Unie uzavírá obchodní dohody s celým světem. Vděčí za to i protekcionismu Donalda Trumpa

Lukáš Hendrych, Euractiv.cz
11. 8. 2018 19:30
Pravidla globálního obchodu se mění a může za to především americká administrativa. Ze změny ale paradoxně těží i Evropa, která právě připravuje obchodní dohody například s Japonskem a Singapurem.
Brusel vyjednal s Japonskem dohodu, která pokrývá skoro třetinu světového HDP.
Brusel vyjednal s Japonskem dohodu, která pokrývá skoro třetinu světového HDP. | Foto: Reuters

Brusel/Washington - Odstoupení Spojených států od Transpacifického partnerství, zastavení jednání o dohodě TTIP nebo nedávné uvalení cel na dovoz hliníku a oceli způsobují evropským politikům vrásky na čele.

Protekcionistické chování Bílého domu má však na Evropskou unii paradoxně i pozitivní dopad. Výrazně zrychluje jednání o volném obchodu v jiných částech světa. A Brusel se toho snaží využít.

Příkladem je nedávno vyjednaná dohoda s Japonskem, která je doposud největší svého druhu. Pokrývá skoro třetinu světového HDP a výhody, které z ní plynou, pocítí přes 600 milionů lidí.

"Jde o významný signál na globální úrovni. Nahlas říkáme, že EU i Japonsko stále věří v otevřené trhy a multilaterální obchodní systém. To je důležité právě v době hrozby protekcionismu a obchodních válek," tvrdí český europoslanec a místopředseda výboru pro mezinárodní obchod Jan Zahradil (ODS, ECR).

Předseda Evropské rady Donald Tusk podepsání dohody s Japonskem dokonce označil za vzkaz určený Donaldu Trumpovi. "Vysíláme jasný vzkaz, že stojíme společně proti protekcionismu," uvedl. "Je to světlo v rostoucí temnotě mezinárodní politiky."

Brusel vyjednává i se Singapurem

Na finální podpis čeká i smlouva o volném obchodu se Singapurem, kde sídlí více než 10 tisíc evropských společností. Obchodní výměna mezi EU a asijským městským státem dosahuje ročně kolem 100 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun).

Objem vzájemných investic v roce 2016 dosáhl 256 miliard eur (přes 7 bilionů korun).

Obě dohody sice musí finálně schválit vedle Rady EU také Evropský parlament, ten je ale prozatím volnému obchodu nakloněn. Hlasitými odpůrci smluv jsou především zástupci evropské krajní levice, tedy frakce GUE/NGL, do které patří mimo jiné i česká KSČM. Jejich hlasy samy o sobě ale přijetí zabránit nedokážou.

Samotné hlasování o dohodě s Japonskem je naplánováno na únor příštího roku, datum schválení dohody se Singapurem zatím jasné není. Finální smlouvu parlamentu a radě předloží Evropská komise, která vyjednávání řídí.

Asie se na Washington neohlíží

Jednání o zóně volného obchodu v současnosti probíhají také mezi EU a Vietnamem. Už v polovině července Rada EU schválila mandát pro zahájení rozhovorů o nové spolupráci s Uzbekistánem.

"Asie oživila Transpacifické partnerství i bez Spojených států a pracuje na vnitřním regionálním paktu," domnívá se Zahradil. Podle europoslance patří asijské státy spolu s Evropskou unií mezi vůbec největší zastánce otevřených trhů.

"EU stejně jako východní Asie (a Asie obecně) sází na mezinárodní obchod jako na základní motor hospodářského růstu, prosperity a konkurenceschopnosti," doplnil.

S tím souhlasí i česká europoslankyně a zároveň místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh Dita Charanzová (ANO, ALDE), podle níž asijské státy "dlouhodobě patří k významným obchodním partnerům EU".

"Rozhodnutí současné americké administrativy o odstoupení od dohody o Transpacifickém partnerství (TPP) snahám EU o spolupráci s touto částí světa výrazně napomohla," věří europoslankyně.

Na dosah je rozsáhlá dohoda s Jižní Amerikou

EU se nicméně poohlíží i po amerických partnerech. Po úspěšném vyjednání obchodní dohody s Kanadou (CETA) se zaměřila na jih kontinentu, konkrétně na sdružení Mercosur, které tvoří Brazílie, Argentina, Uruguay a Paraguay.

V případě úspěchu by vzájemné snížení cel mezi EU a Mercosurem znamenalo dokonce třikrát větší úspory než v případě dohod s Japonskem a Kanadou dohromady.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale upozorňuje na přetrvávající problémy v jednání. "Na stole zůstávají v zásadě čtyři oblasti, kde dosud nebyla nalezena shoda - auta a autodíly, zeměpisná označení, přístup na trh pro mléčné výrobky a námořní služby," uvedli zástupci ministerstva.

Podle nich nicméně EU v tomto regionu nevyjednává jen s Mercosurem. "V dubnu letošního roku byla oznámena politická dohoda o obchodní části modernizované dohody s Mexikem, která reflektuje aktuální vývoj ekonomického prostředí, a je tak komplexnější a ambicióznější než dohoda stávající," uzavřeli.

Pokud k tomu všemu přidáme i nedávné vyjádření Evropské komise o plánech na zahájení obchodních rozhovorů s Austrálií a Novým Zélandem, tak je jasné, že Trumpův plán izolovat Spojené státy Evropě stejný osud nepřinese.

Americký prezident Donald Trump kritizoval dohodu s Íránem, kterou sjednala administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy. USA prý teď nabídnou lepší. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy