Právo odpojit se nebo nárok na ticho. Jak koronavirus mění pracovní podmínky?

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
20. 2. 2021 20:30
Pandemie koronaviru změnila pracovní návyky milionů lidí v Evropě i ve světě. Mnozí nově pracují už měsíce z domova. Evropský parlament nyní přišel s iniciativou, která má řešit právo zaměstnanců být po pracovní době off-line. Podívejte se, jak covid-19 ovlivnil práci, kde se vláda lidem na home officu snaží vyjít vstříc a jaké nové komplikace naopak vznikají.
Foto: Shutterstock.com

Právo odpojit se

Europarlament na konci ledna vyzval Evropskou komisi k přijetí zákona, který má garantovat takzvané "právo odpojit se". Lidé pracující z domova by tak měli mít možnost se po své pracovní době odpojit od přístrojů, nemuseli by být na příjmu i během svého volna.

Europoslanci argumentují, že více něž 30 procent zaměstnanců v EU od vypuknutí pandemie covidu-19 začalo využívat home office. Podle výzkumu společnosti Eurofound je navíc u lidí pracujících z domova dvakrát vyšší pravděpodobnost, že překročí povolené maximum 48 hodin práce týdně než u těch, kteří fyzicky sedí v kanceláři.

"Velkou část svého povolání vykonáváme kvůli pandemii neustále připojeni přes internet. Důležité je, aby se z tohoto požehnání nestalo prokletí: možnost připojení nesmí znamenat neustálou práci. Zároveň zaměstnavatel nemůže mít možnost zbytečné šikany zaměstnanců v podobě přístupu k mnoha osobním údajům," vysvětluje pro deník Aktuálně.cz europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

 

Právě se děje

Další zprávy