Evropští islamobijci se nakonec nesešli. Neprošli

Martin Novák Martin Novák, Dominik Jandl, man, djl
20. 9. 2008 19:35
Proti radikálům vyšly do ulic tisíce lidí
Policisté stojí před obřím transparentem setkání islamofobů.
Policisté stojí před obřím transparentem setkání islamofobů. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Pernou sobotu má za sebou policie v Kolíně nad Rýnem, čtvrtém největším německém městě.

Proč? Dnes v poledne tam měl vyvrcholit třídenní sjezd evropských kritiků a odpůrců islámu. Nakonec se ale vůbec nesešli. Zabránili jim v tom nejen levicoví demonstranti ozbrojení tyčemi a Molotovovými koktejly, ale i Kolíňané.

Taxikáři například odmítli pravicové extremisty vozit a hospodští je nepouštěli do podniků. Úřady nakonec akci zakázaly s tím, že nemohou radikálům zajistit bezpečnost.

K tomu je ostatně vyzval kolínský starosta Fritz Schramma. "Kolín je městem pro křesťany i muslimy, stejně tak jako pro lidi jiných vyznání nebo bez vyznání. Naše město je pověstné svou tolerancí a mnohobarevností," citovala agentura AFP slova z výzvy starosty.

Akce se oficiálně jmenuje Antiislamizační kongres a zúčastní se jí většinou politici nebo sympatizanti krajně pravicových stran. Pořádá ji místní sdružení Pro-Köln, které proslulo odporem proti stavbě nové velké mešity na průmyslovém předměstí Kolína.

Mezi hosty byli ohlášeni například šéf rakouské Strany svobodných Heinz Christian Strache, předseda krajně pravicového belgického seskupení Vlámský blok Filip Dewinter i poslanci italské Ligy severu.

Šéf rakouských Svobodných Heinz Christian Strache přijede do Kolína.
Šéf rakouských Svobodných Heinz Christian Strache přijede do Kolína. | Foto: Aktuálně.cz

Vůdce francouzské Národní fronty Jean-Marie Pen byl rovněž pozván, ale nepřijede.

Heslem sjezdu je "boj proti islamizaci a přistěhovalecké invazi."

První den měli islamobijci "pech"

Hypotézy o velkých "protidemonstracích" se potvrdily již první den, tedy v pátek. Odpůrci sjezdu pravicových radikálů se totiž pokusili shromáždění islamofobů narušit. To se jim částečně podařilo.

I když policie ihned zasáhla, strhla se "honitba" na dva odpůrce islámu, kteří po úprku před davem protivníků našli ochranu až u rozmístěných policejních kordonů.

Odpůrcům sjezdu se dařilo i nadále. Následně totiž vzali útokem výletní loď "Moby Dick", kterou si organizátoři konference pronajali. Dav na ní podle online deníků Spiegel a Stern zaútočil kameny velikosti pěsti a loď tak před přistáním musela zůstat z dosahu létajících kamenů na řece Rýn.

Teprve odpoledne se účastníkům kongresu podařilo za asistence policie loď opustit a přesednout do přichystaných autobusů. Těmi měli odjet na projížďku po přistěhovaleckých čtvrtích, což ale policie na místě zakázala. Šéf zásahu Michael Temmer argumentoval, že "je to nepřípustná provokace".

Server Focus.de informoval o tom, že se páteční demonstrace proti sjezdu účastnil asi tisíc lidí, z nichž velkou část tvořili přívrženci "Levé autonomie". Deník dále informoval, že při sobotní demonstraci proti sjezdu policie počítá se 40 tisíci účastníky.

Jak informoval server Stern.de, policie předběžně zadržela osm účastníků "protidemonstrace". Sobotní předpověď o demonstraci desetitisíců odpůrců konference se tak snadno vyplní. Samotní muslimové, kterých v Kolíně žije na 120 tisíc, žádnou demonstraci neplánují.

Kongres odsoudili i němečtí katolíci

Mezi organizace a představitele, kteří akci odsoudili, se přidala i Centrální rada německých katolíků. Podle jejich oficiálních vyjádření tato akce sabotuje snahy o vzájemnou toleranci mezi národnostmi a náboženstvími. Šéf katolické organizace Hans Joachim Meyer k tomu dodal, že svoboda vyznání je zákonem chráněná.

Ještě ostřejší kritiku sjezdu zvolili někteří z členů spolkové vlády.  "Zastáváme názor, že podobná shromáždění populistů a extremistů vyvolávají dojem, že je mezi státem a muslimskými občany nevraživost," citovala spolkového ministra Wolfganga Schäubleho jeho mluvčí Gabriele Hermaniová.

Foto: Aktuálně.cz

Kongres se koná jen několik dní poté, co vedení města po dlouhých sporech dalo souhlas se stavbou velké mešity a islámského centra na okraji Kolína. Její minarety mají být vysoké 55 metrů.

Odpůrci mešity našli částečné zastání u představitelů křesťanských církví. Kolínský kardinál Joachim Meisner prohlásil, že z mešity nemá dobrý pocit a že zároveň Turecko by mělo recipročně více dbát práv křesťanské menšiny.

Luteránský biskup Wolfgang Huber volá po tom, aby muslimové mohli konvertovat z islámu k jiným náboženstvím beze strachu z následků.

Předseda Německé biskupské konference, mohučský kardinál Karl Lehmann prohlásil, že Německo by nemělo být vůči islámu nekriticky tolerantní.

Z důvodu příspěvků porušujících stanovená pravidla byla diskuse k tomuto článku ukončena. Slušným přispěvatelům se omlouváme.

Redakce Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy