Konec jednorázových plastů v EU se blíží. Firmy jsou připravené, pivo bude dražší

Pavla Hosnedlová, EURACTIV.cz
1. 11. 2018 13:33
Státy Evropské unie se dohodly na zákazu plastových výrobků na jedno použití. Firmy už nyní postupně přecházejí na ekologičtější varianty.
Oceány zamořujeme plasty, už dnes je jich v nich 150 milionů tun.
Oceány zamořujeme plasty, už dnes je jich v nich 150 milionů tun. | Foto: Shutterstock

Štrasburk - O krok blíž k době "bezplastové" se Evropa posunula po hlasování Evropského parlamentu, který rozhodl pro omezení jednorázových plastů. Bojovat se znečištěním chtějí i členské země EU, svou podporu vyjádřily při jednání na konci října.

Plastové příbory a talíře, vatové tyčinky, brčka, míchátka a tyčky k balonkům nebo obaly na potraviny mají být do roku 2021 úplně zakázány. 

"Schválili jsme nejambicióznější legislativu proti plastům na jedno použití. Je to nezbytné pro ochranu mořského životního prostředí," zhodnotila hlasování europarlamentu zpravodajka návrhu, belgická europoslankyně za liberály Frédérique Riesová.

"Evropský parlament dal jasný a silný signál, že končí doba jednorázových plastů," řekl o návrhu europarlamentu Ivo Kropáček z Hnutí Duha. "Je to konec společnosti založené na odhazování," dodal.

O změkčení směrnice se nicméně snaží zejména společnosti jako Coca-Cola, Pepsi, Danone nebo Nestlé, které produkují nejvíc jednorázových plastů.

Fast foody v ohrožení?

Europoslanci původní návrh Evropské komise ještě rozšířili o pěnové polystyrenové nádoby na jídlo a pití a výrobky, jako jsou například zemědělské fólie nebo sáčky na odpadky. Ty by měly být také zakázány, respektive postupně nahrazeny recyklovatelnějšími alternativami. Dnes se používají například v restauracích a rychlých občerstveních pro zabalení jídla s sebou.

Není to tak ale všude. Například společnost McDonald’s podle svých slov již přijala v ochraně životního prostředí několik kroků, například ručně třídí odpad v restauracích a zajišťuje jeho následnou recyklaci. Nakupuje lokální suroviny nebo pro své obaly používá již recyklované materiály.

"Dlouhodobě se zaměřujeme na minimalizaci dopadů našeho podnikání na životní prostředí a v různých fázích vývoje máme hned několik projektů od papírových brček, kompostovatelných druhů obalů na burgery až po plně recyklovatelné kelímky," popsala ředitelka komunikace společnosti Zuzana Svobodová.

Česku a na Slovensku se podle ní aktuálně testuje nahrazení plastových jednorázových kelímků na džus a shake kelímky papírovými.

"Jsme velká firma a víme, že naše rozhodnutí mohou mít velký vliv a dosah, my tohoto faktu chceme využít a chceme jít příkladem," řekla Svobodová.

Alternativy tu jsou

Úplný zákaz jednorázových plastů se týká výrobků, u kterých již existuje cenově dostupná ekologičtější alternativa. "Otevírají se tak možnosti zálohových systémů," řekla Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN).

Jednou z alternativ, které by nahradily jednorázové plastové kelímky, může být vratný nápojový kelímek s klipem, který funguje na principu zálohování a je vyroben z recyklovatelného materiálu.

Takový kelímek začala vyrábět například společnost NickNack a tyto vratné kelímky se již používají na největších letních festivalech a koncertech, stadionech, ve firmách, zooparcích, restauracích a na mnoha dalších místech.

"Lidé si rádi kelímky nechávají jako praktický a dále využitelný suvenýr. Používají je doma na zahradní party nebo s nimi třeba i cestují po světě," vysvětlil jednatel společnosti Martin Hanák.

Přestože ještě žádný zákaz nezačal platit, již dnes společnost zaznamenává zvýšený zájem o její produkty. Hanák odhadl, že letos se může poptávka zvýšit o 30 až 40 procent oproti minulému roku.

Zvýší se cena

Alternativy k jednorázovým plastům jsou ale mnohdy dražší. Například cena za odbouratelné kelímky je o polovinu vyšší než u běžných plastových kelímků, což dopadne hlavně na koncové zákazníky.

"Většina našich odběratelů jednorázových kelímků jsou pivovary a ty si navýšení ceny kelímků promítnou do koncových cen. Koncový zákazník tedy zaplatí za pivo v kelímku zhruba o jednu korunu více, ale z hlediska kvality nepozná rozdíl," upřesnil Jiří Hejcman ze společnosti PS Plasty.

Z toho důvodu si myslí, že nejlepší variantou je vyrábět kelímky z odbouratelných plastů. "Naše společnost již nyní na trh uvádí kelímky z bramborového škrobu, které se rozpadnou asi po 60 dnech. Tyto kelímky jsou plně vhodné na nealko nápoje a pivo," doplnil.

Video: Kávové kapsle bez hliníku a plastu. Nápad, který české studentce zajistil cenu Model Young Package

Kávové kapsle bez hliníku a plastu. Nápad, který české studentce zajistil cenu Model Young Package
 

Právě se děje

Další zprávy