V EU se příliš zabýváme malichernostmi, Češi neuvažují dlouhodobě, říká expert

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 11. 2021 13:53
Obsah toho, co bude Česko pod vládou nového premiéra Petra Fialy (ODS) v Evropské unii prosazovat, se podle analytika Víta Havelky nebude moc měnit oproti předchozí vládě. "Premiér Babiš byl mistr ve schopnosti prosazovat určitou politiku na evropské úrovni a zároveň říkat opak svým voličům," uvedl výzkumný pracovník institutu Europeum v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
On-line rozhovor s Vítem Havelkou
Rozhovor skončil
Na otázky čtenářů odpovídal analytik Vít Havelka z institutu Europeum.
Přečíst si rozhovor

Podle Havelky bude ale nová vláda ve své komunikaci s Bruselem umírněnější. "Neočekávám, že bude z evropské politiky dělat podobnou 'show' jako současná vláda," řekl s tím, že v mediální rovině může sedmadvacítka pozitivně vnímat už to, že odchází premiér s výrazným střetem zájmů.

"V obecné rovině bych ale řekl, že v evropské politice neleží hlavní problém v osobě Andreje Babiše, ale spíše v neschopnosti pracovat horizontálně s politikami EU a v neschopnosti české společnosti strategicky uvažovat v dlouhodobějším horizontu. Přijde mi, že se příliš často zabýváme současnými malichernostmi," doplnil analytik.

Česká republika v polovině příštího roku převezme předsednictví Radě EU. Havelka upozornil na to, že tato role se díky Lisabonské smlouvě od doby, kdy ji Česko zastávalo poprvé, výrazně změnila. "Pád vlády by dnes nebyl takový problém jako v roce 2009," míní Havelka. Vládě by ale i tak doporučil komunikovat s opozicí a nesnažit se ji "v otázkách předsednictví převálcovat". Doplnil, že priority předsednictví vláda představí až těsně před jeho začátkem.

Havelka také upozornil na to, že existuje velké množství otázek, na kterých se nemusí shodnout ani sama koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09. "Je tedy otázkou, zdali politika EU bude zrovna oblast, která bude nejcitlivější," řekl Havelka.

Podle analytika nelze od nového kabinetu očekávat extrémně proevropský kurz. "Na druhou stranu asi můžeme být v klidu, že se nová vláda nebude snažit příliš vymezovat vůči EU."

On-line rozhovor s Vítem Havelkou

Rozhovor skončil
30. 11. 2021
Ptá se: Martin M.

Dobrý den. Jako s každou změnou české vlády mě opět napadá: Přijmeme konečně euro? Je možné očekávat, že by se něčím takovým Fialova vláda vůbec zaobírala? Nebo je to momentálně úplně pasé? A nezačne na to EU konečně nějakým způsobem tlačit?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

přijetí eura skutečně nelze očekávat. Zároveň si nemyslím, že plné členství v eurozoně nastane bez zásadní politické události, která by obyvatelstvo přesvědčila o jeho prospěšnosti. Těžko budete zavádět novou měnu, když takové rozhodnutí dlouhodobě podporuje kolem 20% obyvatelstva.

Osobně bych začal tím, že bych vysvětloval přínosy vstupu do eurozony a splnil veškerá Maastrichstká kritéria včetně ERM II.

30. 11. 2021
Ptá se: V.N.

Dobré ráno.
Dočetla jsem se, že kandidát na ministra pro evropské záležitosti senátor Mikuláš Bek by rád oslabil vazby Česka na současnou polskou a maďarskou vládu a zaměřil se víc na západ? Jsem všema deseti pro, ale trochu se obávám, zda nám to nemůže paradoxně v EU naši pozici oslabit. Vždyť mezi slabými státy má slabý stát větší slovo než ztracen mezi těmi silnějšími. Nebo se Visegrádská čtyřka skutečně přeceňuje, jak tvrdí Bek? Je pravda, že spojení s Orbánem nám často spíš odebírá kredibilitu než dává hlas a EU země V4 vnímá spíš jako potížisty...

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

otázka českého přístupu k V4 je opravdu složitá a skoro bych až řekl schizofrenní. Na jednu stranu se jedná o opravdu přínosnou regionální spolupráci, na jejímž základě se dají řešit přeshraniční otázky (stavba infrastruktury, investice, kulturní a politická výměna).

Na druhou stranu bylo jméno V4 tak trochu uneseno současnou maďarskou a polskou vládou, které V4 používají jako nástroj pro prosazování svých zájmů. To je dle mého názoru špatně, protože ve spoustě oblastí nemá ČR tolik společných zájmů s HUN a PL. K tomu se pochopitelně přidává i otázka špatné reputace V4.

Osobně souhlasím s panem Bekem, že by se ČR v mediální rovině nemusela příliš orientovat na V4. Rozhodně bych ale zrazoval od nějakého zásadního odstřižení. Musíme si zkrátka pouze dávat pozor, abychom se nedostali příliš do vleku maďarských nebo polských zájmů.

30. 11. 2021
Ptá se: Zdeněk

Pan Fiala by se neměl podat direktivním nařizováním EK ani celé EU. Nechceme žádnou diktaturu EU a jak se zdá, z EU se vyvíjí ta nejhorší varianta diktatury. EU a její orgány by měly výrazně zeštíhlit a jejich platy by se měly výrazně snížit. Je to stejné jako u nás v Česku, důchodcům vezmou ty výhody co jim minulá vláda dala zejména snížené jízdné a sami poslanci si pak odmítnou snížit platy resp. nezvýšit platy. Nedá se jim věřit, koryto je prostě koryto. A chci se zeptat těch křiklounů v parlamentu, kteří křičeli na Babiše co uděláte proti současnému zdražování, co budete vy nová vládo dělat. Nic, jen na Babiše jste řvali. Hanba !!!-

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

nic jako evropský diktát neexistuje. Pod všemi rozhodnutími EU jsou podepsané vlády členských států a "EU" bez jejich souhlasu nezavede žádnou politiku, nebo nepřijme "evropský zákon".

30. 11. 2021
Ptá se: Josef Zvědavý

Dá se vůbec očekávat nějaký jednotný přístup? ODS je mnohem méně proevropská než její kolegové v koalici a Fiala není Babiš, takže očkávám spíš hádky ještě na české úrovni spíš než obrození Česko-EU vztahů. Dokáže se nová vláda na svém přístupu k EU vůbec dohodnout? Kde vidíte největší třecí plochy?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

myslím si, že v programové části existuje velké množství otázek, na kterých se koalice nemusí zcela shodnout. Je tedy otázkou, zdali EU politika bude zrovna oblast, která bude nejcitlivější.

Asi nelze očekávat nějaký extrémně pro-evropský kurz typu vstupu do Eurozony. Na druhou stranu asi můžeme být v klidu, že se nová vláda nebude snažit vůči EU příliš vymezovat.

30. 11. 2021
Ptá se: Anonym

Hezké úterý přeji, pane Havelko.
Popravdě nečekám, že by se Česko v EU spolu s Fialou a spol. přiklonili nějak výrazně na Západ. Ale věřím, že by se mohli v Bruselu chovat trochu konstruktivněji. Očekáváte, že se změna české vlády projeví na kultuře/agresivitě/konstruktivnosti/jakkoli to nazveme toho, jak v EU vystupujeme a jak nás za to zpětně vnímají?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

souhlasím s tím, že v obsahu toho, co "ČR bude prosazovat", se nic příliš nebude měnit. Premiér Babiš byl mistr ve schopnosti prosazovat určitou politiku na EU úrovni a zároveň opak říkat svým voličům.

Myslím ale, že dojde k umírněnosti vyjadřování nové vlády. Neočekávám, že bude z EU politiky dělat podobnou "show" jako současná vláda.

V neposlední řadě bude v mediální rovině oceňováno, že odchází premiér s výrazným střetem zájmů, který představoval problém pro férové rozdělování peněz evropských daňových poplatníků.

30. 11. 2021
Ptá se: Jan Stastny

Jakou roli bude hrat cesky postoji v ramci predsednictvi a vyjednavani COP27 v Egypte? Jsou zde vubec nejaci evropsti experti na problematiku klimatu a hovori dostatecne dobre anglicky?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

pokud mám správné informace, tak předsednictví se podílí na přípravě pozic EU pro COP, samotné vyjednávání je ale již na Evropské komisi, která dostane od států k dispozici svůj mandát pro vyjednávání.

Ve státní správě znám pár úředníků zabývajících se otázkou klimatu, kteří zároveň mluví dobře anglicky. Nečekal bych tedy v této věci nějaké problémy - spíše bude záležet na politickém zadání, které úředníci budou plnit.
----------------

Děkuji všem za Vaše dotazy, bohužel se budu muset rozloučit. V případě, kdyby Vás zajímali jakékoliv detaily, neváhejte se na mne obrátit. Kontakt naleznete na webu europeum.org.

S pozdravem,
Vít Havelka

30. 11. 2021
Ptá se: Tonda Marný

Předsednictví...neutrhneme si zase ostudu jako minule, když uprostřed padla vláda? Vsadil bych se, že se tomu v Bruselu smějí do teďka. Co by měla česká vláda tentokrát udělat jinak?

Odpovídá: Vít Havelka

Role předsednictví se díky Lisabonské smlouvě výrazně změnila od doby, kdy jsme měli předsednictví naposledy. Pád vlády by dnes nebyl takový problém jako v roce 2009.

Vládě bych doporučil komunikovat s opozicí a nesnažit se ji v otázkách předsednictví převálcovat.

30. 11. 2021
Ptá se: Jan

Dobrý den, k čemu je předsednictví EU dobré a co může přinést pro Česko? Díky

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

1) Možnost občanů se seznámit více s tím, jak EU funguje a jak se ČR podílí na rozhodování.
2) Možnost prezentovat zemi v další členských státech EU.
3) Posílení kompetencí státní správy a politické elity v problematice EU.

30. 11. 2021
Ptá se: Pavel Reichel

rád bych měl jako Evropan co nejlepší vztahy s EU. Co pro zlepšení musíme konkrétně udělat ?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

dobrá otázka.

Asi volit strany, které Vám naturelem vyhovují, a zároveň být angažovaný v občanské společnosti/politické straně. Demokracie ani EU se bez aktivních občanů zajímajících se o dění kolem sebe neobejde.

30. 11. 2021
Ptá se: Adam P.

Dobrý den, šéfem diplomacie se má stát relativně nezkušený Jan Lipavský, není to pro české předsednictví EU problém?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

osobně považuji kontroverze kolem Jana Lipavského za mediální šum. Při práci v Poslanecké sněmovně se osvědčil a má poměrně dobrou znalost zahraničně-politického kontextu. Nechme se překvapit.

Předsednictví bude ležet primárně na bedrech "ministra pro EU". MZV se bude zabývat především svou sektorovou politikou - Společná zahraniční politika EU.

30. 11. 2021
Ptá se: Katka

Jaké témata se budou během předsednictví řešit? A jak je budou moct Češi ovlivnit? Děkuji.

Odpovídá: Vít Havelka

Předsednictví by především mělo fungovat v pozici honest-broker. Tedy snažit se vyjednat kompromis. Rozhodně by nemělo příliš okatě prosazovat svoje postoje.

Existují ale cesty, jak upřednostnit určité téma - například více intenzivně budete na něčem pracovat, zatímco jinou agendu upozadíte. Nebo můžete nechat svůj názor zaznít jiným státem.

30. 11. 2021
Ptá se: Jan Kucera

Dobrý den,
jaké jsou priority českého předsednictví? Jakou agendu chce Česká republika nastolit? Na stránkách vlády České republiky nic konkrétního neni (https://www.vlada.cz/cz/evropske-zalezitosti/predsednictvi-cr-v-rade-eu/predsednictvi-eu-22508/), odkaz na východiska k prioritám ČR v Radě EU nefunguje. A na officiálních stránkách předsednictví je jenom počítadlo (https://www.eu2022.cz/). Není už čas říci, jaké budou cíle bude Česko mít?
Děkuji.

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

priority předsednictví budou představeny až těsně před jeho začátkem. Ono je ani nejde stanovit, dokud nebude ustanovena nová vláda. Úřednický aparát se zatím soustředil na identifikaci agenda tak, aby měla nová politická elita všechny potřebné informace k dispozici.

Východiska jsou určitě veřejná, teď z hlavy nevím kde je najít, ale zkusil bych příslušné výbory Senátu a Poslanecké sněmovny.

30. 11. 2021
Ptá se: Luděk

Dobrý den. Zajímá mě: Nastupující vláda s největší pravděpodobností vzbuzuje ve zbytku EU (kromě HUN a POL) optimismus a naději na lepší budoucnost ve vztazích k Bruselu, přesto, koalice je vytvořena z většiny euroskeptickými a konzervativními silami, ODS zaboha nechtějí Euro a mnozí by obětovali klima za promile HDP, Lidovci za Boha nechtějí povolit manželství pro stejnopohlavní páry (čemuž se nedá divit, asi by popřeli sebe sama). Vnímáte nastupující vládu jako přechod mezi kriminálním populismem a skutečným proevropským liberalismem?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

1) nemyslím si, že je koalice tvořena z většiny euroskeptiky. Možná je bude konzervativní, ale rozhodně bych ji nepovažoval za potencionální troublemakery.

2) K liberalismu, to je asi otázka na znalce domácí politiky. Nemyslím si, že by se ale nová vláda dostávala v hodnotovém rámci do konfliktu s bývalou EU15 jako třeba PiS v Polsku.

30. 11. 2021
Ptá se: Paní Novotná

Dobré dopoledne. Jak prosím vnímáte Mikuláše Beka?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

myslím, že se jedná o dobrého kandidáta na ministra pro evropské záležitosti. Tématu se věnoval v minulosti a zároveň má zkušenost s řízením velké instituce. Ze všech jmen objevujících se po volbách ve veřejném prostoru ho považuji za nejlepšího kandidáta.

30. 11. 2021
Ptá se: Petr K.

Pane Havelko, co je podle Vás v tuhle chvíli největším problémem ve vztahu Praha - Brusel? Byl to pan expremiér Babiš, nebo to byla jen ta nejviditelnější a zmedializovaná potíž, ale skutečné jádro věci leží někde jinde?

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den,

je otázka, co myslíte "Praha-Brusel". EU má několik institucí a každá má nějaký specifický vztah k národním institucím - jinak bude jednat EK, jinak EP a jinak třeba Soudní dvůr EU.

V obecné rovině bych ale řekl, že v "evropské politice" neleží hlavní problém v osobě Andreje Babiše, ale spíše 1) v neschopnosti pracovat horizontálně s EU politikami; 2) neschopnost české společnosti strategicky uvažovat v dlouhodobějším horizontu. Přijde mi, že se příliš často zabýváme současnými malichernostmi.

30. 11. 2021
Ptá se: Ondřej D.

Dobrý den, vnímáte jako problematické nedostatečné personální zázemí českého předsednictví, nebo se dá předsednictví "zvládnout" se ctí i s menším manšaftem? Dá se očekávat, že nová vláda bude na poslední chvíli nabírat nové úředníky? Je vůbec výběr dodatečných kvalitních odborníků, kteří by se měli na českém předsednictví podílet, v tak krátkém čase možný? Jsou mezi již vybranými úředníky vůbec lidé, kteří by očekávaným prioritám českohé předsednictví mohli dostatečně rozumět? (digitální trhy - odborníci např. na hospodářskou soutěž; CBAM - odborníci na právo WTO, Green Deal - odborníci např. na finanční regulaci (taxonomie) atd.)? Jedná se přeci hned o několik velice komplexních oblastí, které přitom podle mého soudu česká vláda dlouhodobě upozaďovala, a příslušný úřednický aparát tak předpokládám neměl příležitost nabrat potřebné odborné znalosti. Děkuji za odpověď, Ondřej V.

Odpovídá: Vít Havelka

Dobrý den všem,

děkuji za položené dotazy, pokusím se v následující hodině odpověď na co nejvíce otázek.

K Vaší otázce: Je těžké odhadnout, zdali "současné množství bude stačit". Statisticky se pohybujeme spíše na dolní hranici počtu lidí, která běžně předsednictví mají k dispozici. Osobně si myslím, že počet bude stačit, je ale otázka, jestli to nebude příliš na úkor rodinného/osobního života našeho úřednictva.

Vaše otázka k erudici je poměrně zásadní. Osobně si myslím, že státní správa měla k dispozici poměrně kvalitní úředníky, kteří jsou dobře jazykově vybavení, mladší a dokáží se rychle zorientovat v nové tematice. Ti pochopitelně na předsednictví budou pracovat. Jako problém vidím spíše to, že nebudou již možné stíhat svou tradiční agendu a většina EU odborů se přepne do režimu předsednictví.

K Vaší poslední otázce - dnes asi nemá již smysl nabírat další pracovníky. Přeci jenom člověk musí získat nějakou zkušenost s fungováním státní správy a EU, než se plnohodnotně zapojí.

 

Právě se děje

Další zprávy