Z Náchodska až k Macronovi. Jak český student s lídry Evropy zakončil konferenci o EU

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
10. 5. 2022 18:33
Když před rokem šestnáctiletému Nicolasovi Morávkovi domů do Solnice na Náchodsku zavolala agentura Kantar, že byl vytipovaný jako možný účastník Konference o budoucnosti Evropy, myslel si, že jde o podfuk. "Mojí mámě krátce předtím volal někdo z banky a ukázalo se, že to bylo jedno z těch podvodných čísel. Tak jsem měl taky podezření," řekl loni na podzim v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Český student Nicolas Morávek.
Český student Nicolas Morávek. | Foto: Milan Jaroš

Později ale dostal registrační formulář od Evropského parlamentu, kde konference probíhala. Přihlásil se a téměř roční zkušenost zakončil jako jeden z občanských ambasadorů, užší skupiny složené z osmi set debatujících lidí, kteří výsledky představili politikům. Při závěrečném ceremoniálu ve Štrasburku předával coby nejmladší účastník slovo francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a teď ho čeká stáž v Bruselu.

Morávek popisuje, že mu celkem sedm víkendů ve Štrasburku a další hodiny online debat přinesly "nové přátele z celé Evropy" a bližší poznání EU. "Je v ní strašně moc institucí. Vůbec jsem třeba nevěděl, že existuje nějaká Rada vedle Evropské komise a europarlamentu," uvádí. 

Konference o budoucnosti Evropy

Nejnovější pokus zapojit do EU běžné občany. Konferenci svolaly na popud francouzského lídra Emmanuela Macrona před dvěma lety Evropský parlament a Evropská komise, oficiálně odstartovala loni na jaře a skončila 9. května. Debaty s občany probíhaly na několika platformách, těžištěm byly čtyři tematické občanské panely, mimo jiné o roli Evropy ve světě nebo o klimatu a zdraví, každý po dvě stě členech. Za Česko se účastnila dvacítka lidí.

Český středoškolák seděl v tematické skupině ke zdraví a jeho příspěvek, že by se EU měla zasadit o kvalitní zubaře napříč všemi státy, se dostal až do závěrečného výstupu konference. "Ani jsem za to nemusel moc lobbovat. Bavili jsme se o tom na našem panelu dohromady tak tři hodiny. Mít dobrého zubaře zjevně pálí všechny Evropany," přemítá Morávek. "Celkově je Evropa lepší, než jak se prezentuje v Česku. U nás furt řešíme, že nás řídí Brusel. Moje zkušenost taková není," míní.

Za nejsilnější zážitek označuje to, že zblízka poznal místopředsedu Evropské komise, Slováka Maroše Šefčoviče. Ten byl vedoucím skupiny pro zdraví a s Morávkem coby jedním z jejích mluvčích řešil, jak debatu posouvat. "Často jsme spolu mluvili. Bylo to o to jednodušší, že jsme nepotřebovali tlumočníka," líčí. 

Při jedné z debat se slovenského komisaře zeptal na možnost stáže v Bruselu. Slovo dalo slovo, Šefčovičova asistentka nabídla Morávkovi, že u ní může pár dnů bydlet, a středoškoláka tak čeká příští týden krátký pobyt u třech hlavních institucí EU v Bruselu.

Slavnostní zakončení Konference o budoucnosti EU ve Štrasburku. Nicolas Morávek úplně vlevo.
Slavnostní zakončení Konference o budoucnosti EU ve Štrasburku. Nicolas Morávek úplně vlevo. | Foto: ČTK

Závěry konference jsou zmanipulované, tvrdí kritici

Konference o budoucnosti Evropy se v posledních dnech setkala se silnou kritikou, protože ve svých závěrech vyzývá k přepisu základní smlouvy a změně vnitřních pravidel EU. Kritici z řad zástupců členských států tvrdí, že občanská doporučení zmanipulovali vyslanci unijních institucí, protože veřejnost institucionální nastavení sedmadvacítky neřešila. Konkrétně jim vadil tlak na další integraci, zrušení práva veta při hlasování nebo návrh na přímou volbu předsedy Evropské komise. Tyto věci pravidelně požadují stoupenci federalizace EU mezi europoslanci a dalšími evropskými politiky. 

Euroskeptickou frakci ECR v Evropském parlamentu, jejímž členem je i česká ODS, to přimělo konferenci oficiálně opustit - kritizovala i náklady, které přesáhly 40 milionů eur (v přepočtu asi jednu miliardu korun) na výdajích na tlumočníky a diety pro účastníky. Třináct zemí pak napsalo oficiální nesouhlasný dopis kvůli navrhovaným změnám smlouvy. 

Nicolas Morávek potvrzuje, že v "jeho" skupině o zdraví se o právu veta v EU nebo přímé volbě předsedy komise nebavili. "Řešili jsme ale změnu smlouvy," pokračuje Čech. "Byli jsme totiž upozornění, že EU nemá v otázkách zdraví takové pravomoci, jaké po ní chceme svými požadavky."

Studenta proto "mrzí", že je mezi signatáři dopisu také česká vláda. "Upřímně se chci vlády zeptat, proč je proti změně smlouvy," avizuje Nicolas Morávek. "Vždyť to nedává smysl, aby tu unie neměla větší pravomoci třeba v případě další pandemie a zase byl chaos s délkou karantény nebo s platností očkování," dodává.

Lídři EU na závěrečné ceremonii

Striktně vzato by vlády členských zemí mohly názory občanů strčit do šuplíku a nebrat na ně ohled, protože nejsou ničím vázány. Francouzské předsednictví EU stejně jako šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová už ale slíbily, že s nimi budou dále pracovat.

Nicolas Morávek se na závěrečné ceremonii pokusil o společnou fotku s Macronem, ale nevyšlo to, francouzský prezident spěchal do Berlína za kancléřem Olafem Scholzem. Český student tak jen prohodil pár slov s lídryní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou při nácviku slavnostního zakončení.

"Těšil jsem na ten závěr, ale bylo to míň, než jsem čekal. Naše řeči byly předem napsané, mohli jsme si tam přidat dvě slova, což mi nepřišlo nijak skvělé," říká Nicolas Morávek. Celkový dojem z konference mu to prý ale nepokazilo. "V těch doporučeních je hodně věcí, které můžou unii hodně vylepšit pro obyčejné lidi. Tak snad se tím bude někdo zabývat," upozorňuje.

Video: Neumíme uplatnit sankci, která válku zastaví, říká eurokomisařka Věra Jourová

Odvahu zastavit genocidu máme. Nevím ale, jestli máme dost nástrojů, abychom dokázali donutit Putina stáhnout vojska. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tampa porazila Floridu i potřetí, Palát nahrál na vítězný gól

Hokejisté Tampy Bay zvládli v 2. kole play off NHL s Floridou i třetí zápas a po vítězství 5:1 je dělí jedna výhra od postupu do finále Východní konference. Útočník Ondřej Palát si v dresu Lightning, kteří útočí na třetí zisk Stanley Cupu za sebou, připsal asistenci u vítězného gólu.

Palát se podílel ve 23. minutě za stavu 1:1 na brance Slováka Erika Černáka. Český útočník poslal puk od pravého mantinelu, Ross Colton ho jemně tečoval a Černák krásně vymetl levý horní roh branky Sergeje Bobrovského. Třetí gól vstřelil ve 31. minutě kapitán Tampy Steven Stamkos, jenž se v závěru stejně jako Nikita Kučerov trefil do prázdné branky při power play Panthers.

Z výhry se v dresu domácího mužstva radoval i obránce Jan Rutta. Florida s jiným českým zadákem Radkem Gudasem je po zisku Prezidentovy trofeje za vítězství v základní části na hraně vyřazení. Série může skončit úterý ve čtvrtém duelu, jenž se bude hrát opět na ledě úřadujících šampionů Stanley Cupu.

Další zprávy