Podcast: Při převozu zvířat za hranice EU se podvádí. Potřebujeme vymahatelné zákony

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
18. 12. 2021 20:00
V Česku žije v klecích přibližně 75 procent chovaných zvířat, tedy více než 5,5 milionu živočichů. Navzdory opakovaným snahám aktivistů upozorňujících na drastické životní podmínky hospodářských zvířat, má Česko stále v této oblasti co dohánět. Jak k ochraně zvířat přistupují čeští politici? A podaří se plošně prosadit konec klecových chovů v zemích EU? Nejen o tom mluvil v podcastu Pavel Buršík.
Pavel Buršík z organizace OBRAZ - Obránci zvířat
Pavel Buršík z organizace OBRAZ - Obránci zvířat | Foto: Lukáš Bíba

V posledních několika letech došlo v Česku z hlediska ochrany zvířat v několika oblastech k významnému posunu. Pavel Buršík z organizace OBRAZ - Obránci zvířat v podcastu zmiňuje například loňskou novelizaci zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ta chce v tuzemsku do roku 2027 odstranit klecový chov slepic.

"Také byla zrušena drezura divokých druhů zvířat v cirkusech a zvýšily se tresty za týrání zvířat," vyjmenovává změny k lepšímu Buršík. 

I přesto podle něj Česko oproti jiným evropským státům v mnohém zaostává. "Většina zákroků na zvířatech se tady provádí bez jakéhokoliv umrtvení," uvádí například Buršík.

Nedávno OBRAZ upozornil na problematiku ochrany živočichů prostřednictvím předvolebního projektu Volím pro zvířata, na němž spolupracoval s dalšími třemi organizacemi. Společně vytvořily dvanáct reformních návrhů, kterými by politici mohli v nadcházejícím funkčním období zlepšit životy zvířat. Návrhy poté organizace předložily politickým stranám a žádaly od nich stanoviska k jednotlivým bodům.

Projekt zmiňoval například děsivé podmínky při vývozu hospodářských zvířat mimo Evropskou unii. "Myslím si, že mnozí viděli šílené záběry ať už kamionů uvízlých na turecké hranici, nebo lodí plných zubožených a umírajících krav či ovcí," uvádí Buršík s tím, že státy jako Německo a Nizozemsko vývoz na Blízký východ a do zemí bývalého Sovětského svazu vůbec nepovolují.

Mezi návrhy zaznělo i téma klecových chovů, které se netýká jen slepic, ale i dalších zvířat. "V Česku je smutnou praxí, že prasnice tráví velkou část svého života v kotcích, které jsou fakticky klecemi. A to především v době, když jsou březí a mají mladé," dodává Buršík.

O lepší ochranu zvířat dlouhodobě usiluje i Brusel

O posun v ochraně hospodářských zvířat se již dlouhodobě snaží Evropský parlament, který vyzývá k lepšímu zacházení s přepravovanými zvířaty. Před dvěma lety ustanovil vyšetřovací výbor, který se podmínkám převozu zvířat speciálně věnuje, a to jak v rámci EU, tak i mimo ni. "Dlouhodobě se v této oblasti podvádělo," vysvětluje Buršík.

Kvůli porušování životních podmínek zvířat je podle europoslanců nutné přijmout nová přísnější opatření. Doporučují například zakázat přepravu velmi mladých zvířat nebo zavést povinné kamerové systémy v přepravních prostředcích. Všechny návrhy by mělo v lednu příštího roku projednat plénum Evropského parlamentu.

Poslechněte si na platformě Soundcloud podcast s Pavlem Buršíkem, který v něm také zmiňuje, zda je reálné, aby byl v EU do roku 2027 zakázán klecový chov hospodářských zvířat, jak požadovala iniciativa Konec doby klecové.

 

Právě se děje

Další zprávy