Právo odpojit se nebo nárok na ticho. Jak koronavirus mění pracovní podmínky?

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
20. 2. 2021 20:30
Pandemie koronaviru změnila pracovní návyky milionů lidí v Evropě i ve světě. Mnozí nově pracují už měsíce z domova. Evropský parlament nyní přišel s iniciativou, která má řešit právo zaměstnanců být po pracovní době off-line. Podívejte se, jak covid-19 ovlivnil práci, kde se vláda lidem na home officu snaží vyjít vstříc a jaké nové komplikace naopak vznikají.
Foto: Shutterstock.com

Právo odpojit se

Europarlament na konci ledna vyzval Evropskou komisi k přijetí zákona, který má garantovat takzvané "právo odpojit se". Lidé pracující z domova by tak měli mít možnost se po své pracovní době odpojit od přístrojů, nemuseli by být na příjmu i během svého volna.

Europoslanci argumentují, že více něž 30 procent zaměstnanců v EU od vypuknutí pandemie covidu-19 začalo využívat home office. Podle výzkumu společnosti Eurofound je navíc u lidí pracujících z domova dvakrát vyšší pravděpodobnost, že překročí povolené maximum 48 hodin práce týdně než u těch, kteří fyzicky sedí v kanceláři.

"Velkou část svého povolání vykonáváme kvůli pandemii neustále připojeni přes internet. Důležité je, aby se z tohoto požehnání nestalo prokletí: možnost připojení nesmí znamenat neustálou práci. Zároveň zaměstnavatel nemůže mít možnost zbytečné šikany zaměstnanců v podobě přístupu k mnoha osobním údajům," vysvětluje pro deník Aktuálně.cz europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy