Štětina nebude v evropských volbách kandidovat za TOP 09. Nesouhlasí s vedením strany

Domácí Domácí
15. 12. 2018 15:03
Europoslanec Jaromír Štětina nebude v evropských volbách kandidovat za stranu TOP 09. Uvedl to v sobotu na svém facebookovém profilu. Podle slov Štětiny způsobilo nové vedeni TOP 09 v čele s europoslancem Jiřím Pospíšilem rozkol v řadách strany a nese zodpovědnost za špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách.
Europoslanec Jaromír Štětina.
Europoslanec Jaromír Štětina. | Foto: DVTV

"Pan Pospíšil se snaží souběžně vykonávat funkci předsedy strany a europoslance, přestože jsem ho upozorňoval, že vykonávat obě najednou poctivě není v lidských silách. Myslím, ze nízká podpora TOP 09 voliči vyplývá z faktu, že Jiří Pospíšil nedokázal přesvědčit elektorát TOP 09 a část členstva strany, že TOP 09 ví, jak dodržet principy nEUhneme vytyčené pod vedením čestného předsedy strany Karla Schwarzenberga," napsal europoslanec Štětina na svém profilu na sociální síti.

Osobní zájmy Pospíšila podle něj převažují nad jeho zájmy o osud strany. "Z těchto důvodu odmítám kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09, navzdory velké podpoře členů topky, jejích krajských i regionálních výborů a svých početných voličů. Tem patří moje poděkování," dodal Štětina.

Volby do Evropského parlamentu se v tuzemsku budou konat 24. až 25. května. Česko má v EP 21 zástupců.

Jedničkou ODS bude Jan Zahradil, který bude i vedoucím kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů, kam ODS patří. Grémium ČSSD navrhuje na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce.

Lidovce povede další současný poslanec europarlamentu Pavel Svoboda. Strana se rozhodla sestavit pro volby do Evropského parlamentu samostatnou kandidátku, původně se přitom mluvilo o možné volební spolupráci lidovců s TOP 09 a se Starosty a nezávislými (STAN). Lídrem STAN by mohl být současný europoslanec Stanislav Polčák.

Kandidátku KSČM do voleb povede současná europoslankyně Kateřina Konečná. Do čela kandidátní listiny ji dnes zvolilo širší vedení KSČM, potvrdil novinářům předseda strany Vojtěch Filip. Konečná je místopředsedkyní komunistů pro evropské záležitosti a zhruba čtvrt roku již volby chystá. Komunisté za kampaň plánují utratit zhruba 7,5 milionu korun.

VIDEO: Předseda TOP09 Jiří Pospíšil o společné kandidátce pro evropské volby. 

ODS řekla jasně, že se nechce spojovat s menšími středovými stranami, říká Jiří Pospíšil, předseda TOP09. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy