Jak dál po Trumpovi? Klíčová organizace světového obchodu projde reformou

Aneta Zachová, EurActiv.cz
3. 3. 2021 12:55
Mezinárodní obchod má za sebou turbulentní období. Čtyřletá éra amerického prezidenta Donalda Trumpa rozvířila obchodní spory s Evropou i Čínou, mezi klíčovými hráči mezinárodní scény tak panuje napětí. Zatímco dříve urovnávala neshody států Světová obchodní organizace (WTO), dnes jsou její možnosti omezené. Pomoci by měla reforma, na které se podílí i Evropská unie.
Vlajka s logem WTO
Vlajka s logem WTO | Foto: WTO

Co je úkolem WTO?

Světová obchodní organizace (WTO) vytváří pravidla mezinárodního obchodu a dohlíží na jejich dodržování. V současné době se jimi řídí 164 států, včetně Česka. Organizace sídlí od roku 1995 ve švýcarské Ženevě.

WTO zajišťuje, že jeden členský stát při obchodování nijak nediskriminuje či naopak nezvýhodňuje jiné země. Chrání před ochranářskými praktikami a směruje státy k odbourávání cel a dalších obchodních překážek.

Pokud se mezi členskými státy objeví obchodní spor, WTO jim poskytuje prostor pro jeho řešení. Součástí WTO je Orgán pro řešení sporů, který může konflikt posoudit, přiklonit se k jedné straně a po druhé vymáhat řešení. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby vyzvali Ukrajinu k zastavení provokací na hranicich s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy