Evropa mohutně investuje do své digitální budoucnosti. Češi ale zatím v eGovernmentu zaostávají

Jiří Kropáček Lukáš Hendrych, EurActiv.cz, Jiří Kropáček
29. 5. 2017 14:46
Až na 18. místě mezi zeměmi EU je Česko v digitalizaci své společnosti, výroby i veřejné správy. Ukazuje to nový průzkum ukazatele DESI, tedy Indexu digitální ekonomiky a společnosti. Ten se v jednotlivých státech unie zaměřuje na podíl populace připojené k internetu, i jeho rychlost. Mapuje taky digitální dovednosti neboli schopnost využívat internet i jeho možnosti a digitalizace. A přihlíží k elektronizaci veřejné správy, tzv. eGovernmentu. V ní má podle něj Česko oproti jiným státům EU velké mezery.
0 %100 %

Pořadí států podle míry digitalizace (Index DESI)

 

Právě se děje

před 30 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy