Zareagovali jste na požáry pozdě, kritizují hasiči řecké úřady. EU zemi poslala speciální letouny

Radim Klekner Radim Klekner
25. 7. 2018 18:57
Mohutné požáry v Řecku jsou už na ústupu, zanechaly za sebou ale několik desítek obětí. Země požádala i o pomoc ze speciálního systému Evropské unie.
Řečtí hasiči předhazují úřadům, že měly na požár reagovat rychleji.
Řečtí hasiči předhazují úřadům, že měly na požár reagovat rychleji. | Foto: Reuters

Brusel/Atény - Každým rokem trápí jih Evropy ničivé požáry, které zpustoší tisíce hektarů půdy a připraví o život desítky lidí. Evropská unie proto už v roce 2001 vytvořila systém rychlé pomoci pro země, které boj s ohněm nemohou samy zvládnout.

Na Mechanismus civilní ochrany unie se letos výjimečně obrátilo severské Švédsko, které trápí vlna veder překonávajících rekordy od 19. století. A aktuálně i Řecko, které stihly nejhorší požáry za poslední desetiletí.

Na oficiální žádost Atén zareagovalo jako první Španělsko, které na Peloponéský poloostrov poslalo dva obojživelné letouny typu Canadair, a Kypr, z něhož odcestovalo šest desítek hasičů se speciálním vybavením.

"Nastal takzvaný nejhorší scénář," řekl už v pondělí mluvčí řeckého požárního sboru Giannis Kapakis. "Je to velmi obtížně zvládnutelný požár, protože zuří v zóně, kde se mísí lesy a rezidenční oblasti," cituje ho agentura Reuters.

Letouny Canadair a další požární techniku poslaly Řecku také Itálie, Německo, Polsko či Francie. Pomoc nabídly Chorvatsko a Bulharsko, ale také Turecko nebo Izrael, které nejsou členy EU.

"Tak vypadá evropská solidarita v akci," uvedl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. "Evropský parlament stojí Řecku po boku."

Do Atén odcestoval také komisař pro humanitární pomoc a krizový management, Kypřan Christos Stylianides, aby pomoc koordinoval na místě. Až dosud si požáry v Řecku vyžádaly životy osmi desítek lidí. To je nejtragičtější bilance v zemi za mnoho let.

Hasiči: Řecké úřady selhaly

Řečtí hasiči si momentálně nejvíc stěžují na nepřipravenost vlastních, řeckých úřadů. Jak řekli tamnímu deníku Ekathimerini, v zemi taky chybí plán pro mimořádné události. Zároveň odmítli tvrzení vládních úředníků, že by za požáry mohli žháři snažící se v rámci koordinované akce destabilizovat stát.

Požárníci zejména poukázali na ústřední složky hasičského sboru, místní úřady v Attice na jihovýchodě země a Generální sekretariát civilní ochrany. Ti všichni podle nich zareagovali pozdě.

"Je zjevné, že reakce na oheň v Daou byla opožděná," řekl pod příslibem anonymity jeden z nich. "Hasiči byli posláni do Kinety a úřady neočekávaly, že propuknou další požáry v Attice," dodal. Právě v této oblasti přitom leží řecká metropole Atény.

Opožděná pak byla podle některých hlasů i žádost o evropskou pomoc.

Zpustošené město. Sledujte z dronu následky požárů v Řecku | Video: Up Drones

Situaci v rizikových oblastech Evropy sleduje 24 hodin denně Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC), které zřídila Evropská komise. Využívá data z evropského požárního systému, informace od jednotlivých členských zemí EU i satelitní snímky z družice Sentinel vyslané na orbit v rámci evropského programu Copernicus.

V letním období ERCC organizuje každý týden videokonference zemí, které jsou nejvíce ohroženy lesními požáry. Účastní se jich Chorvatsko, Francie, Portugalsko, Španělsko a právě i Řecko.

Když úřady v dané zemi dojdou k závěru, že boj s ohněm nemusejí zvládnout, obrátí se prostřednictvím své vlády na ERCC. To pak předá jejich žádost o pomoc všem zemím zapojeným do systému. Jde o členské státy EU a taky Island, Černou Horu, Norsko, Srbsko, Makedonii a Turecko.

Pomoc i ve Švédsku

Kromě Řeků bojují s požáry i Švédové. Zemi trápí neobvyklé sucho a vysoké teploty.

Švédsko se na ERCC obrátilo už 16. července. Do země okamžitě zamířilo pět letounů Canadair z Itálie a Francie, pět hasicích helikoptér z Německa a jedna z Litvy a pět desítek vozidel a dvě stovky hasičů z Polska a Dánska.

"Země EU odpověděly s neuvěřitelnou solidaritou na ohně zuřící ve Švédsku a já věřím, že Evropa bude stejně postupovat také při pomoci lidem v Řecku," uvedl významný europoslanec a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Právě letoun typu Canadair, který vyrábí kanadská společnost Bombardier, se při hašení požárů v pobřežních oblastech používá nejčastěji. Je to dvoumotorový létající člun s dvoučlennou posádkou, schopný unést až pět a půl tuny vody a přes šest tun speciálních chemikálií.

Je zkonstruován tak, aby měl co nejnižší letovou rychlost (123 kilometrů za hodinu), krátkou vzletovou dráhu a v co nejkratším čase dokázal přepravit velké množství prostředků na hašení.

Rozpočet Mechanismu civilní ochrany unie činí na roky 2014 až 2020 v přepočtu 9,5 miliardy korun. Loni v létě byl systém aktivován celkem sedmnáctkrát, mimo jiné při požárech v Portugalsku, Černé Hoře, Francii, Albánii a Itálii.

V reakci na loňské mimořádné situace na jihu Evropy schválil Evropský parlament na návrh rozpočtového výboru letos v květnu pomoc pro rekonstrukci požáry zachvácené oblasti v Řecku, Francii, Španělsku a Portugalsku ve výši přes 100 milonů eur.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker navrhl loni v listopadu posílení mechanismu civilní ochrany v rámci programu Evropa, která chrání. Klíčovým prvkem jeho návrhu je vytvoření dostatečných materiálních rezerv nasazovaných v případě potřeby, jako jsou hasicí letouny, velkokapacitní čerpadla, polní nemocnice a specializované lékařské týmy.

Video: Požár v Řecku po sobě zanechal vrakoviště. Nyní už je na ústupu

Požár v Řecku po sobě zanechal vrakoviště. Nyní už je na ústupu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy