GDPR, konec roamingu i střídání času. To nejdůležitější, co schválil europarlament

Kateřina Zichová, EURACTIV.cz
26. 4. 2019 21:30
Evropským parlamentem prošlo za jeho funkční období od roku 2014 do letošního dubna více než tisíc legislativních návrhů. Zatímco desítky z nich před letošními evropskými volbami poslanci odsouhlasili bez zájmu veřejnosti, řada směrnic a nařízení vyvolala velký ohlas. Podívejte se, které z nich to byly.
Foto: Pixabay

Střídání letního a zimního času ve státech EU skončí

Europoslanci na březnovém plenárním zasedání odsouhlasili návrh Evropské komise na zrušení střídání času.

Poslední změna času by měla proběhnout v roce 2021. Rozhodnutí, jestli používat letní, nebo zimní čas, bude v rukou jednotlivých členských států. Rozdíly mezi používanými časy by však v některých případech mohly narušovat fungování vnitřního trhu.

Proto europoslanci odsouhlasili, aby Evropská komise mohla odložit účinnost směrnice, maximálně však o rok. Nyní bude Evropský parlament ještě o finálním znění směrnice jednat s Radou EU, jejíž souhlas je k přijetí legislativních aktů nutný.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy