Veronika Dospělová
18. 6. 2019 19:28
Z přírody mizí včely, mouchy, motýli i další druhy hmyzu. Od roku 1989 ho vymřely více než tři čtvrtiny. Mohou za to mimo jiné klimatické změny a používání pesticidů. Ty jsou sice v Evropské unii monitorovány, v posledních letech ale vyvstaly obavy ohledně jejich povolování. Zejména po obnovení licence pro používání glyfosátu. A není to jediná problematická látka nadužívaná v zemědělství v EU. Zastánci používání pesticidů ale zase argumentují, že pesticidy jsou potřeba kvůli nutnosti produkovat více potravin pro rostoucí populaci na Zemi. Jak to vyvážit? A co dělá Česko a Evropská unie, aby dalšímu ubývání hmyzu zabránily? Více se dozvíte ve videu.
Fenomén čelního skla. Rapidní ubývání hmyzu je alarmující, Evropa ho nepodceňuje | Video: Veronika Dospělová

před 38 minutami

Novák skončil na klasické patnáctce šestnáctý, atakoval své maximum

Běžec na lyžích Michal Novák skončil na úvod Světového poháru šestnáctý na 15 kilometrů klasicky ve finské Ruce. Atakoval své životní maximum v seriálu v distančních závodech, kterým je 14. příčka na volné patnáctce z Falunu 2019. Vyhrál domácí Iivo Niskanen, mistr světa z roku 2017.

Novák ukázal, že by se mohl v olympijské sezoně výrazněji prosazovat i v distančních závodech, na což si věřil. Takhle dobře ještě v této disciplíně v Ruce nejel. Poprvé v tomto středisku na klasické patnáctce bodoval, dosud bylo jeho maximem loňské 32. místo. Dnes měl velmi blízko k umístění v první patnáctce, od čtrnáctého Artěma Malceva z Ruska ho dělily dvě desetiny. Novák ztratil na vítěze 1:12,6 minuty a vytvořil si dobrou pozici do nedělního stíhacího závodu.

Další čeští reprezentanti se neprosadili. Jan Pechoušek obsadil 56. příčku, Petr Knop skončil 77. a Luděk Šeller, který bodoval v pátečním sprintu, závod nedokončil.

Niskanen se ujal vedení po třech kilometrech a už ho nepustil. Rusa Alexeje Červotkina nechal za sebou o 8,3 sekundy a pošesté v kariéře vyhrál závod SP. Všechny triumfy má z klasické patnáctky s intervalovým startem. Třetí příčku obsadil Rus Alexandr Bolšunov, vítěz posledních dvou ročníků SP.