Jeden den v týdnu jezte zbytky. Europoslanci chtějí omezit plýtvání jídlem

Alice Stejskalová Alice Stejskalová
18. 5. 2017 15:52
"Iniciativa na podporu účinného využívání zdrojů" mimo jiné vyzývá k podpoře takzvaného dne zbytků během každého týdne. Europoslanci chtějí zvýšit i znalosti spotřebitelů. Dále se má zjednodušit darování jídla díky osvobození od DPH.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Štrasburk - Evropský parlament chce výrazně omezit plýtvání jídlem. Poslanci schválili usnesení, jehož cílem je snížit vyhazování zbytků o polovinu do roku 2030. "Iniciativa na podporu účinného využívání zdrojů: snížení míry plýtvání potravinami a zlepšení bezpečnosti potravin" mimo jiné vyzývá k podpoře takzvaného dne zbytků během každého týdne.

"Vyzýváme Evropskou komisi a členské státy, aby motivovaly domácnosti k boji proti plýtvání potravinami tím, že budou podporovat každotýdenní den zbytků a poskytovat spotřebitelům informace o tom, jaké osvědčené způsoby nakupování a vaření by si měli osvojit, aby omezili plýtvání potravinami," uvádí se mimo jiné v přijatém usnesení.

Europoslanci chtějí zvýšit i znalosti spotřebitelů, kteří prý mají problém s rozlišením označení "minimální trvanlivost do" a "spotřebujte do". Zatímco v prvním případě je potravina poživatelná i po uvedeném datu, v tom druhém již není konzumace bezpečná. Pomoci tak mají vzdělávací kampaně.

Dále se má zjednodušit darování jídla. Evropská komise má podle unijních poslanců navrhnout změnu směrnice o DPH, která by výslovně umožnila osvobození od daní v souvislosti s darováním potravin. Členské státy by pak měly stanovit sazbu DPH blížící se nule, pokud k darování dojde krátce před koncem doporučené doby použitelnosti nebo se bude jednat o neprodejné potraviny.

"V rozvinutých zemích dochází k plýtvání potravinami většinou na konci řetězce, při distribuci a spotřebě. Odpovědnost za řešení tohoto problému má každý z nás," zdůraznila zpravodajka Biljana Borzan. Na domácnosti připadá 53 procent ze všech vyplýtvaných potravin, s odstupem následuje zpracovatelský průmysl (19 procent).

Evropská unie vyprodukuje v průměru 88 milionů tun potravinového odpadu ročně (podle zatím posledních odhadů z roku 2012). Každý člověk tak vyhodí 173 kilogramů nesnědeného jídla ročně. To je podle europoslanců neohleduplné vůči životnímu prostředí.

Mezi státy jsou podle údajů z roku 2010 velké rozdíly: Nejvíce zbytků připadá na Nizozemce (541 kilogramů na osobu), nejméně na Slovince (72 kilogramů). Dobře z porovnání vycházejí i Češi - jsou pátí od konce s 81 kilogramy.

Unie mimo jiné tlačí na "čistší" města bez skládek. Recyklovat se má až 70 procent odpadu. Parlament se odvolává na studii, podle které se při likvidaci zbytků uvolňuje do vzduchu až 170 milionů tun emisí CO2.

Přijaté usnesení kritizuje například český poslanec za Svobodné Petr Mach. "Z toho si lze jen dělat legraci. Tak by naše vláda mohla například vyhlásit pátek dnem zbytků a děti by dostávaly ve škole jen to, co nedojedly v předchozích dnech. Vláda by také měla jít příkladem a dojídat během zasedání nedojedené oschlé chlebíčky ze zbytku týdne," říká europoslanec.

Otázkou zatím je, na kolik chystané osvětové kampaně vyjdou a jak by den zbytků měl v praxi vypadat. Mach také připomíná, že například na Kubě měli za Fidela Castra vládní program, který lidi učil, jak zužitkovat slupky od banánů.

V minulosti například měla Evropská komise uskutečnit kampaň nazvanou "Europe. Wonder is all around" s cílem vybídnout Evropany k objevování méně známých míst. Podle Macha bylo v tomto případě vynaloženo 2,1 milionu eur na web a letáky.

Agentura Ipsos a obchodní řetězec Tesco nedávno v Česku provedly průzkum, podle něhož tři čtvrtiny lidí vnímají plýtvání jako skutečný problém. Ke konkrétním krokům přistoupily i samotné řetězce. Například Tesco, Penny Market nebo Rohlík.cz od loňska nabízejí i "ošklivou" zeleninu, která dříve neměla šanci dostat se do velkých prodejen. Síť Albert pak zkouší v několika svých prodejnách jídlo hned kompostovat.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy