Rozložení moci v europarlamentu se výrazně změnilo. Lidovci a liberálové budou tlačit na reformu EU

Aneta Zachová
18. 1. 2017 18:55
Politické síly v Evropském parlamentu se přeskupily. V úterý jeho poslanci zvolili za nového předsedu Antonia Tajaniho, italského lidovce a někdejšího mluvčího bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Tajaniho zvolení ale doprovázela úporná vyjednávání a nově uzavírané dohody mezi jednotlivými politickými frakcemi. Kvůli nim se nakonec definitivně rozpadla takzvaná velká koalice lidovců a sociálních demokratů.
Mocenské poměry v Evropském parlamentu se po volbě předsedy zásadně změnily.
Mocenské poměry v Evropském parlamentu se po volbě předsedy zásadně změnily. | Foto: Reuters

Brusel – Zvolením lidovce Antonia Tajaniho novým předsedou Evropského parlamentu končí důležitá éra velké evropské politiky a s ní i jedna velká koalice.

Až dosud určovala nejen předsedu, ale i celkové politické směřování europarlamentu dohoda mezi tamními lidovci a socialisty. Po úterním hlasování, ve kterém zvítězil právě Tajani z Evropské lidové strany (EPP), ale otěže převzaly středopravicové strany.

Na stranu kandidáta největší politické frakce v EP se nakonec přiklonila nejen Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), ale taky Evropští konzervativci a reformisté (ECR). Tři politická uskupení tak zformovala novou proevropskou koalici a spojení lidovců se socialisty odeslala definitivně do historie. 

Nová koalice v EP může změnit i budoucnost evropské integrace. Lidovci a liberálové totiž hlasitě volají po celkové reformě EU, kterou loni otřáslo rozhodnutí Britů Unii opustit. Zároveň v celé Evropě sílily hlasy euroskeptiků.

Pravicové frakce se proto chtějí víc zaměřit na ekonomiku, hospodářský růst, energetiku nebo bezpečnost. Podporovat budou i posílení evropské obranné unie a další rozvoj Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Telička místopředsedou

Uskupení ALDE přistoupilo na dohodu s evropskými lidovci ohledně předsedy mimo jiné výměnou za vyšší vliv v rámci tzv. konference předsedů. Ta je pro fungování Evropského parlamentu důležitá, protože přerozděluje pravomoci stálým výborům a delegacím. Kromě předsedy europarlamentu ji tvoří taky lídři jednotlivých politických skupin.

Liberálové z ALDE taky získali výměnou za rezignaci svého šéfa Guye Verhofstadta na nejvyšší post alespoň pozici místopředsedy EP. Hned v prvním kole volby ve středu uspěl český europoslanec Pavel Telička (ANO).

"Potřebujeme změnu a potřebujeme se zmodernizovat a zreformovat. Parlament musí být více politický, více transparentní a méně technokratický," naznačuje Telička, na čem hodlá pracovat.

EP má celkem 14 místopředsedů, proto Teličkovo zvolení neznamená nic převratného. Český europoslanec ale může částečně ovlivnit sestavování agendy parlamentu.

Reálný vliv na legislativu ale mají spíš zpravodajové připravovaných směrnic a předsedové výborů, které se věnují konkrétním tematickým oblastem.

"Liberálové se můžou díky nové dohodě neformálně dostat o něco výš," vysvětluje analytik Asociace pro mezinárodní otázky Ondřej Mocek. "Koalice s lidovci pro ně může znamenat symbolický návrat do hlavní trojky."

Frakce ALDE byla v historii třetí největší v Evropském parlamentu, po volbách v roce 2014 se ale posunula na čtvrté místo za konzervativce z ECR.

Bezpečnost, migrace... a Brexit

Prioritami nového šéfa Evropského parlamentu Tajaniho budou podle jeho slov bezpečnost, migrace a zaměstnanost. A už před svým zvolením řekl, že chce Evropskou unii zbavit dluhů. Zároveň ale dodal, že jedna z klíčových výzev EU, tedy řešení migrační krize, vyžaduje investice v Africe v řádu miliard eur.

O tom všem chce ale rozhodovat kolektivně. "Předseda Evropského parlamentu nemůže mít svůj vlastní program," zdůraznil Tajani. "Musí respektovat rozhodnutí europoslanců."

Velkým tématem bude podle něj i Brexit. Po úterním proslovu britské premiérky Theresy Mayové je totiž jasné, že Spojené království definitivně odejde z jednotného evropského trhu.

Hlavní úlohu při vyjednávání mezi EU a Británií sice sehrají členské státy a tzv. Evropská rada. Evropští poslanci ale musí výslednou dohodu mezi oběma partnery oficiálně schválit.

Hlavním vyjednavačem europarlamentu pro Brexit se stal už zmíněný bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt z frakce ALDE. Podle evropských socialistů a konzervativců (ECR) ale Verhofstadt svými politickými manévry během volby předsedy ztratil jejich důvěru. Ještě minulý týden chtěl totiž do své frakce ALDE přijmout italské euroskeptiky a populisty z Hnutí pěti hvězdiček. V úterý ale obrátil a uzavřel dohodu s lidovci. Verhofstadtovy pravomoci směrem k Brexitu proto zůstávají nejasné.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd, v Libereckém kraji měli hasiči 21 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

"Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy