Londýn dostal pro brexit tvrdé podmínky. Jste mafie, znělo europarlamentem

Radim Klekner Radim Klekner
5. 4. 2017 16:08
Evropský parlament schválil priority pro vyjednávání s Londýnem o brexitu. Základem jsou čtyři hlavní svobody Evropské unie: volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Kromě toho má Británie splnit všechny své finanční závazky vůči unii, umožnit pokračování společné bezpečnostní politiky a zaručit, že na hranicích s Irskem nezavede povinná víza.
Nigel Farage (UKIP) před debatou o brexitu v europarlamentu.
Nigel Farage (UKIP) před debatou o brexitu v europarlamentu. | Foto: Reuters

Štrasburk/Londýn - To, že brexit nebude pro Londýn jednoduchý, věděla vláda britské premiérky Theresy Mayové velmi dobře.

Evropský parlament ale předložil oproti očekáváním ještě tvrdší podmínky.

Ve středu schválil drtivou většinou 516 hlasů rezoluci, která Mayové nabízí de facto pouze dvě možnosti.

Buď přijme podmínky Evropské unie, nebo může zapomenout na volný obchod. Evropský parlament má totiž při schvalování dohody o odchodu Británie z EU zásadní slovo.

Europoslanci, stejně jako čelní představitelé celé unie, trvají na tom, že Británie se může podílet na společném trhu jen tehdy, pokud britská vláda uzná čtyři základní svobody unie. Tedy volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu.

Navíc musí dostát svým finančním závazkům, nečinit žádné překážky další evropské integraci, zajistit evropskou bezpečnost nebo zaručit průchodnost hranic mezi Irskem a Severním Irskem.

"Naše poselství je jasné. Nejdříve vyjednáme rozchod a pak budeme hovořit o budoucnosti," zdůraznil předseda frakce lidovců v europarlamentu Manfred Weber, člen německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Vedle lidovců rezoluci podpořili také socialisté, liberálové a Zelení. Proti ní bylo 133 poslanců, především z euroskeptických frakcí.

Nigel Farage ze Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) označil předložené podmínky za "zcela nepřijatelné pro Londýn". Europoslance přirovnal k "mafii".

Každý tlačí na své podmínky

Britská premiérka Mayová už v lednu pohrozila, že pokud EU neposkytne Londýnu přijatelné podmínky, Británie odchod z unie uskuteční i bez dohody s Bruselem. A přemění se v daňový ráj po vzoru Singapuru.

Navíc by snížila korporátní daň britským firmám a silně tak znevýhodnila vývozce z členských zemí unie.

"Obávám se, že Londýn si chce vybrat jen pozitiva, která vyplývají z členství v EU," uvedl ve středu německý europoslanec Weber.

"To ale nemůže fungovat. Země, která se unii rozhodne opustit, nemůže mít ve vztahu k ní lepší podmínky než členské země," dodal.

Jako příklad Weber uvedl, že není možné, aby Británie opustila společnou evropskou policii Europol, ale využívala informace Schengenského systému. Stejně tak podle něj nejde se účastnit grantových programů EU v rámci spolupráce mezi univerzitami, a přitom do tohoto programu nepřispívat.

"Rovné a férové" zacházení s unijními občany

Evropský parlament zdůraznil, že Británie musí zaručit rovné a férové zacházení s unijními občany, kteří dnes ve Spojeném království žijí, a nesmí do okamžiku vystoupení z EU nijak omezovat jejich svobodu pohybu.

Británie taky nemůže sjednávat dvoustranné obchodní dohody s jednotlivými členskými zeměmi EU, jak by si to Londýn přál. Britské bankovní instituce se rovněž mají nadále řídit platnými regulacemi finančních trhů.

Europarlament dále potvrdil, že Španělsko bude mít právo veta v otázce budoucího statusu Gibraltaru, o který vede s Londýnem dlouhodobě spory. Na tomto zámořském území Spojeného království, které leží na jihu Španělska, v referendu hlasovalo 96 procent obyvatel proti brexitu.

Europoslanci taky chtějí, aby dohoda o vystoupení vstoupila v platnost v dostatečném předstihu před volbami do Evropského parlamentu. Ty se mají konat v květnu 2019.

Video: Brexit začal. Podívejte se na debatu Aktuálně.cz 

Kulatý stůl na téma Brexit | Video: Petr Šoukal
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy