Europoslanci chtějí otce nahnat k dětem. Podle kritiků je to zbytečné

Radim Klekner Radim Klekner
23. 7. 2018 20:25
Podle nového návrhu sociálního výboru Evropského parlamentu by výše dávek při otcovské dovolené měla činit 80 procent hrubé mzdy.
Těhotenství a péče o děti mají za následek častější přerušení profesní kariéry, nižší mzdy a důchody. EU to chce změnit.
Těhotenství a péče o děti mají za následek častější přerušení profesní kariéry, nižší mzdy a důchody. EU to chce změnit. | Foto: iStock

Brusel/Štrasburk - Skloubit práci a starost o potomky je věčným bojem téměř v každé rodině. Matky mnohdy obětují kariéru nebo marně shánějí částečný úvazek a otcové musejí čerpat dovolenou nebo neplacené volno, aby mohli po narození dítěte zůstat chvíli doma.

Europoslanci v Bruselu proto nyní projednávají možnosti, jak matkám po mateřské nebo čerstvým rodičům ulehčit propojení profesního a soukromého života.

V evropské legislativě chtějí zakotvit například právo na placenou dovolenou po narození či adopci dítěte i pro druhého rodiče, nejčastěji otce. A to v délce nejméně deseti dní. Zákony v České republice nyní umožňují poloviční lhůtu.

Podle české europoslankyně za KDU-ČSL Michaely Šojdrové lze v tuto chvíli jen stěží odhadnout, jaký zájem otcové o delší "dovolenou" projeví. "Důležité ale je, že otcové by měli možnost matce více pomáhat a podílet se na péči o dítě již krátce po narození," tvrdí Šojdrová.

Maltský europoslanec David Casa, který je zpravodajem parlamentního návrhu, tvrdí, že by nová opatření mohla "výrazně posílit práva rodičů v EU a pomoci vyváženěji rozdělit odpovědnost za péči o děti mezi muži a ženami".

Oba rodiče by si navíc mohli do deseti let věku dítěte vybrat čtyři měsíce rodičovské dovolené. Na placenou dovolenou by navíc měli mít právo i zaměstnanci, kteří pečují o vážně nemocné příbuzné.

Rodiče by také měli mít možnost upravit si pracovní dobu a pracovat alespoň částečně z domu či na dálku, pokud to jejich pozice umožňuje.

Ke směrnici, kterou nyní projednává výbor Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální záležitosti, ale zaznívá i řada výhrad, dokonce i mezi českými europoslanci. Jednání s jednotlivými členskými zeměmi a Evropskou komisí by měla začít v září.

Otcové by měli mít možnost více pomáhat

Europoslankyně Šojdrová například nesouhlasí s částí směrnice, která stanovuje výši sociálních dávek při rodičovské a pečovatelské dovolené. Podle mínění poslanců by měla činit alespoň 78 procent a v případě otcovské dovolené dokonce 80 procent hrubé mzdy.

Europoslanci tím chtějí motivovat lépe vydělávající muže, kteří se zpravidla zdráhají rodičovskou dovolenou nastoupit, protože by se radikálně snížil jejich příjem.

Údaje Eurostatu uvádějí, že v roce 2017 mělo v produktivním věku zaměstnání 78 procent mužů, ale jen 66,5 procenta žen.

Podle Šojdrové ale může zmíněný bod matky znevýhodňovat až příliš. "Matky mají podle směrnice o mateřské dovolené nárok na kompenzaci minimálně ve výši odpovídající náhradě v případě nemocenské. Ta je však v mnohých státech nižší než 80 procent průměrného výdělku," upozorňuje.

"Paradoxně by tak otcové mohli mít v některých státech nárok na vyšší kompenzaci než matky v případě mateřské dovolené," vysvětluje Šojdrová.

Princip dobrovolnosti bude platit i nadále

"Nejsem velkým příznivcem toho, abychom tyto otázky řešili na celoevropské úrovni," říká k novému poslaneckému stanovisku další česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

"Tím neříkám, že bych měla s možností vybrat si desetidenní otcovskou problém. Myslím si ale, že právě oblasti, jako je sociální politika, by měly zůstat v kompetenci jednotlivých států."

Charanzová na současném návrhu nicméně oceňuje zachování principu dobrovolnosti, tedy že EU nikomu nenařizuje si otcovskou dovolenou vybrat a že bude na rozhodnutí každé rodiny, zda ji využije, či nikoliv.

Video: Kariéra nemá být vždy na prvním místě, je to ale rozhodnutí každé ženy a její rodiny, upozorňuje ekonomka Klára Kalíšková

Kariéra nemá být vždy na prvním místě, je to ale rozhodnutí každé ženy a její rodiny, upozorňuje ekonomka Klára Kalíšková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy