Opravdu chce Brusel zakázat výstřihy číšnic a křupavý chleba? Vyvracíme euromýty

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 25. 5. 2019 20:16
Nejznámější euromýty o žárovkách, okurkách a pomazánkovém másle už v českých debatách o Evropské unii zlidověly. Omyly a nepravdy se ale nevyhýbají ani jiným zemím. Například zastoupení Evropské komise ve Velké Británii je sbírá a uvádí na pravou míru už od začátku 90. let. Podívejte se před volbami do Evropského parlamentu, které se v Česku konají v pátek a sobotu, na příklady některých z nich.
Foto: Svaz pekařů a cukrářů v České republice, Tesco

Znovu jídlo: Konec křupavého chleba

Další hojně šířený mýtus o evropských předpisech se opět týká jídla. Při pečení, smažení nebo pražení na více než 120 stupňů Celsia vzniká za určitých podmínek rakovinotvorná látka, takzvaný akrylamid.

Evropská komise proto vybídla kuchaře a výrobce, aby na to brali při zpracování potravin pokud možno ohled a neservírovali zákazníkům jídlo, které může být karcinogenní. Nejednalo se však o zákaz výroby nebo prodeje smažených hranolek a brambůrek, chleba s propečenou kůrkou nebo pražených kávových zrn, jak o nařízení informovala některá média.

Obavy o jídlo měli kvůli omylům s interpretací evropské legislativy v minulosti i Portugalci. EU jim údajně chtěla vzít populární koblihy, takzvané Bolas de Berlim, které jsou k dostání na portugalských plážích. Ve skutečnosti jen portugalský úřad pro kvalitu potravin usiloval o to, aby se v horkém počasí neprodávalo zkažené pečivo. 

 

Právě se děje

Další zprávy