsko napadl Holanďan Mark Rutte, který stav právního státu v zemi dlouhodobě kritizuje. Nizozemský premiér poukázal na Orbánovo setrvalé podkopávání hodnot, na nichž stojí EU, a zeptal se: "Proč vlastně v EU zůstáváte? S takovým zákonem nemáte v EU co dělat."

Hypotézu, že Maďarsko a také konkrétně Orbánova rodina těží ze štědrých evropských fondů, a proto v EU zůstává, veřejně vyslovil šéf švédské vlády. "Musím říct, že švédští občané nemají nejmenší chuť posílat peníze státu, který takto jedná," řekl Stefan Löfven.

Orbán: Zákon nemíří proti homosexuálům

Viktor Orbán se bránil, že maďarský zákon nemíří proti homosexuálům, ale že má ochránit "právo rodičů na sexuální výchovu jejich dětí, kteří jediní jsou za ni zodpovědní". "Nechceme EU opustit, chceme ji zbavit pokrytectví," dodala na Twitteru maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Kritiku slyšel Orbán takřka od všech vystupujících politiků, zastali se ho jen premiéři Polska a Slovinska. Oba v tom smyslu, že Maďarsko má právo chránit zákonem výchovu a vzdělání dětí.

Kritika snášející se na Orbánovu hlavu nebude mít bezprostřední dopad. Evropská komise nicméně oznámila, že se na maďarský zákon podívá, jestli nepředstavuje porušení principu nediskriminace.

Český premiér zůstal mlčet

Šéf české vlády Andrej Babiš (ANO) si nevzal slovo. Podle svých slov musí nejprve zjistit, kdo má pravdu, jestli Orbán, nebo jeho kritici. Ze stejného důvodu se Česko nepřipojilo k apelu 17 zemí ve prospěch práv homosexuálů a ministři se teprve rozmyslí, zda se připojí.

Orbán podle informací z české diplomacie nepožádal kolegy z V4 na předsummitové schůzce o podporu, zbylí premiéři mu nicméně dali najevo, že se k očekávané kritice maďarského zákona nepřidají.

"Nevystupoval jsem v debatě, protože jsem chtěl slyšet ty interpretace, abych si udělal názor. Je tu pozice Maďarska, která říká, že jde o ochranu dětí a rodičů, a pak je tu kritika, oprávněná, že někdo dává na roveň homosexualitu s pedofilií a pornografií," řekl ještě v Bruselu před odletem na Moravu zničenou tornádem Babiš. Podle jeho slov si nechá analyzovat nový maďarský zákon na Úřadu vlády a podle toho se rozhodne. "Probereme to, musíme si v tom udělat jasno, a pak na vládě rozhodneme, zda se připojíme," dodal na dotaz, jestli se Česko poté podepíše pod výzvu 17 zemí.

Český premiér odjížděl na summit s tím, že chce hlavně "řešit migraci". Té však politici věnovali jen několik minut. Shodli se, že je potřeba chránit vnější hranici a spolupracovat se státy - včetně přiznání finanční pomoci -, odkud migranti míří do Evropy. To nikdo nerozporoval.

Na programu bylo i Rusko

Naopak další intenzivně diskutované téma bylo Rusko. Francie s Německem před summitem narýsovaly teze možné strategie k Rusku a mimo jiné v nich navrhly summit sedmadvacítky s Vladimirem Putinem. Polsko a Pobaltí a také Nizozemsko, Dánsko a Švédsko ale ambice tandemu Angela Merkelová - Emmanuel Macron zchladily.

Evropští lídři odmítli setkání s ruským prezidentem ve formátu 27 lídrů na pozadí pokračující agrese ruskému státu vůči Evropě. Naopak podpořili přípravu "možných nových ekonomických sankcí", pokud Rusko bude pokračovat ve svých nepřátelských akcích na kontinentu.

Takový výsledek se považuje za vítězství kritičtějšího křídla EU vůči Moskvě a zabránění "bezdůvodným námluvám s Putinem", jak to definoval jeden východní diplomat. Andrej Babiš ani k tomuto tématu na summitu nemluvil. Českým novinářům v Bruselu jen řekl, že s výsledkem debaty souhlasí, protože ještě "nenastala chvíle na setkání s Putinem".

Video: Nechci si nechat líbit řeči o buzerantech. Zbili nás jen kvůli tomu, kým jsme, říká Starý.

Až budu znovu brát partnera na ulici za ruku, budu mít strach. Kdybychom se za ruce nedrželi, tak by se to nestalo, říká šéfredaktor magazínu LUI. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 6 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy