Brusel chce chránit děti před škodlivým obsahem v televizi. Schválil novou regulaci

Radim Klekner Radim Klekner
6. 10. 2018 19:40
Evropský parlament schválil opatření, jež mají zvýšit ochranu dětí před nežádoucími vlivy v televizi a na internetu.
Jsou děti vlivem televize a internetu agresivnější než dřív, nebo je to jenom náš dojem?
Jsou děti vlivem televize a internetu agresivnější než dřív, nebo je to jenom náš dojem? | Foto: Thinkstock

Štrasburk - Evropský parlament v úterý schválil opatření, které má děti a mladistvé chránit před škodlivými vlivy televizního vysílání.

Poskytovatelé audiovizuálních mediálních služeb budou nově zodpovědní za přijetí kroků namířených proti obsahu, které podněcuje k násilí, nenávisti, či dokonce terorismu. Takový obsah bude podléhat přísné regulaci.

Internetové platformy nabízející sdílená videa pak budou muset rychle reagovat na obsah, který bude uživateli označen jako škodlivý.

"Škodlivý obsah bude muset být odstraněn okamžitě," sdělila česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která se na přípravě revize směrnice podílela.

"Dospělí budou mít možnost zabudovat do dětských zařízení filtrovací software," dodala její německá kolegyně za evropské lidovce Sabine Verheynová. "Rovněž by měly existovat systémy pro ověřování věku u obsahu, který by mohl být pro děti škodlivý," popsala.

Hlasování v europarlamentu předcházela ostrá diskuse a téměř třetina poslanců směrnici nepodpořila nebo se zdržela hlasování.

Video: Co obsahují nová opatření EU?

"Jedním z vážných důvodů pro odmítnutí návrhu byla pro mě naprosto nedostatečná garance ochrany mladistvých a dětí před negativními dopady například reklam na nezdravé jídlo a nápoje či alkohol," řekla česká europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. "Text přijatý Evropským parlamentem rovněž zcela nedostatečně bojuje proti sdílení nebezpečných, násilných a urážlivých obsahů v médiích," myslí si.

Kriminalita dětí a mladistvých klesá

Rizikovou skupinou jsou v ohledu na škodlivý obsah na internetu a v televizi zejména chlapci do dvanácti let. Ti podle výzkumů v nadměrné míře sledují pořady s násilným obsahem, aniž by jim náležitě rozuměli. 

Policejní statistiky nicméně uvádějí, že kriminalita dětí a mladistvých neustále klesá. Podle zprávy české policie se děti ve věku od jednoho roku do sedmnácti let podílely v letech 2012 až 2016 pouze na necelých 1,5 procenta registrovaných trestných činů.

Práce Vysoké školy evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích z roku 2011 pak výslovně uvádí, že neexistuje žádný přímý důkaz pro to, že by se agresivita dětí v posledních letech výrazně stupňovala, i když mezi veřejností takový dojem panuje.

Děti do čtrnácti let se přesto v témže roce v ČR dopustily 151 loupeží, 88 úmyslných ublížení na zdraví, 24 znásilnění a 355 krádeží pomocí vloupání.

Dvanáctiminutové pravidlo

Parlamentní frakce Konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice, jejíž součástí KSČM je, se ke směrnici o audiovizuálních mediálních službách pokusila podat řadu pozměňovacích návrhů.

Mimo jiné zavedení principu odpovědnosti za obsah sdílený na platformách pro sdílení videí a omezení vysílání reklam ve stávající podobě s limity počítanými na hodiny, nikoli na celé dny.

"Výsledný text je velkým zklamáním zejména pro ty, co si představovali, že vytvoříme nový a účinný nástroj pro ochranu mladistvých a dětí před nevhodným obsahem sdíleným pomocí audiovizuálních médií," zdůrazňuje Konečná.

Podle europoslankyně za ANO Dity Charanzové není omezení reklamy v dětských pořadech či mazání škodlivého obsahu "samospásným krokem". "Musíme si přiznat, že ani sebelepší legislativa děti před škodlivým obsahem na internetu neochrání. Velká míra zodpovědnosti bude vždy na rodině a na výchově ve školách," vysvětlila.

EU zavedla již v roce 2012 takzvané dvanáctiminutové pravidlo, podle něhož nesmí délka trvání reklam činit více než pětinu z odvysílané hodiny televizního programu. Řada zemí se jím však neřídí a délka filmů nabízených komerčními televizemi se tak vinou reklamních šotů protahuje takřka na dvojnásobek. Násilný obsah pak komerční televize neregulují vůbec.

Reklama na nezdravé jídlo a nápoje bude na základě nové směrnice přesto omezena a ta, jež láká na tabákové výrobky, elektronické cigarety a alkohol by se v dětských programech neměla vyskytovat vůbec.

Rozhovor DVTV: Násilí v rodině ničí vztahy k oběma rodičům

Násilí v rodině ničí vztahy k oběma rodičům, dítě často projeví vztek vůči rodiči, který ho neuměl ochránit. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 minutami

Klaebo a Sundlingová ovládli sprint na MS, Češi skončili ve čtvrtfinále

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo jako první muž v historii obhájil titul mistra světa ve sprintu. Mezi ženami poprvé zvítězila Švédka Jonna Sundlingová.

Čeští reprezentanti Tereza Beranová, Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller vypadli ve dvanáctistupňovém teplu v německém Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále.

Šestadvacetiletá Sundlingová ukončila na trati dlouhé 1200 metrů klasicky kralování Maiken Caspersen Fallaové. Norská šampionka z minulých dvou šampionátů tentokrát dojela druhá, bronz získala Slovinka Anamarija Lampičová.

Muži jeli 1500 metrů a Klaebo vyhrál všechno - suverénně kvalifikaci, čtvrtfinále i finále, které se proměnilo v triumf Norů. Stříbro bral Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugböl. Rus Alexander Bolšunov skončil čtvrtý.

Novák, jenž byl v této sezoně Světového poháru dvakrát ve sprintu devátý, najížděl ve čtvrtfinále do cílové rovinky z šestého místa v kontaktu se soupeři, ale ve finiši na postup nedosáhl a byl pátý. Na stejné pozici skončil ve své rozjížďce Šeller, ale daleko za místy v semifinále. Novák v konečném pořadí obsadil 23. místo, Šeller byl o příčku horší.

Nadějně jel jednadvacetiletý Černý. Před druhým stoupáním dokonce vedl, ale zezadu se před něj tlačil v úzkém místě De Fabiani. Ital při manévru spadl a srazil na kolena i českého běžce. Černý tak dojel pátý a celkově byl jednadvacátý. "Výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

Ve čtvrtfinále s Beranovou se nezvykle komplikoval start a povedl se až na třetí pokus. Češka jela na chvostu a díky pádu Finky Mantintalové z čela rozjížďky i chybě Rusky Sorinové skončila čtvrtá, celkově pak dvacátá.

"Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila, a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám," uvedla Beranová.

Už v kvalifikaci skončila trochu nečekaně Kateřina Janatová a také Petra Hynčicová, Petra Nováková a Jan Pechoušek.

Nejlepším českým výsledkem ve sprintu na MS je pátá příčka Martina Koukala z Val di Fiemme 2003. Aleš Razým skončil v Liberci 2009 o příčku horší.

Sundlingová odjela finále stylem start - cíl. Zkušená Fallaová si pro pátou medaili ze sprintu na MS v řadě a zároveň první stříbro dojela s odstupem 2,32 vteřiny.

Lídr Světového poháru Bolšunov se snažil finále rozjet ve vysokém tempu, ale Norové se ho udrželi a rozhodli ve stoupání před finišem. V cílové rovince pak nedal favorizovaný čtyřiadvacetiletý Klaebo krajanům šanci.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy