Trump se nejspíš pokusí rozložit EU. A pak si Evropu rozdělit s Ruskem, řekl europoslanec Poc

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 1. 2017 12:51
Už téměř týden mají Spojené státy nového prezidenta. Donald Trump přichází s větší vstřícností k Rusku, s tvrdou kritikou Číny i s odmítáním migrantů. Jak to ale ovlivní Evropu? "Doufám, že se nyní politika EU v některých ohledech změní. Doufám ale, že pro nás bude učitelem víc naše vlastní historie než pan Trump," řekl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz český europoslanec Pavel Poc.
Ptali jste se europoslance Pavla Poce
Rozhovor skončil
Pavel Poc odpovídal čtenářům v pátek od 11 hodin.
Přečíst si rozhovor

Praha – Před téměř týdnem nastoupil Donald Trump do funkce nového prezidenta USA. Spolu s ním se mění i zahraniční politika Spojených států. A to nejen směrem k Mexiku nebo Číně, o kterých Trump často mluví. Proměnou mohou projít i vztahy s Evropskou unií.

"Prezidentská volba v USA pro Evropu žádné dobré řešení neměla. Trump se zase nejspíš bude pokoušet rozložit EU a pak si s Ruskem rozdělit Evropu, jak to bývalo v minulosti," míní český europoslanec Pavel Poc (za ČSSD).

Podle něj to není nic tajného ani nelogického. "Je na nás, jestli se chceme jednoho dne probudit zase v nějaké 'zóně vlivu'," odpověděl jednomu ze čtenářů v online rozhovoru.

Nástup Trumpa ale může Evropu naopak i posílit. "Pokud bude dostatečně sebevědomá a pokud se členské státy dokážou ubránit aktuální vlně nacionalismu v některých zemích," dodává europoslanec.

Ptali jste se europoslance Pavla Poce

Rozhovor skončil
27. 1. 2017
Ptá se: Eva Rybnickova

Dobry den,pane poslance. Mnozi se kritika vyroku "Amerika na prvnim miste",nemelo by to byt to nejdulezitejsi v mysleni kazdeho politika na celem svete,aby jeho rodna zeme byla v kazdem jeho jednani na prvnim miste. Vazim si Vasi prace a preji mnoho uspechu.

Odpovídá: Pavel Poc

Dobrý den, nejen Vám, měl jsem možnost tu být o chvilku dřív, tak začneme. Jistěže by každý politik měl hájit zájmy těch, jimiž byl zvolen. V tom spočívá princip zastupitelské demokracie. Rozdíl ale je v tom hájit zájmy svého národa nebo vzbuzovat v tom národě pocit, že je nějak nadřazen národům ostatním. To obvykle nekončí dobře. Z mého pohledu je tedy v zájmu mého národa se výrokům jako byl tento bránit, protože pokud má být Amerika na prvním místě, na kterém místě jsme potom my? Jsem přesvědčen, že budoucnost lidstva je ve spolupráci, ne v něčí nadřazenosti.

27. 1. 2017
Ptá se: Zdeněk

Dobrý den pane Poc, můžete mě vysvětlit proč bývalý prezident Obama souihlasil s rozmístněním
amerických vojáků v Polsku.To se opravdu poláci bojí napadení Ruskem.? A jak dlouho podle Vás v Polsku po zvolení Trumpa budou? Děkuji_

Odpovídá: Pavel Poc

Co se týká Polska, tak bohužel pokud vím, tak zejména v prravicových kruzích kolem Kaczynského je taková psychóza skutečně rozšířená. Pokud jde o USA, tak jistěže jejich strategickým zájmům rozmístění vojáků v Polsku vyhovuje. Kdo a jak bude formulovat Trumpovu vojenskou doktrínu to v tuto chvíli netuším, tím pádem nemohu spekulovat o tom, jestli bude nebo nebude stejná jako byla Obamova. Nedomnívám se nicméně, že se přes Trumpovu rétoriku mnoho změní.

27. 1. 2017
Ptá se: Pavel

Myslím si že Trump je hloupí farmer a dělá to po staru. Lidé dnes neumí ani zabít králíka, podříznout husu nebo píchnout prase ale pro 20kč vás zabijí. Celá EU je zralá na převychování, lidé mají plnou hubu keců od PC, ale jak by šlo do tuhého tak se podělají strachy. Já si osobně myslím že Trump bude učitel pro EU. Co si myslíte vy ?

Odpovídá: Pavel Poc

Také doufám, že se nyní politika EU v některých ohledech změní. Doufám ale, že pro nás bude učitelem víc naše vlastní historie než pan Trump. A když už jsme u toho učení, je dobré si uvědomit a být hrdý na jedno, Evropa je ostrovem humanistické civilizace na této planetě. Ekonomické dostihy založené na levné práci a totalitě, nabízené jednou velmocí nebo mocenské dostihy založené na zápolení o vojenskou hegemonii nabízené velmocí jinou, to nejsou udržitelné strategie.

27. 1. 2017
Ptá se: Lukáš Zadražil

Dobrý den,
dá se očekávat, že bude do budoucna pro Evropany obtížnější cestovat do a pracovat v USA? Mám na mysli na kratší období.

Děkuji.

Odpovídá: Pavel Poc

Ano, domnívám se, že tomu tak bude.

27. 1. 2017
Ptá se: Standa

Díky Bohu za Trumpa, za Clintonové by se sestřelovali nad ČR ruské a americké jaderné rakety.

Odpovídá: Pavel Poc

Jisté je jen to, že prezidentská volba v USA pro Evropu žádné dobré řešení neměla. Trump se zase nejspíš bude pokoušet rozložit EU a pak si s Ruskem rozdělit Evropu jak to bývalo v minulosti.

27. 1. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den, Trump je prý populista, jelikož naslouchá občanům své země, znamená to tedy, že EU nikdy nebude populistická?

Odpovídá: Pavel Poc

Nejsem si jistý jak moc je Trump populista. Každopádně je to příslušník té vrstvy, která prostým Američanům vzala naději na lepší život a teď se staví do pozice spasitele, který to napraví. Ale Vaše otázka má podle mého spíš naznačit, že EU "nenaslouchá". Jenže EU není federativní stát, nemá žádného všemocného prezidenta, ani federální vládu. EU je zatím pouze něco co bych popsal jako "smluvní konfederaci". Evropský parlament občanům podle mně naslouchá, jestli někdo nenaslouchá, tak je to Evropská rada, ale to jsou národní politici, pro které je vždycky zajímavější si stavět svou národní popularitu než hledat a hájit nějaké celoevropské zájmy. To je slabina stávajícího uspořádání. Rozbít i to málo co nyní máme není řešení. Řešením je udělat ten krok dál, krok ke skutečným Spojeným státům Evropským.

27. 1. 2017
Ptá se: Jaroslav Macík

Co bude přesně znamenat pro evropskou ekonomiku odstoupení USA od transatlantické dohody v kombinaci s Brexitem?

Odpovídá: Pavel Poc

To první nic, dnes TTIP nemáme, pokud nebude uzavřena nic se tedy nezmění. Ostatně jsem přesvědčen, že TTIP byla od počátku odsouzena k neúspěchu z důvodu nekompatibility Americké a Evropské legislativy. Pokud jde o brexit, tak ten evropskou ekonomiku samozřejmě oslabí, protože z klubu odejde poměrně silný partner.

27. 1. 2017
Ptá se: David

Dobrý den,

všichni (hlavně - mainstream média) nadávají na Trumpa z různých důvodů - nemusím všechny jmenovat. Evropa má strach co teď bude následovat. Neměla by si spíš EU vzít z něho příklad a začít něco dělat? Kromě s prominutím všudypřítomných keců a nesmyslných nařízení! Přijde mi, že je Trump jediný politik, u kterého je vidět, že něco dělá!
Proč všude ze všech stran slyšíme o migrační krizi, ale nikdo z EU neudělal nic, aby byla chráněna kultura, která je zda po staletí?

Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Pavel Poc

Evropa by skuteně měla udělat přesně to, co chce Trum pro USA, sjednotit se a snažit se získat zpět své postavení ve světě. S tím nemohu než souhlasit. Méně už souhlasím s tím co prezident Trum dělá nebo nedělá, zatím vím, že splatil nějaké své dluhy olejářské lobby v USA povolením kontroverzních ropovodů a nemyslím si, ž to je něco hodného následování. Pokud jde o migraci, pozice České republiky v tomto směru byla od počátku racionální a většina zemí to dnes vidí také. Na řešení tohoto problému jsou vyčleněny značné zdroje, jsou už položeny nutné základy pro společnou obranu a společnou ochranu hranic. Bude záležet na členských státech, jak rychle budeme postupovat.

27. 1. 2017
Ptá se: Karel IV.

Konečně přichází do politiky zdravý selský rozum a politická přímost.
Kéž by byli takoví "Trampové" i v Evropě...(zatím vím o 2 : Orbán a Zeman)

Bude možné - podle Vás, pane europoslanče - že se po dohodě prezidentů Trampa s Putinem konečně uvolní pro veřejnost technologie budoucnosti, založené na kvantové fyzice a Vesmírných zákonech ? Ty, o kterých nám média a školy tvrdí, že jsou to nesmysly ?
(volné energie, levitace, teleportace, ... atd.)
A dále :Jak bude paní Merkelová potrestána za škody, které způsobila Evropě a za zničení Evropské bezpečnosti ?Děkuji.

Odpovídá: Pavel Poc

1) Nemusíme mít všichni stejné názory. Já na rozdíl od Vás doufám, že Trumpové v Evropě spíš nebudou, protože bych byl moc rád, kdyby moje vnoučata mohla taky žít v míru jako my.
2) Nevím.
3) Pokud má být jak píšete "potrestána" Německá kancléřka potrestána, pak o tom musí rozhodnout němečtí voliči, a k tomu budou mít příležitost již v tomto roce.

27. 1. 2017
Ptá se: Celestýn Nádherný

Myslíte, že zvolení Trumpa nějak ovlivní jednání Británie a EU o Brexitu? A jak? Pozorujete nějaké pohyby v tomto směru na vyšších místech EU?

Odpovídá: Pavel Poc

Mám trochu obavy z toho, že se Británie pokusí využít těch tak zvaných "zvláštních vztahů" s USA k tomu, aby kontinentální Evropu přitlačila ke zdi. Bohužel tlak z Washingtonu v minulosti na většinu národních vlád docela dobře fungoval. Evropský parlament je naopak schopen tomuto tlaku odolávat, to se už v minulosti párkrát ukázalo (ACTA, TTIP). Evropská komise podle mého je trochu ustrašená a obábám se, že místo rozhodného postoje a jasné obhajoby zájmů občanů na kontinentě bude hledat nějakékompromisní řešení. Osobně to v tomto případě nepokládám za správné.

27. 1. 2017
Ptá se: Kocék

Dobrý den, proč podobně rázná, jako pan Trump, nemůže být i EU? Proč se z Evropy stává díky migraci smetiště??

Odpovídá: Pavel Poc

Protože EU není federace jako USA a nemá "všemocného" prezidenta ani federální vládu.
Ke druhé části, nemyslím si, že se z Evropy stává smetiště, ani kůli migraci ani kvůli ničemu jinému.

27. 1. 2017
Ptá se: Jarmila

Dobry den.Myslite si,ze by si EU mela vzit z Trumpa ohledne imigrantu pouceni a hajit vi c zivoty a zdravi Evropanu?Nebo si mame do Evropy pustit kazdeho,platit mu vse a klepat se,aby nam on nebo jeho pribuzni neooplatili terorem?Kdyz ho vdichni v EU tak kritizuji.
JARMILA

Odpovídá: Pavel Poc

EU musí svou politiku v oblasti migrace přizpůsobit realitě. Nemusí si brát příklad z Trumpa, ani ostatně nemůže, protože EU je pouze volná konfederace bez centrální vlády a bez prezidenta nadaného téměř totalitní mocí. Naštěstí. Věřím, že dokážeme migraci zvládnout.

27. 1. 2017
Ptá se: Jack

Zajímalo by mě, zda má Evropa nějaký plán, jak se bránit ruské hybridní válce, kterou proti Evropě vede. Zdá se, že Trump je naladěn s Putinem na stejnou notu, a nejspíš oba dva se budou snažit rozložit EU. Trump již jmenoval vyslancem EU Teda Mallocha, který veřejně podporuje brexit, veřejně se těší na konec eura, veřejně prohlašuje, že EU se rozpadne. Je to jakobychom do USA vyslali vyslance, který bude veřejně podporovat Calexit (odtržení Californi od států). Takže tady máme Putina, máme tady Trumpa, máme tady Putinovi blízké politiky uvnitř EU (Orban, Zeman, Le Penová, Farage a další populisti). Je EU schopna tento koordinovaný ruský útok na svou podstatu ustát nebo se rozpadne?

Odpovídá: Pavel Poc

Věřím, že EU je schopna tento útok ustát. Bude ale zálažet hodně na občanech samotných. Jestli podlehnou svodu nacionalistických ideologií, tak se šance značně zmenšují.

27. 1. 2017
Ptá se: Jaromír Nydrle

Dokážete v jedné větě obhájit smysluplnost Evropského parlamentu? Někdy mám pocit, že je to přehlídka (ne)korektních politických deklarací, ale reálný užitek mi uniká...

Odpovídá: Pavel Poc

Evropský parlament je poslední demokratickou pojistkou v Evropské unii, opakovaně to dokázal - ať už v případě dohody ACTA nebo TTIP -, a pokud se podíváte na evropský server votewatch.eu, zjistíte, že Evropský parlament skutečně hájí zájmy evropských občanů.

27. 1. 2017
Ptá se: Martin

Faktem je jak tady zmiňuje David tak hlavně mainstream plive na Trumpa ale jeho kroky svojí rázností a směrem ukazujou že lidi nco takového potřebují. Momentálně jsou na světě dva politici co opravdu něco dělají Trump a Putin Bohužel. Ale hlavně
Proč se nemluví hlavně o naší zemí ? Vždyť nežijeme v USA ani Rusku

Odpovídá: Pavel Poc

S posledním souhlasím. Evropa by se měla věnovat sama sobě a my bychom se měli věnovat víc vlastním problémům než cizině. Ale zbožňovat Putina nebo Trumpa, to po mně nechtějte. Dávám přednost demokracii před autoritářstvím.

27. 1. 2017
Ptá se: Martin Navrátil

Může nástup Trumpa pro Evropu znamenat posílení její pozice v mezinárodních vztazích? Od druhé světové války byla neustále pod ochranou USA, ale nyní může jít vlastní cestou odlišnou od britsko-americké ochranářské politiky. Je toho ale schopna?

Odpovídá: Pavel Poc

Ano, může, pokud bude dostatečně sebevědomá a pokud se členské státy dokáží ubránit aktuální vlně nacionalismu v některých zemích.

27. 1. 2017
Ptá se: Ivan Nový

Kdy se podle vás zbavíme EU, která dnes už slouží jen neomarxistickému Německu k vybudování 4. říše. Co bychom proti Německu a jeho verzi evropského soft fašismu měli podniknout?

Odpovídá: Pavel Poc

Nejsme na stejné straně barikády. Nic takového o čem mluvíte v praxi neexistuje.

27. 1. 2017
Ptá se: michal

co myslíte pane poslanče??co by tak asi řekl pan trump na to na to že jsou v ČR tělesně postiženým invalidům pojišťovnami odebírány/kradeny/náhrady za ztrátu na výdělku/renty/.pokud plátce renty /pojištovna/z ročního přezkoumání zdravotního stavu zjistí že rentiér má OBECNOU chorobu tak mu rentu sebere.upozornuji že komerční pojištovny obstarávají účet úrazového pojištění a zároveň vyplácí renty.čeští poslanci udělali kozla zahradníkem a ministerstvo průmyslu jim dal do ruky bič na tělesně postižené.holt jsme ta země někde na východě evropy.

Odpovídá: Pavel Poc

Na podobnou otázku jsem už reagoval. Sociální politika je v kompetenci členského státu, Unie do toho nemůže zasahovat. Pokud máte konkrétní problém, ozvěte se mailem, zkusím Vás nasměrovat na někoho v ČR.

27. 1. 2017
Ptá se: Pavel K.

Proč si dneska tolik lidí nechá zastřít zdravý rozum nesmyslnými a buranskými řečmi např Trumpa, Zemana,Putina či Erdogana? To se již opravdu lidé nemají svobodnou vůli, nedokáží se sami rozhodovat? Skutečně ve světě končí inteligence a nastupuje buranství a ignorance? A lidé sami to chtějí, ne-li vyžadují? Do kolika let očekáváte nějaké první střety na světové úrovni, kdy burani dostanou šanci se konečně postřílet, protože přece "Jeden má rudější názor než druhý"? Dožije se dnešní nejmladší generace 3. světové? Nebo dokonce my ve středním věku?

Odpovídá: Pavel Poc

Všechny tyhle otázky si kladu také a na většinu z nich nemám odpovědi. Možná jsme zašli moc daleko v ochraně jednotlivce a naši civilizaci jednoduše "pálí dobré bydlo". Co se týká těch temných prognóz, já pořád doufám, že se nám podaří zachránit Evropu jako ostrov civilizace v tomhle problematickém světě a že žádná 3. sv.váleka nebude. Po tom co jsem viděl po světě se ale hodně bojím toho, že skutečně eskaluje změna klimatu a že neumíme dohlédnout důsledků včetně právě ozborjených konfliktů. Pokud jde o tohle, tak jsem tak nějak doufal, že naše generace se nedožije eskalace klimatické změny, ale už si to nemyslím. Bohužel.

27. 1. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den, Víte, zdá se mi, že v Americe je ten kdo je Američan, opravdu občanem, a ten, kdo nemá statut Američana je prostě přistěhovalec, migrant, či ilegál, a na občanství nevzniká nárok ani po x letech (Lendl ho tuším získal až po nějakých 7 dmi letech a poté, co se mu tam narodil potomek a Američankou. NU a v Evropě jsme mi občané, až na posledním míste, migramti se tu mohou pohybovat i poté, co spáchají trestné činy, mají nárok na kdejaké dávky, o nichž se třeba Čechům může jen zdát, je jim poskytována výuka jazyků, hledají se firmy co je zaměstnají, nu a když si vzpomenu na náš vstup do EU... konkurence našich zaměstnanců v EU byla potlačena či zakázána po dobu tuším 5 - 8 let, přídavky a dávky toliko tuzemské, zdravotnictví pouze pro připoojištěné, z toho plyne, že jsme tu již vlastně cizinci ve své země, je mi z toho opravdu šoufl, co s tím hodláte dělat?

Odpovídá: Pavel Poc

Nejsem si jistý, zda máme oba dost informací o tom, jak to chodí v USA abychm vedli racionální debatu. To co jsem tam viděl já, se mi nelíbí a nechtěl bych v tom žít. Pokud jde o situaci v Evropě, tak jistěže má svoje mouchy, ale přesto se podle mně stále zlepšuje. Jestli si myslíte, že někde na světě se žije lépe naž tady v Evropě, tak mi prosím poraďte kde to je. A přes všeobecnou náladu, pořád se hodně lidí včetně mně snaží, aby se situace v Evropě dál zlepšovala. Bohužel, a to opravdu bohužel, je dot těžké rozlišit co co je úloha a kompetence na úrovni EU a co je úloha a kompetence na úrovni členského státu. Tyhle informace mezi lidmi nejsou dost rozšířené.

27. 1. 2017
Ptá se: Jana

Napadlo někoho, že Rusko s Tureckem usilují o rozdělení Evropy do svých sfér a Trump jim k tomu může dát volnou ruku?Utloukli by nás čepicema:(
Děkuji.

Odpovídá: Pavel Poc

Ne, ale napadlo mně, že Rusko a USA usiloují o rozdělení Evropy do svých sfér vlivu jak tomu kdysi bylo. A doufám, že se ubráníme.

27. 1. 2017
Ptá se: Zdeněk

Socializace USA byla ukončena. Kdy myslíte, že bude ukončena v EU.

Odpovídá: Pavel Poc

Nerozumím. USA nikdy sociálním státem nebyly. Pokud jde o EU, o vizi sociálního státu se teprve musíme poprat. Jestli chcete zpátky nějaký typ Dickensovského kapitalismu typu tak nejsme na jedné lodi.

27. 1. 2017
Ptá se: Miloslav Pohůnek

Pan Tramp je kasjadér, nebude to mít lehké ani v USA, ani ve světě.
Myslíte, až se probudí z volební agonie, že změní své chování ?
Děkuj.

Odpovídá: Pavel Poc

Nadějě umírá poslední. Byl bych rád, kdyby tomu tak bylo. Ale jsem skeptický.

27. 1. 2017
Ptá se: Michal

Dobrý den, p.Poc, kdy se dockame skutecne pracujicich azduraznuji aktivne Europoslancu??

Odpovídá: Pavel Poc

Je to individuální, někdo pracuje, někdo méně. Posouzení je na Vás.

27. 1. 2017
Ptá se: Richard

Dobrý den, co si myslíte o médiích, které cíleně poškozují pověst prezidenta Trumpa?
Např. včera v jednom rádiu zaznělo, že p. Soros zákládá organizace s cílem poškozovat pověst již zmíněného prezidenta. Finanční skupiny se neustále snaží vytvořit určitý řád a když je náhodou něco jinak, tak se okamžitě vytvoří propaganda, která má za úkol vymílat mozky.
Nezlobte se ale už viz "Trumpové" mluví za vše:-)))

Odpovídá: Pavel Poc

Nejsem přiznivcem pana Trumpa. V mnoha případech slyším o "poškozování pověsti" a ono jde jen o zveřejnění faktů. Pan Trump je příslušníke té vrstvy obyvatel, která s USA "mlátí o zem" už léta. Jeho náhlý obrat o 180 stupňů není věrohodný. Propaganda a vymývání mozků byla spíš vidět během jeho kampaně.

27. 1. 2017
Ptá se: Jiří

Pane Poci.
1. Je pro Vás překvapením, že americký lid zvolil Trumpa?
2. Nemyslíte, že Evropa potřebuje více činit a konat, než donekonečna korektně hovořit?
3. Je podle Vás možné postupně pracovat na deregulaci přetížené EU?

Odpovídá: Pavel Poc

1) Nic jsem neočekával a nejsem tedy překvapen. Je to věci voličů v USA. Ostatně pokud je mi známo, tak na absolutní počet pro něj hlasovalo míň lidí než pro Clintonovou ale, šikovně využil poněkud nedemokratického systému US prezidentských voleb.
2) Ano, to bych chtěl. Jenže EU je zatím jen smluvní konfederace, v konfederaci se vždycky víc žvaní než koná. Chtěl bych aby byl svolán Konvent a pokročilo se dál, směrem kekompetenčně úzké ale jasně definované federaci s průhledně rozdělenými kompetencemi mezi federací a státy.Bylo by to efektivnější a pro lidi sreozumitelnější.
3) Na tom se již pracuje. Nemyslete si ale, že deregulace je vždycky správná a regtulace vždycky špatná. To by byl celkem fatální omyl. Je třeba to vždycky posuzovat případ od případu.

27. 1. 2017
Ptá se: Petr

Kolik je amerických základen v blízkosti Ruska a kolik ruských v blízkosti USA?

Odpovídá: Pavel Poc

Nemám informace o strategických otázkách tohoto typu. Přítomnost US základen na území EU mi ale vadí stejně jako mi kdysi vadily Ruské základny v ČR.

27. 1. 2017
Ptá se: Standa

Pane poslanče.Od chvíle kdy výplatu rent převzali pojišťovny nastal na takto tělesně postižené lidi/ne jen horníky/doslova lov.při každoročním posuzování zdravotního stavu jsou doslova prohledávány naše zdravotní karty a jsou hledány obecné choroby.pokud je plátce renty najde jsou nám i tak krácené renty v důsledku min mzdy ODEBÍRÁNY.stále hledám způsob jak zestárnout a nedostat obecnou chorobu.vypadá to že vám brečím na klíně ale ať mi plátce renty vrátí moje zdraví a slibuji že o mě nikdo neuslyší vždy jsem se o sebe a svoji rodinu dokázal postarat.Všichni takto postižení nemají zastání nemůžeme stávkovat a ani nemáme odbory proto touto cestou hledám pomoc,solidaritu u vás.

Odpovídá: Pavel Poc

Sociální otázky jsou bohužel v kompetenci členských států. Jenom pomalu a obtížně se daří začínat diskusi o nějakých celoevropských standardech, byť jsme k tomu udělali nedávno krok v podobě tzv. Evropského pilíře sociálních práv. Je to ale všechno málo a konkrétní naplňování sociálních politik je v rukou národních vlád. Pokud máte nicméně konkrétní osobní problém, spojte se se mnou mailem a pokusím se pro Vás najít kontakt v České republice.

27. 1. 2017
Ptá se: Vaclav

Dobrý den,máte o tom důkazy,o rozložení EU? A není lepší vše ukončit a začít obchodovat s Ruskem ? podle mého názoru je to špinavá politika.

Odpovídá: Pavel Poc

Ukončit sankce vůči Rusku a začít normálně obchodovat ano. Pokud jde o zájem obou velmocí rozložit EU, to není nic tajného a ani nic nelogického. tak to je. Je na nás, jestli se chceme jednoho dne probudit zase v nějaké "zóně vlivu".

27. 1. 2017
Ptá se: Tadeas

Trumpova myšlenka stavby hladové zdi, kterou zaplatí amíci a postaví Mexičani je zvláštní (přestože Trump tvrdí, že to bude opačně).
Já spíš doufám v jedno, že každou Trumpovu facku Evropa Americe oplatí. Jinak jí ten tlak opravdu začne rozkládat.
Během voleb jsem si nedokázal představit, že by tak vzdělaný národ zvolil takového šílence, omezence, rasistu a šovinistu. Stalo se. Je třeba amíkům dát najevo, ukázat jim, že se k Evropě nemohou chovat, jako ke své hračce. A když si zvolí někoho Evropsky nepřátelského, mohou se snadno dostat do izolace a následné závislosti na totalitních (čína), polototalitních (rusko) a rozvojových (mexiko) státech. Bohužel Trumpovi náhraává Brexit. Stejně jako v americe, upečený volbou té méně vzdělané části národa.
Je smutné že i v nejvyspělejších státech světa má zelenou omezenost.

Odpovídá: Pavel Poc

Není to otázka, nicméně mluvíte mi z duše. Co píšete bych v zásadě mohl podepsat.

27. 1. 2017
Ptá se: Pavel

Příslušníka takové vrstvy jako Trump máme sami ve vládě, také spasitel - Babiš

Odpovídá: Pavel Poc

Bohužel nemohu než souhlasit.

Děkuji všem za Vaše otázky, pro dnešek se s Vámi loučím a někdy příště zase na shledanou.

 

Právě se děje

Další zprávy