Evropští hinduisté proti zákazu svastiky

rst, BBC
17. 1. 2007 10:07
Londýn - Hinduisté žijící v mnoha zemích západní Evropy spojili své síly proti Německu, které prosazuje zákaz používání symbolu svastiky v EU.
"Svastika byla po pět tisíc let symbolem míru. Byla přesným opakem toho, k čemu ji zneužil Hitler," říká Raméš Kallidaj
"Svastika byla po pět tisíc let symbolem míru. Byla přesným opakem toho, k čemu ji zneužil Hitler," říká Raméš Kallidaj | Foto: Aktuálně.cz

Raméš Kallidaj z Hinduistického fóra ve Velké Británii uvedl pro BBC, že svastika - tedy hákový kříž - je hinduistickým symbolem míru, používaným tisíce let dříve, než byl zneužit Hitlerovým nacistickým Německem.

Německo, které v tomto půlroce Evropské unii předsedá, chce udělat právě z používání svastiky a také z popírání holokaustu trestný čin v celé Evropě. Zákaz používání svastiky však podle Kallidaje diskriminuje evropské hinduisty.

Symbol míru

"Svastika byla po pět tisíc let symbolem míru. Byla přesným opakem toho, k čemu ji zneužil Hitler," uvedl Kallidaj a zdůraznil, že by lidé měli respektovat symboliku, kterou pro hinduisty svastika znamená.

"Jen proto, že Hitler zneužil symbol ke své propagandě a podpoře vlády teroru, rasismu a diskriminace, neznamená to přece, že by měl jeho mírový význam být zakázán."

Skupina evropských hinduistů uvádí, že zákaz svastiky by se dal přirovnat k zákazu kříže jen proto, že jej zneužil Ku Klux Klan, když kříže rituálně pálil na znamení domnělé nadřazenosti bílé rasy nad ostatními.

Svastika je již zakázána v Německu, snaha prosazení zákazu v roce 2005 po celé Evropské unii však neprošla, protože kampaň nepodpořilo několik vlád včetně britské.

 

Právě se děje

Další zprávy