Vpouštění lidí do EU bez kontroly je nepřijatelné. Deportace se musí zrychlit, říká Zdechovský

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 25. 4. 2018 12:14
Na otázky spojené s bezpečností odpovídal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), mimo jiné člen výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.
Online rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským
Rozhovor skončil
Čtenářům odpovídal europoslanec Tomáš Zdechovský.
Přečíst si rozhovor

Brusel/Praha - Evropská unie hledá opatření, která do budoucna zabrání další vlně teroristických útoků. V posledních letech je zažily Paříž, Nice, Brusel, Madrid, Berlín i Stockholm. EU brojí proti financování nově vznikajících džihádistických skupin, chystá také povinné otisky prstů a snímek obličeje na čipu v průkazu totožnosti.

"Osobně prosazuji tvrdou návratovou politiku. Pokud někdo nemá na azyl nárok, musí se bezpodmínečně vrátit do své vlasti," uvedl v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Situace, kdy do Evropské unie proudili lidi "bez kontroly", je podle něj nepřijatelná a už by se neměla opakovat. Reakce na migrační krizi prý nebyla v EU adekvátní a v tomto ohledu selhala i řada politiků.

"Nyní je otázka, zda jen nadávat, nebo něco dělat. A já zastávám druhé," uvedl Zdechovský s tím, že hodlá prosadit, aby se všechny žádosti o azyl musely vyřizovat už do šesti týdnů. "Pokud člověk neuspěje, musí se vrátit zpět do vlasti. To je podle mě nejlepší a nejefektivnější řešení."

Podle europoslance, který je v Evropském parlamentu mimo jiné také členem výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, je třeba hledat kompromis mezi množstvím shromažďovaných údajů a soukromím jednotlivce. "Je to hodně tenký led," doplnil Zdechovský.

Online rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským

Rozhovor skončil
25. 4. 2018
Ptá se: Petr

Pane Zdechovský, nevedou náhodou všechna tato opatření v důsledku jen k další kontrole nad normálními lidmi, k utuhování policejního státu a všudypřítomné šikaně?

Protože jak jsme viděli v časech imigrační krize, do Evropy přišlo 1,5 milionu osob (a další statisíce každý rok od té doby), přičemž řada z nich pas zahodila, spálila a navrch si opálila konečky prstů, aby znemožnili svou identifikaci. Přesto byly do Evropy vpuštěni, respektive se leckde přes zábrany probíjeli jako regulérní nájezdníci.

Zatímco tedy EUropan stojí v dlouhých kolonách na řecko-makedonské hranici, imigrant si volně prochází a pokračuje na Německo.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Petře,
děkuji za dotaz.

Ano, tohle je věc, která neskutečně točila řadu lidí, když viděli frontu lidí bez jakékoliv kontroly procházející celou Evropou. To už se nesmí opakovat.

Osobně prosazuji tvrdou návratovou politiku. Prostě pokud někdo nemá na azyl nárok, musí se bezpodmínečně vrátit do své vlasti. Tady neexistuje žádná vyjímka a měli bychom urychlit celý proces.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Jonáš

Nebyly by povinné otisky a snímky obličeje na čipu občanky až příliš? Je to opravdu nutné? Nebude toho až příliš, co o nás úřady budou vědět? Abychom brzy nedopadli jako v Číně:, které chce do pár let monitorovat všechno ve veřejném prostoru pomocí kamer

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Jonáši,
děkuji za dotaz.

Věřte, že kdyby to nebylo nutné, tak se podobné opatření nedělá. Řada teroristů je dopadnuta na základě těchto bezpečnostních opatřeních, které podporuje i česká BIS.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: jan straka

Kolik je už v EU uprchlíků a co snimi bude dál? Pracovat se většině nechce, pak mají roupy a média pak mají co zveličovat.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Strako,
děkuji za dotaz.

Všichni, kdo neuspěli, se musí vrátit zpět do vlasti. Kdo tak neučiní dobrovolně, tak je potřeba ho deportovat za přítomnosti policie.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: jan straka

Co se ví v EU o utlačování křesťanů?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Strako,
děkuji za dotaz.

EU má na to vyčleněného člověka, který se problematice utlačovaných křesťanů systematicky zabývá. Také i já a řada mých kolegů se problematice velmi věnujeme a otevíráme toto téma často v EP. Pravidelně jsou k tomu vydávány EEAS a EK dokumenty a zprávy, na základě kterých dostávají EU diplomat pokyny, jak je mají řešit.

Jinak děkuji všem za obrovské množství dotazů a omlouvám se všem, kterých dotaz jsem nezodpověděl. Můžete mi je položit jak na sociálních sítích nebo na některém z mých setkání s lidmi. Více informací se dozvíte na mém webu.

Přeji krásný den

Váš

Tomáš Zdechovský

25. 4. 2018
Ptá se: Honza M.

Dobrý den, proč nemůže jít KDU-ČSL cestou rakouského premiéra S. Kurze - proevropského, ale zdravě konzervativního, především v otázce migrace? Jaký na něj máte názor? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Honzo,
děkuji za dotaz.

Myslím, že brzo budete příjemně překvapen. Ano, cesta rakouské ÖVP je pro nás inspirací a určitě chceme i KDU-ČSL tímto směrem posunout, aby začala být volitelná pro 10 a vice procent voličů.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Radek Čos

Dobrý den, pokud se podívám do zemí, kde vlády velmi hloupě odzbrojili legální civilní držitele zbraní, ve všech bez výjimky rapidně vzrostla aktivita těch ilegálních a prudce se zvýšila kriminalita. Jaký názor máte v tomto světle na neskutečně hloupé, nedemokraticky prosazované a škodlivé aktivity nikým nevolené Evropské komise, které mají za cíl postupně znemožnit zákona dbalým a disciplinovaným držitelům zbraní obranu vlastních rodin před kriminálními živly?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý dne, pane Čosi,
děkuji za dotaz.

Nikdo z občanů České republiky nebyl ozbrojen a kriminalitě v ČR díky skvělé práci policistů neustále klesá. Směrnice EU bude mít dopad na držení zbraní v ČR I v EU opravdu minimální.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Petr V.

Dobrý den,

jak vysvětlíce lidem se zdravým rozumem, že EU chce snížit riziko terorismu omezením držení zbraní pro normální lidi? Opravdu už je parlament i komise tak odtržená od reality, že si myslí, že teroristu zastaví nějaká vyhláška nebo směrnice?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Petře,
děkuji za dotaz.

Myslím, že pokud jste viděl současnou směrnici a původní text, tak je to velmi velký rozdíl. Omezení držení zbraní pro "normální lidi" se tak rozhodně nekoná.

Jinak teroristu by měly zastavit v první řadě bezpečnostní složky. Zásah netrénovaného občana by měl být až posledním řešením.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Pavel

Dobrý den, jaký máte názor na imigrační politiku Německa ve stylu otevřených dveří? Brussel chce východní Evropě peníze vzít a přerozdělit je na uprchlíky na jihu Evropy a imigrační politika tím bude vyřešena?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Pavle,
děkuji za dotaz.

Podle mě to byla hrubá chyba. Nikoho bychom neměli nikam přerozdělovat. Je to nesmysl.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Jozef Chalmovanský

Dobrý den přejí.

Pane Zdechovský zaujímáte se také v europarlamentě
i o jiné spekulace než je Čapí hnízdo.???

- LTO: odhadovaný nezákonný zisk 60 mld. Kč.- "rumová aféra" - rum pro vývoz: odhadovaný nezákonný zisk 12 mld. Kč- "obchody" s alfafetoproteinem: odhadovaný nezákonný zisk 12 mld. KčS pozdravem. ing. J. Ch.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Chalmovanský,
děkuji za dotaz.

Prvně bych rád uvedl, že kauza Čapí hnízdo byla uzavřena OLAF jako podvod. Jinak se systematicky věnuji I daňovým podvodům. Ve výboru CONT se systematicky věnuji i dalším kauzám a podvodům, které však bohužel nejsou tak mediálně zajímavé.

Můžete si na webu EP najít mé interpelace a zprávy, které se této problematice věnují. Pokud mate jakékoliv dokumenty a podněty k podvodu, můžete se přímo obrátit na OLAF nebo mi je zaslat na [email protected].

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Jiří

Dobrý den, jaký je Váš názor na Australskou azylovou politiku? Dala by se využít v evropských podmínkách pro současnou migrační vlnu?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Jiří,
děkuji za dotaz.

Několik let spolupracuji s bývalou poradkyní několika australských premiérů pro azylovou politiku, která pochází původně z Malty. Australský model je do EU nepřenositelný z důvodu, že množství lidí přicházející do Austrálie je nesrovnatelně menší, než pricházejících do EU. Nemáme také žádné velké ostrovy, kam byhcom mohli tyto lidi v průběhu azylové procedury umístit, jako to dělá Austrálie. Pro EU musíme najít řešení, že každou žádost vyřídíme do 6ti týdnů včetně všech odvolání jako je tomu v Nizozemí. Spíše bych uplatnil španělský model známý z Kanárských ostrovů.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Přemysl Vaněk

Dobrý den,
Mohl bych prosím vaším prostřednictvím podat oficiální stížnost na financování pomoci Africe k rukám eurokomisaře pro rozpočet a současně rozpočtovému výboru ?
Stížnost bych chtěl podat z následujícího důvodu: Včetně dalších příbuzných se staráme o prarodiče a kromě jiného jim přispíváme na sociální služby, které nejsou plně hrazené a prarodiče by se bez nich neobešli. Děda během pražského povstání střílel po fašistech, s příbuznými pomáhali během holocaustu Židům, příbuzní z babičiny strany zase pomáhali partyzánům. Dotaz a stížnost je tedy následující, proč má při rozdělování prostředků přednost pomoc cizímu kontinentu než nezbytná pomoc našim předkům (kteří navíc stříleli fašisty, pomáhali Židům před holocaustem a pomáhali budovat poválečnou infrastrukturu, atd.) ?
Opravdu bych chtěl, aby se tímto vážně zabývali tam, kde o rozdělování peněz rozhodují, je to prosím možné z Vaším prostřednictvím zařídit?

Děkuji a mějte se pěkněP.Vaněk

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Vaňku,
děkuji za dotaz.

Prosím o zaslání stížnosti na můj e-mail. Osobně zařídím její předání příslušnému komisaři.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Marek

Dobrý den, antisemitismus muslimáků proti všem se toleruje a média mlčí a proč? Kolik obětí to bude stát a kdo za tím vším stojí?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Marku,
děkuji za dotaz.

Máte pravdu, že o útocích na Židy ve Francii nebo ve Švédsku dlouhou dobu media moc nepsala. To se však začalo v poslední době měnit. Doufejme, že tlak společnosti přispěje k většímu trestání a stíhání pachatelů těchto odporných činů.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Michal

Dobrý den, kdy už se konečně EU nebo jednotlivé státy odhodlají deportovat, třeba násilím, nebezpečné lidi z řad muslimské komunity? I na aktuálně.cz čteme články jak německo nemůže tyto lidi deportovat a ještě jako vrchol naší lidskoprávní naivity těmto lidem platí sociální dávky. Nehoráznost. A nic si nenalhávejme, všechny velké teoristické útoky za posledních 15 let v EU spáchal muslim, s vyjímkou jendoho. Ta jejich převaha v páchání terorismu je tak naprosto zdrcující. Díky

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Michale,
děkuji za dotaz.

Pevně věřím, že už to bude brzo. Třeba nyní ve Francii chtějí zrychlit řízení a poté bude možné neúspěšné žadatele naložit do letadel a odvézt. Podle mě pohár trpělivosti s řadou těchto lidí, kteří odmítají přes negativní stanovisko k žádosti o azyl odejít, už dávno přetekl.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Zdeněk Chytra

Dobrý den, Evropa je už džihádisty prolezlá díky nehlídaným šengenským hranicím, aktivitám neziskovek ve Středozemním moři a naprostou impotencí Evropských politiků. Od EU je hezké, že po třech letech chce začít něco dělat, ale není už trochu pozdě? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Chytro,
děkuji za dotaz.

Máte pravdu, že reakce EU na migrační krizi v posledních letech nebyla adekvátní a řada politiků selhala. Většina lidí, která přišla do EU nebyla žádnými uprchlíky, ale ekonomickými migranty. Nicméně nyní je otázka, zda jen nadávat nebo něco dělat. A já zastávám druhé. Proto chci prosadit, že každou žádost musíme vyřídit do 6ti týdnů ihned v první zemi včetně všech odvolání. Pokud člověk neuspěje, musí se vrátit zpět do vlasti. To je podle mě nejlepší a nejefektivnější řešení.

Jinak opakovaně jsem o kritice některých "neziskovek" působících ve Středozemním moři psal na svém blogu.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Alena

Dobrý den,
vím, že se mají pokládat otázky k bezpečnosti, ale já Vás mám pořád zafixovaného jako toho, kdo se snažil pomoci Evě Michalákové a jejím synům. Jak to prosím vypadá? Jsou nějaké dobré zprávy? Jak se k tomu staví současná vláda?
Děkuji!
Alena K.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, paní Aleno,
děkuji za dotaz.

Dnes bychom měli k tomu zveřejnit další vývoj. Celá kauza je u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Pevně věřím, že soud rozhodne ve prospěch paní Michalákové a jejích dětí. Jsem přesvědčen, že odebrání dětí bylo nespravedlivé.

Jinak současná vláda v demise pana Babiše v kauze zatím nic neudělala. Čeká se až vznikne stabilní vláda.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Jana Maršíčková

Dobrý den. Omezení financí teroristů, bezpečnostní prvky v průkazech občanů....jaké další opatření se projednávájí a kdy mají vejít v platnost? Jedná se jen o opatření kvůli terorismu, nebo Brusel řeší bezpečnost i z jiného úhlu pohledu?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, paní Maršíčková,
děkuji za dotaz.

Pokud vše půjde dobře, měla by vstoupit v platnost do 3 let. Jinak řada států přijímá I vlastní legislativu.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Roman

Čipy, duhovky, otisky, fotografie, .... chcete nás, původní obyvatele Evropy očipovat, abyste JEN NÁS mohli lépe monitorovat? Jinak si to nedovedu vysvětlit, když vrcholoví politici zejména Německa, Itálie a další jednají protizákonně a vpouští na území EU obyvatele ze zemí mimo EU bez jakýchkoli dokladů. A tito lidé mají potom umožněn prakticky volný pohyb po Schengenu.
Džihádista nepřijede s ID, abyste si mohli dle průkazu zkontrolovat jeho otisky.
Nepřeskočilo v Bruselu někomu? Stejně jako se zbraňovou směrnicí?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Romane,
děkuji za dotaz.

Vpouštění lidí do EU bez jakékoliv kontroly bylo, je a bude absolutně nepřijatelné. Podle mě se to nesmí už nikdy opakovat a je potřeba udělat taková opatření, aby se tomu do budoucnosti zabránilo.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Mirek Musil

Hezké dopoledne. Dá se nějak zvýšit bezpečnost ve městech? Mám na mysli nejen útoky autem na skupiny lidí, které se rozšířily v posledních letech, ale také běžná kriminalita a tak. Děkuji.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Musile,
děkuji za dotaz.

Ano dá. V řadě států včetně ČR kriminalita klesá. Nicméně zamezit útokům na lidi autem se dá ztěží, protože bychom museli všude dávat zábrany, což je nereálné. Tady musíme spoléhat na občanskou připravenost a cvičit lidi, jak mají v případě takového útoku reagovat.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Bedřiška

Nezačíná býti toho již tak nějak přespříliš, co se prolamování roviny osobních dat, osobní svobody každého z nás týče? Oční duhovka (USA), sběr fotografií, kamery na každém rohu, otisky prstů v občance, někteří jej mají ale i např. jako heslo do telefonu. Kdy a kde to jednou skončí (DNA, tetování)?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Bedřiško,
děkuji za dotaz.

Už jsem na podobný dotaz odpovídal. Je to tenký led, kdy musíte najít rovnováhu mezi bojem s kriminalitou a terorismem a ochranou soukromí. Tohle není jednoduchá otázka. A věřte mi, že při hlasováních často nad ní přemýšlím.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Jan Dzuik Andersen

Zdravím Tome, predavam společnou otazku z Dánska
Jak vypadá situace z dodržováním lidských a dětských prav v Evropě a jak můžeme řešit jebich ustavičně porušování, ne každý se může dostat k evropskému dvoru pro lidská práva
Diky
Jan D Andersen
Stina Bargmann Toft

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Jane,
děkuji za dotaz.

Podle mě žádný stat není imunní proti porušování lidských a dětských práv. Proto je nutné opakovaně proti tomu bojovat a upozorňovat na excesy, které se v těchto státech dějí.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Jiří Pražák

Dobrý den, na jednu stranu EU říká jak je důležité chránit osobní údaje (GDPR) a na druhou stranu sama chce víc a víc údajů shromažďovat. Nejedna se jen o další zesilování moci státu nad jednotlivcem?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Pražáku,
děkuji za dotaz.

Vždy je třeba hledat kompromis mezi množstvím shromaždovaných údajů a soukromím jednotlivce. Je to hodně tenký led.

V EU dlouhodobě převládá názor, že soukromí jednotlivce má větší váhu nad obchodními zájmy firem a shromažďováním dat. Proto GDPR.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Bedřiška

Neustále slýcháváme, že tajné služby o pachatelích, či jejich činnostech dokonce předem věděli? Jsou natolik sterilní, když nedokáží jejim následným útokům zabrániti?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Bedřiško,
děkuji za dotaz.

Prvně chci říci, že trochu něco o práci tajných služeb vím a asi byste se divila, kolika trestným činům je díky jejich nasazení na světě zabráněno. To bohužel není možné zveřejnit.

Na druhou stranu nikomu do hlavy nevidíte. A řada teroristických činů nevyžaduje dlouhodobou přípravu. Proto je důležité, aby spíše fungovala výměna informací a občanská bdělost.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Jarda Brno

Pane Zdechovský, chtěl bych se zeptat, jaký názor máte na to, že se místo pojmenování problému a zastavení příčin tohoto problému řeší "dodatečné" a podle mě hloupé a zbytečné "bezpečnostní" opatření jako jsou otisky a obličej atd.
Co budeme dělat až zjistíme, že mírumilovná většina muslimů je ve skutečnosti menšinou a ta agresivní většina chce zavést své zákony a práva do naší společnosti?

Díky

Jarda

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Jardo,
mate pravdu, že řada politiků se bojí hovořit jasně o problémech a rizicích spojených s migrací. Myslím, že pokud problém nepojmenujeme, nejsme schopni jej ani vyřešit. V tomto rozhodně odmítám politickou korektnost.Podle mě jsme to my, kdo dáváme pravidla. A ten, kdo se jim nechce přizpůsobit, by se měl vrátit do své původní vlasti.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Ivo

Jakými faktory si vysvětlujete, že prozatím se teroristické útoky opakovaně konají ve "starých zemích" EU (Francie, VB, Německo, Belgie...) a nikoliv v "postkomunistických". Přichází to na přetřes na plénu v EP? Vyvozují se z toho nějaké závěry?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Ivo,
děkuji za dotaz.

O problematice terorismu v EP se velmi často bavíme. Také byl k tomu zřízen speciální výbor. Terorismus je ze své podstaty snaha dostáhnout určitých politických cílů. A proto je cílem útočit na politicky vlivnější a ekonomicky silnější země, které se například angažují v různých konfliktech, nebo mají zastoupenou silnější skupinu nedostatečně integrované menšiny.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: R. B.

Pane Zdechovský, jak se stavíte k Istanbulské úmluvě? Považuji ji za ohrožení bezpečnosti nás mužů a jasný příklad diktátu Bruselu! Jak jste to vůbec mohli odhlasovat???
RB

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Podle mě je Istanbulská smlouva naprosto zbytečná. Vše důležité, co obsahuje máme v českém právním systému už zakomponované. Proto bychom jí neměli přijímat. Jina vznikla v Radě Evropy a nemá s EU nic společného.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Rogert

Dobrý den, pane poslanče. Zarecitujete někdy na plénu Evropského parlamentu? Domnívám se, že by to jednání příjemně osvěžilo. Jiní poslanci citují např. Shakespeara, mohl byste dát něco ze svojí sbírky.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za otázku a nápad.

Na proslovy mám často pouze jednu minutu. Mohl bych tak možná zarecitovat svou báseň, která se jmenuje: "Nejkrásnější báseň"

A obsahuje pouze jedno slovo "ty". Co říkáte? Možná by to některé dámy potěšilo :-)

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Michal Hájek

Dobrý den, měl bych dotaz na problematiku držení zbraní. Je možné se na půdě parlamentu EU zabývat hypotézou, že soukromně držené zbraně vytvářejí určitou "obrannou" hodnotu, které bychom se neměli zbavovat a úsilí a finance vynaložené na regulaci držení zbraní bychom měli alokovat spíše na kontrolu a povolení držení zbraní? Děkuji

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Hájku,
děkuji za dotaz.

Pokud zbraň drží člověk, který s ní umí patřičně nakládat, tak to určitě hodnotu pro společnost rozhodně má. Proto jsem rád, že původní restrikce v držení zbraní díky mnoha pozměňovacím návrhům neprošly a věřím, že ani do budoucna neprojdou.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Milan

Zabránit teroristickým útokům, nebo je výrazně omezit, by bylo možné, pokud by začalo platit heslo "méně Evropy". EU se neustále vměšuje jednotlivým zemím do jejich vnitřní politiky. Pokud by se jednotlivé země chránily tak, jak by jim to vzhledem k jejich podmínkám vyhovovalo, systém by se stal pružnějším. Proč nám cizí země z opačného konce Evropy vyčítá zadržování neoprávněně vniknuvších osob, nebo ostnaté dráty a ploty? Co je jim do toho? Oni jsou liberální a bouchá jim to tam. My jsme postkomunističtí a máme klid. Jaký na to máte názor?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Milane,
děkuji za dotaz.

Při své práci se setkávám s lidmi z tajných služeb. A všichni mi do jednoho potvrzují, že s terorismem se nedá bojovat lokálně, ale musí se spolupracovat. Platformy jako EU a NATO výrazně pomáhají některým útokům zabránit či případné pachatele vyhledat a zadržet.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Dusan

Dobry den,

Chcel by som nadviazat na Vasu k tajnym sluzbam: "Proto je důležité, aby spíše fungovala výměna informací a občanská bdělost"

Je vymena informacii mozna medzi zodpovednejsimi krajinami Zapadnej EU a krajinami V4 aj napriek tomu ze v krajinach V4 su casto na pozicii poradcov, statnikov... (ci uz pana Zemana pripadne R. Fica) ludia bez bezpecnostnych previerok s priamimi kontaktami na Rusko, Cinu (pr. Zeman) alebo mafiu (pripad SR)?
Beru nas zapadne krajiny EU stale ako doveryhodnych spojencov ?Dakujem za odpoved.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Dušane,
děkuji i za tento dotaz.

Ano, zpravodajské služby spolu nyní vice spolupracují. Nedaleko Haagu v Nizozemí mají místo, kde si pravidelně vyměňují informace. To se v posledních letech zintenzivnilo.

Jinak zde platí, že tajné služby sdělují politikům jen obecné závěry, nikoliv konkrétní poznatky a zdroje. Zvláště ve chvíli, kdy vědí, že politik má velmi dobré vztahy se státy jako jsou Rusko a Čína.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Dusan

Dobry den,

Ako EU planuje bojovat proti HOAXOM a dezinformaciam a tym spojenou vlnou populizmu a politiky "lzi"? Planuju sa resp. spravila EU uz konkretne kroky ?

Majitelia webov, FB spravcovia su vacsinou verejne zname osoby (napr. Parlamentni listy, Aeronet...).
Dakujem

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Dušane,
děkuji za dotaz.

Už tento rok posílila EU své kapacity na boj s Hoaxy a dezinformacemi. I v příštím roce půjde na společný boj vice peněz. Ano, toto je věc, kterou si velmi uvědomujeme a chceme proti ní cíleně bojovat.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Petr Dvořák

Dobrý den,
čemu přesně má pomoci čip s podobou a otisky, když praxe je taková, že doklady jsou mnohdy vystavovány na základě údajů sdělených žadatelem, nebo je dokonce možné získat pro jednu osobu, na více místech, doklady na více jmen (viz. případ kdy byly v Německu vybírány sociální dávky jednou osobou na vícery doklady)?
Proč se tak neděje jen u nově příchozích (vydávání dokladů oproti otiskům prstů) v rámci azylového řízení, už dávno. Nezaspala opět EU? Není to jen další opatření které díky prohřeškům přesně specifikovatelné minority bude zatěžovat všechny občany EU a veškeré kontrolní systémy? - což bude také pekelně drahé ...

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Dvořáku,
děkuji za dotaz.

V některých věcech EU určitě zaspala. Jinak doklad se nevystaví na základě toho, co řekl žadatel. Veškeré údaje jsou už v současné době ve všech státech prověřovány. A do budoucna by to mělo být ještě přísnější. Ten, kdo podvádí, by měl být automaticky vrácen do země původu.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Wandemberg

Nebylo by lepsi misto nakladnych a neucinnych prostředků radeji uplatnovat prisnou imigracni politiku?? To znamena nemas narok na azyl okamzita deportace do země původu.A migranty nelovit na libyjskych pláži ale vytahnout z vody odetrit napojit a vysadit zpatky na pobrezi Afriky.To je muj názor.Jaky je ten váš?? Toto tema souvisi s bezpecnosti v Evropě.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Naprostý souhlas. "Záchranné" operace se ukázaly nakonec jako nesmyslné. Řada uprchlíků dostávala i od pašeráků slevu, protože na ně čekaly lode neziskovek, které jezdily do lybijských výsosných vod. Podle mě nyní čeká EU tvrdá debata o změně migrační politiky a jejím zpřísnění. Ten, kdo je zachráněn u hranic Afriky, by se tam i měl vrátit.

TZ

25. 4. 2018
Ptá se: Kateřina

Dobrý den,pokud to dobře chápu,tak dokud nebude přijat Dublin II,neexistuji v EU jakákoliv jednotná pravidla pro azylové řízení a my ani nemáme představu,kdo se po EU v tuto chvíli pohybuje,vzhledem k tomu,že příchozí osoby jsou bez dokladů atd.Da se tohle vůbec ještě zpětné nějak napravit,i kdyby byl přijat nějaký společný rámec postupu států EU do budoucna?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, paní Kateřino,
děkuji za dotaz.

Podle mě tím, že se DUBLIN II, III nedodržoval v některých státech EU, nebude fungovat ani DUBLIN IV. Podle mě to není adekvátní reakce na současnou migrační krizi. Pevně věřím, že se nám naší systematickou prací podaří o tom přesvědčit i naše kolegy.

TZ

 

Právě se děje

Další zprávy