Uprchlíci ve slepé uličce. V Africe umírají na útěku po stovkách, Itálie chystá kvóty

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2017 19:16
Zatímco v poušti na východě Nigeru zachránily bezpečnostní složky sedmašedesát migrantů, Itálie naznačuje, že pro přijímání uprchlíků možná zavede kvóty. Na místě, kterému lidé přezdívají "otevřené pohřebiště" nalezli záchranáři 67 urchlíků, které tam nechali převaděči bez jídla a vody, a stovky mrtvých těl. Jeden ze zachráněných později také zemřel. Jedna z cílových destinací afrických uprchlíků - Itálie - však naznačuje, že její kapacita není neomezená a že nemůže přijmout všechny. Italský premiér tak apeloval na ostatní evropské země, aby se na zíchraně a přijetí migrantů více podílely.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Niamey - Sedmašedesát migrantů zachránily bezpečnostní složky v poušti na východě Nigeru. Napospas osudu je tam nechali převaděči lidí. Jeden z migrantů krátce poté, co byl zachráněn, zemřel. S odkazem na místní humanitární pracovníky o tom informovala agentura AFP.

Migranti byli nalezeni v poušti poblíž města Séguedine. Několik dní předtím vyjeli z města Agadez ve třech vozech. V poušti je ale převaděči opustili a ponechali bez vody a bez potravin.

Podobných případů v posledních měsících v nigerské poušti přibývá. Podle úřadů bylo v oblasti nalezeno několik stovek mrtvých migrantů, a tak místu někteří přezdívají "otevřené pohřebiště".

V Agadezu, jež je největším městem v centrálním Nigeru, se soustřeďují převaděči lidí, kteří migrantům ze západní Afriky slibují bezpečnou cestu přes Saharu.

V květnu a červnu nigerské bezpečnostní složky podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v poušti blízko hranice s Libyí našly 52 mrtvých migrantů, včetně novorozenců. Dalších 51 migrantů, kteří se pohřešovali na konci června, zřejmě také přišlo v poušti o život. Právě přes Libyi do Itálie vede hlavní trasa, po níž uprchlíci do EVropy přijíždějí.

Italský premiér Paolo Gentiloni však v pátek na okraj summitu skupiny G20 v Hamburku upozornil, že příjmová kapacita migrantů v Itálii "není neomezená". Jeho předchůdce ve funkci Matteo Renzi naznačil, že země by mohla stanovit limit pro množství přijímaných přistěhovalců.

"Nemohu se smířit s myšlenkou, že existuje mezinárodní záchranná operace na moři, ale příjem (migrantů) jen v jedné zemi," upozornil Gentiloni s poukazem na fakt, že drtivá většina migrantů z Afriky do Evropy směřuje přes Libyi právě do Itálie.

Expremiér Renzi předtím prohlásil, že se musí stanovit nějaká kvóta pro příjem přistěhovalců. "Nesmíme mít pocit viny, pokud nemůžeme přijmout všechny. Musíme zachraňovat všechny, ale nemůžeme všechny v Itálii přijmout," řekl.

Za poslední týden apelovala Itálie již několikrát na ostatní země Evropské unie, aby jí s přívalem migrantů pomohly. Od ledna dorazilo do Evropy přes Středozemní moře přes 100 000 lidí, z toho 85 000 do Itálie.

Ministři vnitra zemí Evropské unie ve čtvrtek v Tallinnu tvrdili, že Itálie není v nynější migrační krizi osamocená. Některé konkrétní italské požadavky, například otevření přístavů dalších evropských zemí pro migranty zachráněné na moři, ale zůstaly nevyslyšeny.

 

Právě se děje

Další zprávy