Spor o letadla přežil tři prezidenty a šest eurokomisařů, Biden ladí krok s Evropou

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
15. 6. 2021 19:00
První schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s vedením Evropské unie nedopadla špatně. Američané s Evropany oznámili, že se po sedmnácti letech dohodli na urovnání vzájemného sporu kvůli letadlům Boeing a Airbus. Končí tak nejdelší konflikt na půdě Světové obchodní organizace, který "přežil" tři americké prezidenty, šest eurokomisařů pro mezinárodní obchod a nepočítaně vyjednavačů.
Letadlo Airbus A321 - ilustrační foto.
Letadlo Airbus A321 - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jádrem sporu bylo vzájemné obviňování z nelegálního subvencování výrobců letadel, kdy Američané měli podle Evropy nelegálně finančně podporovat Boeing a Evropané podle USA naopak zase Airbus, aby firmám dopomohli k lepší pozici na trhu. Oba břehy Atlantiku se kvůli tomu trestaly mnohamiliardovými cly na zboží toho druhého, která zatěžovala vzájemný obchod.

"Máme vynikající novinku," prohlásil v úterý v Bruselu předseda Evropské rady Charles Michel, který se jménem celé EU a společně s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou sešel s Bidenem. "Dosáhli jsme skutečného průlomu, spor končí," dodala von der Leyenová.

Evropané se s Američany dohodli na pětiletém příměří, po které budou vzájemná cla zrušena. Obě strany by se měly během té doby zdržet "nadměrného" dotování svých výrobců a najít trvalé řešení sporu.

Dohoda Boeingu a Airbusu je nejhmatatelnějším výsledkem summitu EU-USA. Podle vlivného evropského serveru Politico je to však také dohoda nejjednodušší. Jak připomněla i šéfka komise na brífinku po schůzce s Bidenem, pracovalo se na ní intenzivně několik posledních měsíců. "Letadlům jsme věnovali téměř všechnu energii od února," řekla von der Leyenová. "Dohoda o Airbusu a Boeingu je nejbližší ovoce na stromu transatlantické spolupráce," napsalo Politico.

Cla na dovoz oceli a hliníku na průlom teprve čekají

Evropa kritizuje zejména tarify, které uvalila na dovoz kontinentální oceli a hliníku ještě administrativa Donalda Trumpa a Bidenova vláda je zatím nezrušila. Podle některých komentátorů by se obnovená vůle Ameriky spolupracovat s Evropou nejlépe ukázala právě na zrušení těchto překážek obchodu. Tady ale k průlomu nedošlo.

"Potřebuji ještě trochu času," řekl ještě před summitem Biden v narážce na odpor senátorů ze států, které by mohly být nejvíce dotčeny přílivem konkurenční oceli a hliníku ze zámoří.

Jinak ale byli americký lídr a zejména pak Evropané plni úsměvů a v očekávání radostnější budoucnosti po rocích s Trumpem. V téměř každé z oblastí, kterých se Biden v Bruselu dotkl, vznikne mezi EU a Spojenými státy nová platforma, která daný problém rozpracuje. Svoji speciální pracovní skupinu budou mít nejen tarify na ocel a hliník, ale také otázka zdanění mezinárodních firem, jak se na tom shodla minulý týden skupina nejvyspělejších států světa G7.

Vznikne i transatlantická jednotka pro koordinaci výroby vakcín proti covidu-19 a hned dvě nová tělesa, která mají Evropě a USA pomoci sladit krok v boji proti změnám klimatu. Konkrétně High Level Climate Action Group, která poslouží jako místo, kde by se mělo předcházet možným konfliktům kvůli uhlíkové dani a dalším plánovaným novinkám EU, a také Transatlantic Green Alliance, jež by měla koordinovat vývoj "zelených" technologií přes Atlantik.

"Sir Humphrey by měl ze všech těch pracovních skupin radost," poznamenal žertem v narážce na legendárního úředníka z britského seriálu Jistě, pane ministře bruselský diplomat blízký vyjednávání.

Pro Joea Bidena byl úterní summit s unií předposlední ze série ostře sledovaných diplomatických zastávek na jeho první evropské cestě po zvolení do úřadu. Ve středu na něj čeká závěrečná tečka - Vladimir Putin. Do Ženevy za ruským prezidentem odjíždí americký lídr podle mínění komentátorů s tím, že má euroatlantický svět na své straně - což za Trumpovy éry neplatilo.

Video: Airbus má "oči", dokáže vzlétnout a přistát sám. Piloti se jen dívali

Výrobce letadel Airbus dokončil testování autonomního vzletu, pojíždění a přistávání. Jeho letadla zvládla každou z těchto fází letu sama bez pilota. | Video: Airbus
 

Právě se děje

před 56 minutami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie zadržela na Olomoucku dva běžence, vylezli z pod kamionu převážejícího melouny

Policisté zadrželi v areálu společnosti ve Velké Bystřici na Olomoucku dva muže, pravděpodobně běžence z Afghánistánu. Do kamionu převážejícího z Albánie melouny vlezli zřejmě bez vědomí řidiče na území Srbska, informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Podobný případ se stal na Olomoucku také letos v březnu.

Na podezřelý pohyb dvou osob v areálu firmy upozornili policisty svědci v pátek minulý týden. "Policisté na místě zjistili dva cizince, kteří vystoupili z pod kamionu převážejícího melouny z Albánie. Řidič cizinec uvedl, že s nákladem vyjel 17. července z Albánie a jel přes Severní Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Slovensko až do České republiky. O pasažérech nevěděl," uvedl policejní mluvčí.

Osud obou migrantů následně začali řešit policisté z odboru cizinecké policie, kteří si oba muže převzali. "Cizinci uvedli, že jsou migranti z Afghánistánu směřující na západ a do kamionu vlezli zřejmě na území Srbska," podotkl policejní mluvčí. S cizinci bez platných dokladů policisté zahájili řízení o správním vyhoštění a následně oba eskortovali do zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty, dodal Hejtman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy