Londýn dostal pro brexit tvrdé podmínky. Jste mafie, znělo europarlamentem

Radim Klekner Radim Klekner
5. 4. 2017 16:08
Evropský parlament schválil priority pro vyjednávání s Londýnem o brexitu. Základem jsou čtyři hlavní svobody Evropské unie: volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Kromě toho má Británie splnit všechny své finanční závazky vůči unii, umožnit pokračování společné bezpečnostní politiky a zaručit, že na hranicích s Irskem nezavede povinná víza.
Nigel Farage (UKIP) před debatou o brexitu v europarlamentu.
Nigel Farage (UKIP) před debatou o brexitu v europarlamentu. | Foto: Reuters

Štrasburk/Londýn - To, že brexit nebude pro Londýn jednoduchý, věděla vláda britské premiérky Theresy Mayové velmi dobře.

Evropský parlament ale předložil oproti očekáváním ještě tvrdší podmínky.

Ve středu schválil drtivou většinou 516 hlasů rezoluci, která Mayové nabízí de facto pouze dvě možnosti.

Buď přijme podmínky Evropské unie, nebo může zapomenout na volný obchod. Evropský parlament má totiž při schvalování dohody o odchodu Británie z EU zásadní slovo.

Europoslanci, stejně jako čelní představitelé celé unie, trvají na tom, že Británie se může podílet na společném trhu jen tehdy, pokud britská vláda uzná čtyři základní svobody unie. Tedy volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu.

Navíc musí dostát svým finančním závazkům, nečinit žádné překážky další evropské integraci, zajistit evropskou bezpečnost nebo zaručit průchodnost hranic mezi Irskem a Severním Irskem.

"Naše poselství je jasné. Nejdříve vyjednáme rozchod a pak budeme hovořit o budoucnosti," zdůraznil předseda frakce lidovců v europarlamentu Manfred Weber, člen německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Vedle lidovců rezoluci podpořili také socialisté, liberálové a Zelení. Proti ní bylo 133 poslanců, především z euroskeptických frakcí.

Nigel Farage ze Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) označil předložené podmínky za "zcela nepřijatelné pro Londýn". Europoslance přirovnal k "mafii".

Každý tlačí na své podmínky

Britská premiérka Mayová už v lednu pohrozila, že pokud EU neposkytne Londýnu přijatelné podmínky, Británie odchod z unie uskuteční i bez dohody s Bruselem. A přemění se v daňový ráj po vzoru Singapuru.

Navíc by snížila korporátní daň britským firmám a silně tak znevýhodnila vývozce z členských zemí unie.

"Obávám se, že Londýn si chce vybrat jen pozitiva, která vyplývají z členství v EU," uvedl ve středu německý europoslanec Weber.

"To ale nemůže fungovat. Země, která se unii rozhodne opustit, nemůže mít ve vztahu k ní lepší podmínky než členské země," dodal.

Jako příklad Weber uvedl, že není možné, aby Británie opustila společnou evropskou policii Europol, ale využívala informace Schengenského systému. Stejně tak podle něj nejde se účastnit grantových programů EU v rámci spolupráce mezi univerzitami, a přitom do tohoto programu nepřispívat.

"Rovné a férové" zacházení s unijními občany

Evropský parlament zdůraznil, že Británie musí zaručit rovné a férové zacházení s unijními občany, kteří dnes ve Spojeném království žijí, a nesmí do okamžiku vystoupení z EU nijak omezovat jejich svobodu pohybu.

Británie taky nemůže sjednávat dvoustranné obchodní dohody s jednotlivými členskými zeměmi EU, jak by si to Londýn přál. Britské bankovní instituce se rovněž mají nadále řídit platnými regulacemi finančních trhů.

Europarlament dále potvrdil, že Španělsko bude mít právo veta v otázce budoucího statusu Gibraltaru, o který vede s Londýnem dlouhodobě spory. Na tomto zámořském území Spojeného království, které leží na jihu Španělska, v referendu hlasovalo 96 procent obyvatel proti brexitu.

Europoslanci taky chtějí, aby dohoda o vystoupení vstoupila v platnost v dostatečném předstihu před volbami do Evropského parlamentu. Ty se mají konat v květnu 2019.

Video: Brexit začal. Podívejte se na debatu Aktuálně.cz 

Kulatý stůl na téma Brexit | Video: Petr Šoukal
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy