Po kouření způsobuje nejvíce rakovin. Nadměrné pití alkoholu trápí celou Evropu

V Česku právě vrcholí iniciativa Suchej únor, která vyzývá k měsíc trvající abstinenci. S přílišnou konzumací alkoholu však bojuje celá Evropská unie, kontinent se potýká s vysokým počtem pacientů s rakovinou, kterou nadměrné pití způsobuje.
Brusel představil plán na snížení počtu Evropanů závislých na alkoholu. Podívejte se, v čem spočívá. | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

Spojení pití alkoholu a nádorových onemocnění není příliš známé, přesto je po kouření druhým nejvýznamnějším faktorem pro vznik rakovin, například dutiny ústní, prsu, tlustého střeva nebo konečníku. Nadměrné pití také přispívá k zánětu slinivky břišní, cirhóze jater, onemocnění srdce nebo mozku. Negativně se podepisuje i na psychickém zdraví. 

Alkoholu lze přičíst také zvýšený počet úmrtí či nehod na silnicích, pádů z výšek nebo utonutí. V důsledku užívání alkoholu ročně na celém světě zemře 3,3 milionu lidí, v Česku průměrně šest a půl tisíce. V obou případech to představuje kolem šesti procent všech úmrtí. 

O snížení počtu Evropanů závislých na alkoholu se snaží nová iniciativa Evropské komise s názvem Evropský plán boje proti rakovině. Komise jej představila v únoru a investuje do něj čtyři miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Jeho součástí je lepší prevence a léčba, včasná diagnostika a péče o pacienty. 

Konkrétně pro alkohol se uvažuje o úpravě daně a lepším značení složení a škodlivých účinků, které má konzumace na lidské zdraví. Evropská unie zároveň vyzve jednotlivé členské státy, aby omezily dostupnost reklamy na alkoholické výrobky a zvýšily povědomí veřejnosti o zdravotních rizicích a možném vzniku rakovinových onemocnění. 

Cílem komise je snížení nadměrné konzumace alkoholu v Evropě do roku 2025 nejméně o deset procent.

Evropský plán boje proti rakovině

Plán Evropská komise představila letos 3. února. Stojí na čtyřech pilířích: prevenci, včasném odhalení, diagnostice a léčbě a zlepšení kvality života nemocných lidí i jejich blízkých. Na boj proti rakovině chce Komise vyčlenit 4 miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Financovat chce nejen osvětovou kampaň, ale také výzkum rakoviny. Vzniknout by mělo nové znalostní onkologické centrum, které má na úrovni EU koordinovat vědecké i technické iniciativy související s rakovinou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy