Průzkum: Na českou debatu o EU mají největší vliv Zeman s Babišem. Vzájemně se doplňují, míní expert

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 18. 10. 2017 18:11
Prezident Miloš Zeman nejvíce utváří obraz Evropské unie v Česku, ukázal průzkum serveru EurActiv a think-tanku Asociace pro mezinárodní otázky. Hlavu státu následuje předseda ANO Andrej Babiš a exprezident Václav Klaus. Šetření se účastnilo více než 140 státních úředníků, politiků, novinářů nebo univerzitních pedagogů.
Andrej Babiš a Miloš Zeman.
Andrej Babiš a Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel/Praha - Obraz Evropské unie v Česku nejvíce utváří prezident Miloš Zeman. Následují ho šéf hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus. Myslí si to experti, kteří se v Česku zabývají evropskou a zahraniční politikou. Jejich názory sesbíral zpravodajský server EurActiv ve spolupráci s think-tankem Asociace pro mezinárodní otázky.

Na otázky v průzkumu odpovědělo více než 140 lidí, například státní úředníci, politici, novináři nebo pracovníci univerzit a výzkumných institucí.

"K sestavení žebříčku nás inspiroval průzkum Eurobarometr z první poloviny letošního roku, ve kterém se Česko dostalo do pozice nejskeptičtějšího člena EU a ocitlo se i před Velkou Británií," řekl vydavatel portálu EurActiv Jan Vitásek.

Prezident Zeman v odpovědích respondentů vyhrál s velkým náskokem. V porovnání s ním má podle odborníků premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na debatu o EU jen zhruba třetinový vliv.

Sobotka v průzkumu skončil na čtvrtém místě. Podle Víta Dostála, ředitele výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky, je patrné, že českou debatu o EU v posledních letech do značné míry utvářel bývalý prezident Klaus.

I když ho v průzkumu porazili Zeman s Babišem, je podle Dostála
patrné, že současný prezident i šéf hnutí ANO o EU mluví podobně jako Klaus. "Ty tři osobnosti se tedy vzájemně propojují," myslí si Dostál.

Babiše odborníci na evropskou a zahraniční politiku vidí jako nejvlivnějšího podnikatele, který se účastní debaty o EU. V kategorii nejvlivnější úředník zvítězil státní tajemník pro EU Aleš Chmelař, za ním skončil jeho předchůdce Tomáš Prouza.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy