Na jednu z čelných funkcí EU míří Romka. Je spojenkyní Orbána a její studia podpořil miliardář Soros

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 15. 11. 2017 14:27
Post místopředsedkyně Evropského parlamentu vůbec poprvé získala Romka. Maďarská europoslankyně Lívia Járóková, která dlouhodobě usiluje o lepší postavení Romů ve společnosti, měla podporu i u českých politiků.
Maďarská europoslankyně Lívia Járóková.
Maďarská europoslankyně Lívia Járóková. | Foto: Poslanecký klub Evropské lidové strany

Štrasburk - Ve vedení Evropského parlamentu vůbec poprvé zasedne Romka. V hlasování o pozici místopředsedkyně uspěla maďarská europoslankyně Lívia Járóková.

Járóková je členkou strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Vystudovala sociologii na univerzitě ve Varšavě a následně získala doktorát ze sociální antropologie na londýnské University College.

Její studia částečně financovala nadace Open Society miliardáře maďarského původu George Sorose. Ten je přitom momentálně úhlavním nepřítelem maďarské vlády - premiér Orbán ho obviňuje ze spiknutí za účelem dostat do Maďarska co nejvíc migrantů.

Peněz Sorosovy nadace přitom v minulosti při financování vlastních studií využil i sám Orbán.

Járóková, která je po otci Romka, se záležitostem Romů dlouhodobě věnuje a snaží se o jejich lepší integraci do společnosti. Založila například nadaci JALTE, která podporuje vzdělávání dětí.

Kromě romské problematiky se chce Járóková věnovat i podpoře práv "120 milionů lidí, kteří žijí v chudobě a ekonomickém a sociálním vyloučení", napsala v kandidátském dopise europoslancům, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Dalším novým místopředsedou byl pak ve středu zvolen i Ital Fabio Massimo Castaldo.

Podporu našla i u Zdechovského

Járóková kandidovala za Evropskou lidovou stranu, která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Kromě její strany Fidesz do ní patří například CDU německé kancléřky Angely Merkelové nebo české strany TOP 09 a KDU-ČSL.

Kandidaturu Járókové podporoval například český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který ji označil za "historickou".

"Můžeme na Romy nadávat a poukazovat na to, že někteří třeba nechávají běhat děti po ulici… Ale proč neukázat také příklady Romů, kteří nejen dokázali získat doktorát na prestižní zahraniční univerzitě, ale byli třeba i zvoleni na post místopředsedy europarlamentu?" dodal Zdechovský.

Kandidaturu maďarské europoslankyně podpořila její Evropská lidová strana.

Proti byli naopak socialisté včetně českých sociálních demokratů. "Je politicky úzce spjata s Viktorem Orbánem," vysvětloval už dopředu europoslanec ČSSD Miroslav Poche.

Podle něj navíc "není možné někoho volit jen na základě jeho rasy. Rozhodující přece musí být jeho politické názory".

Evropští sociální demokraté Orbánovu vládu dlouhodobě obviňují z autoritářských tendencí. Upozorňují například na kampaň, kterou Orbán vede proti miliardářovi Sorosovi a jeho nadaci.

V Maďarsku neznámá

Podle Dániela Barthy, šéfa budapešťského Centra pro euroatlantickou integraci a demokracii, je Járóková v Maďarsku téměř neznámá. Její dosavadní práci na podporu integrace Romů ale hodnotí velmi pozitivně.

Járóková nahradí ve funkci místopředsedkyně jinou europoslankyni za maďarský Fidesz, Ildikó Gállovou-Pelczovou. Tu europarlament nedávno zvolil členkou Evropského účetního dvora.

Evropský parlament má celkem 14 místopředsedů. Jedním z nich je Pavel Telička, nestraník zvolený za hnutí ANO. Kvůli vzájemným neshodám nedávno ukončil spolupráci s šéfem hnutí Andrejem Babišem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy