Přehledně: Na prahu obchodní války. Podívejte se, jak EU čelila tlaku Donalda Trumpa

Lenka Plašilová
23. 8. 2018 22:10
Cla na džínsy a motorky nebo stížnost u Světové obchodní organizace. Právě tak se EU snažila zamezit obchodní válce se Spojenými státy, jejíž hrozba se objevila po zavedení cel na evropský hliník a ocel. Nejdůležitější kroky, které vedly k umírněnějšímu chování obchodních velikánů, si můžete prohlédnout v následujícím přehledu.
Donald Trump a Vladimir Putin se sešli na summitu v Helsinkách.
Donald Trump a Vladimir Putin se sešli na summitu v Helsinkách. | Foto: Reuters

Trump útočí

Počátkem března představil Donald Trump plán na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku. Vysloužil si tím kritiku nejen svých obchodních partnerů, ale i řady amerických politiků včetně některých republikánů.

V reakci na Trumpovo prohlášení začali evropští představitelé zvažovat 25procentní clo na některé průmyslové a zemědělské výrobky z USA. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera by se jednalo např. o motocykly Harley-Davidson, bourbon a džíny Levi´s.

"Jestliže chce EU dále zvyšovat své už tak masivní celní tarify a bariéry pro americké společnosti, které tam podnikají, pak jednoduše zavedeme daň na jejich auta, která volně proudí do USA," uvedl v reakci na plány EU Trump prostřednictvím Twitteru.

V současné době je výše cel pro auta nevyvážená. Zatímco EU na dovoz osobních automobilů z USA uplatňuje 10% cla, dovoz do USA podléhá 2,5 %.

 

Právě se děje

Další zprávy