Video: Velké evropské strany se už teď domlouvají na nástupci Junckera, říká expert

Martin Ehl Martin Ehl
18. 5. 2019 18:00
Nedávný summit EU v rumunském Sibiu ukázal, že sedmadvacet členských států chce rychle ukázat svoji akceschopnost i přes nejistotu panující kvůli brexitu. Prezidenti a premiéři zdůraznili jednotu sedmadvacítky a co nejdříve po volbách do Evropského parlamentu budou chtít zvolit nového šéfa Evropské komise a Evropské rady. "Velké evropské strany už se rozhodují a domlouvají se na potenciálních kandidátech na šéfa Evropské komise a rady," tvrdí Wojciech Przybylski z magazínu Visegrad Insight, který se věnuje oblasti střední Evropy. "Sibiu je znovu potvrzení toho, že jmenování (do obou funkcí) bude rychlé a dojde k němu hned poté, co budou známy volební výsledky."
Summit EU v rumunském Sibiu ukázal, že sedmadvacet členů je rozhodnuto ukázat rychle svoji akceschopnost i přes nejistotu panující kvůli brexitu. | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy