Opravdu chce Brusel zakázat výstřihy číšnic a křupavý chleba? Vyvracíme euromýty

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 25. 5. 2019 20:16
Nejznámější euromýty o žárovkách, okurkách a pomazánkovém másle už v českých debatách o Evropské unii zlidověly. Omyly a nepravdy se ale nevyhýbají ani jiným zemím. Například zastoupení Evropské komise ve Velké Británii je sbírá a uvádí na pravou míru už od začátku 90. let. Podívejte se před volbami do Evropského parlamentu, které se v Česku konají v pátek a sobotu, na příklady některých z nich.
Foto: Shutterstock

Boj za české pochutiny

Asi nejznámější nepravdivé zprávy ve vztahu k EU se v Česku týkají jídla. Vlnu rozhořčení vyvolala před několika lety informace, že Brusel zakázal rum a pomazánkové máslo. Ve skutečnosti tyto výrobky z pultů českých obchodů nezmizely, jen dostaly jiné označení, aby názvem nemátly spotřebitele.

Aby mohl fungovat volný pohyb zboží na jednotném evropském trhu, mají předpisy za cíl, aby například název "rum" sloužil jen pro pálenku z cukrové třtiny a "máslo" pouze pro výrobek, který obsahuje dostatek mléčného tuku.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Jeden člověk zemřel po nehodě dvou motorek a auta na Chomutovsku

Po nedělní srážce dvou motocyklů a osobního automobilu ve Strupčicích na Chomutovsku jeden z motorkářů podlehl vážným zraněním, další dva lidé jsou zranění. 

"Jeden motorkář utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl," uvedl uvedl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Dodal, že motocyklistku a řidiče vozu transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy