Průzkum: Na českou debatu o EU mají největší vliv Zeman s Babišem. Vzájemně se doplňují, míní expert

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 18. 10. 2017 18:11
Prezident Miloš Zeman nejvíce utváří obraz Evropské unie v Česku, ukázal průzkum serveru EurActiv a think-tanku Asociace pro mezinárodní otázky. Hlavu státu následuje předseda ANO Andrej Babiš a exprezident Václav Klaus. Šetření se účastnilo více než 140 státních úředníků, politiků, novinářů nebo univerzitních pedagogů.
Andrej Babiš a Miloš Zeman.
Andrej Babiš a Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel/Praha - Obraz Evropské unie v Česku nejvíce utváří prezident Miloš Zeman. Následují ho šéf hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus. Myslí si to experti, kteří se v Česku zabývají evropskou a zahraniční politikou. Jejich názory sesbíral zpravodajský server EurActiv ve spolupráci s think-tankem Asociace pro mezinárodní otázky.

Na otázky v průzkumu odpovědělo více než 140 lidí, například státní úředníci, politici, novináři nebo pracovníci univerzit a výzkumných institucí.

"K sestavení žebříčku nás inspiroval průzkum Eurobarometr z první poloviny letošního roku, ve kterém se Česko dostalo do pozice nejskeptičtějšího člena EU a ocitlo se i před Velkou Británií," řekl vydavatel portálu EurActiv Jan Vitásek.

Prezident Zeman v odpovědích respondentů vyhrál s velkým náskokem. V porovnání s ním má podle odborníků premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na debatu o EU jen zhruba třetinový vliv.

Sobotka v průzkumu skončil na čtvrtém místě. Podle Víta Dostála, ředitele výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky, je patrné, že českou debatu o EU v posledních letech do značné míry utvářel bývalý prezident Klaus.

I když ho v průzkumu porazili Zeman s Babišem, je podle Dostála
patrné, že současný prezident i šéf hnutí ANO o EU mluví podobně jako Klaus. "Ty tři osobnosti se tedy vzájemně propojují," myslí si Dostál.

Babiše odborníci na evropskou a zahraniční politiku vidí jako nejvlivnějšího podnikatele, který se účastní debaty o EU. V kategorii nejvlivnější úředník zvítězil státní tajemník pro EU Aleš Chmelař, za ním skončil jeho předchůdce Tomáš Prouza.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

Další zprávy