Diplomatické srdce Bruselu. Oblíbená kavárna vyjednavačů ožije s předsednictvím

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
24. 6. 2022 7:00
"Konečně svoboda!" zvolá anglicky menší muž ve dveřích, zatímco vstupuje dovnitř. U pultu v kavárně Corica jsou už jeho kolegové a pobaveně mu kynou, ať si jde objednat. Pokud stojíte dál od hlavní vitríny, jako by se čas zpomalil. Můžete očima klouzat po baleních kávy nebo jen vydýchávat celodenní shon. Žertem míněná slova o svobodě začínají dávat smysl. Nejde ale jen o ledajakou kavárnu.

Od naší zpravodajky - Corica, malá kavárna v Bruselu, se na první pohled nijak výrazně neliší od bezpočtu svých variant ve městě. Poloha a atmosféra z ní ale dělají vyhledávané místo pro ty, kdo dostali chuť na chvíli si pročistit hlavu nad dobrou kávou a dobít baterky.

Podnik z těchto důvodů dost možná sehraje klíčovou roli v nadcházejícím českém předsednictví. Kavárna leží v ústí ulice Caroly, kde sídlí české zastoupení při EU. Čeští diplomaté, vyjednavači a experti, zkrátka všichni, kteří tu pracují a příští pololetí budou vést vyjednávání za sedmadvacítku členských zemí, procházejí kolem Coriky, když jdou ráno do práce nebo když se odpoledne vracejí ze schůzek. Už teď tu jsou častými hosty. 

"Češi jsou naši klienti číslo jedna," říká bez váhání Arnaud Crespeigne, jeden z dvojice zaměstnanců kavárny. "Buď se tu zastaví na cestě do práce, nebo si sem berou pracovní partnery," dodává.

"Tady se budou péct ty nejdůležitější dohody během předsednictví," směje se u stolku před kavárnou mluvčí českého zastoupení Eva Hrnčířová.

Žádná pohodlná křesla

Kvůli blízkosti Evropského parlamentu a zastoupení dalších institucí a firem tvoří dvě třetiny hostů Coriky členové "evropské bubliny" - poslanci, asistenti, poradci, diplomaté, lobbisté. Denně je hostů okolo tří set.

Belgičan Arnaud spolu s Christophem Peterem mají jasnou představu, co jim chtějí nabízet. "Nechceme jen prodávat legální drogu - kávu. Naším cílem je, aby si sem lidé přišli popovídat s ostatními, vnímali jeden druhého a odcházeli narovnanější v zádech a s úsměvem," říká Francouz Christophe. 

"Jsme proto pultovní typ kavárny," pokračuje Arnaud. "Žádná pohodlná křesla a široké stoly jako v Dánsku, kde by hosté seděli celé hodiny, pohroužení do počítače. Máme jen pár stolků na stojáka venku a pult vevnitř. Zákazníky to nutí komunikovat," říká Arnaud.

Zjevně to funguje. Polka Anna-Maria, která pracuje v Evropském parlamentu, říká, že do Coriky jednou nebo dvakrát do týdne zajde. "Mám moc ráda jejich kolumbijskou kávu a vyhovuje mi to bezprostřední prostředí, jak všichni postávají u pultu," říká Anna-Maria. Tentokrát sem vzala kolegyni Agatu, která chtěla vyzkoušet kávu vypěstovanou v Nepálu.

Budou i česká zrna

Variant kávy teď nabízejí v Corice skoro třicet, zanedlouho to ale dozná změn. Arnaud s Christopherem se rozhodli osamostatnit a odejít z Coriky. Od srpna na stejném místě a s oběma muži za pultem bude kavárna s názvem "United Tastes". 

Kávy budou nabízet do deseti variant, přicházejí ale s konceptem, který jde za místní "evropskou bublinou". "Budeme každé pololetí nabízet kávu z té země, která právě předsedá Evropské unii," říká Arnaud. 

"A protože začneme v září po prázdninách a drobné rekonstrukci, budeme jako první nabízet tu českou," pokračuje Christophe. Oba kavárníci momentálně jednají s možným dodavatelem pražené kávy z Česka, kterou by v podniku už pod názvem "United Tastes" měli na mlýnku a prodávali zájemcům i domů. 

"Těšíme se na to, Češi jsou skvělí zákazníci. Jste vděční a je s vámi legrace, když k sobě člověka pustíte," dodává Christophe. O Češích může mluvit s větší znalostí i proto, že jeho životní partnerkou je Češka. 

Napojení obou kavárníků na české prostředí se projevilo i tak, že Arnaud s Christophem nazvali svoji belgickou firmu, která bude provozovat kavárnu, "UKLUKU" - v narážce na české spojení "U kluků". A v e-mailové adrese mají pofrancouzštělé "Ou kloukou". "Český přepis by byl pro Belgičany nevyslovitelný," uzavírá se smíchem Arnaud.

Video: Nápoj z piva a kávy

Nápoj z piva a kávy? Vánoční drink vás překvapí a příjemně naladí | Video: Tomáš Cetkovský, Ivan Štibrányi
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy