Po GDPR jsou na řadě i neosobní údaje. Brusel navrhuje zrušit omezení a povzbudit trh

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
18. 6. 2018 18:15
Evropský parlament se zabývá návrhem na zrušení omezení, která brání volnému pohybu neosobních údajů napříč členskými státy Evropské unie. Nový soubor pravidel Evropská komise navrhla už vloni na podzim. Chce tak firmám ulehčit administrativní zátěž i zbytečné výdaje. Čeho se navrhovaná opatření dotýkají?
Hacker, Evropská unie, EU, ilustrační foto.
Hacker, Evropská unie, EU, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Co jsou to "neosobní údaje"?

Neosobní údaje či data jsou jednoduše řečeno všechna data, která nejsou osobního charakteru a nelze vás tak podle nich identifikovat. Subjekt, kterého se týkají, na jejich základě nelze určit. V žádném případě se tedy nemůže jednat například o jméno a příjmení nebo o specificky přidělené osobní číslo.

Data jsou většinou shromažďována v databázích, v dnešní době zejména v elektronické verzi. O nich hovoří i nová pravidla, která probírá Evropský parlament a která mají znamenat konec omezením pro volný pohyb neosobních údajů v rámci Evropské unie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy